Adidas Outdoor Prague v Troji

Adidas Outdoor Prague v Troji
Adidas Outdoor Prague.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Adidas Outdoor Prague proběhl v Praze - Troji u umělého vodáckého kanálu. Ikony adrenalinových sportů předvedly své výkony v disciplinách lezení na umělé stěně (s lanem), bouldering (nízká stěna bez lana), ice climbing (lezení na ledové stěně) a novodobém hitu slackline (triky na nízkém laně), highline (přechod po laně v desetimetrové výšce) či waterline (přechod po laně nad vodou). Většinu aktivit zkoušeli zároveň diváci.

Adidas Outdoor Prague v Troji
Nelly Kudrová (vpravo) a Agata Wisniewska.
Autor snímku Kuba Turek

Závod v lezení na obtížnost vyhráli Petr Čermák a Melissa Le Nevé. Bouldering se stal kořisti Martina Stráníka a mezi ženami znovu kralovala Melissa Le Nevé.

Adidas Outdoor Prague přinesl jedinečný zážitek v podobě lezení na osmimetrové ledové stěně, speciálně dovezené z Francie."Je to pravý led," ubezpečoval horský vůdce Radek Zoban Lienerth, který měl dozor nad lezením pro veřejnost. "Průmyslová lednička ho udrží do vnější teploty 25 stupňů Celsia."

Adidas Outdoor Prague 2013. Ledová umělá stěna.

Pražský outdoorový tým Adidas tvořily tyto sportovní hvězdy:

Slackline

Reinhard Kleindl je profesionální slackliner, lezec a autor knihy Slackline – Moderní tanec na laně. Třiatřicetiletý Reinhard Kleindl objevil slackline díky svým přátelům. Vyrůstal ve městě Graz, které proslulo jako slacklinerský hot spot Rakouska, a tento sport ho okamžitě okouzlil. To, co pro Reinharda začalo jako obyčejné pokusy na laně, vyústilo v několik rekordů v disciplínách rodeo a double longline. Nejvíce si cení úspěchu z mezinárodního festivalu outdoorových sportů Natural Games, kde v roce 2009 obsadil druhé místo. Na tomtéž festivalu se mu podařilo překonat podle jeho názoru nejkrásnější slackline na světě The Kingline. Mezi další Reinhardovy úspěchy patří třetí místo na Rakouském otevřeném Slackline mistrovství v roce 2011. Reinhardovo oblíbené místo pro highline jsou Dolomity, kde se doslova vyžívá v dlouhých highlinech, které sám objeví a připraví a z nichž si užívá ten nejlepší výhled na krásné hory.

Danny Menšík objevil slackline objevil před dvěma lety a od té doby se z něj stal jeden z nejprogresivnějších českých slacklinerů. Na slackline ho nejvíc přitahuje setkání se super lidmi na skvělých místech a posouvání hranic, za které se dosud nikdo nedostal. Danny je od malička velmi soutěživý, a proto co nejvíce trénuje, aby mohl překonávat rekordy. V současnosti je držitelem hned několika slackline rekordů. Patří mu český rekord v délce highline – 140 m – což je zároveň druhý nejdelší highline na světě. Na longline přešel 327 m, což je také český rekord a druhý nejdelší longline na světě. V trickline získal druhé místo na festivalu outdoorových sportů Natural Games ve Francii a druhé místo na mistrovství České republiky v trickline. Jako třetímu slacklinerovi na světě se mu podařilo úspěšně provést a ustát trik s názvem Luke Skywalker.

Danny Menšík na waterline v pražské Troji.

Lukáš Černý je mladý český slackliner a lezec, který už nyní má za sebou několik obdivuhodných výsledků. S Dannym Menšíkem tvoří nerozlučnou dvojici a objíždějí spolu top slacklinové akce v České republice a po celé Evropě. Lukáš se zaměřuje hlavně na freestyle slackline a trickline. Věnuje se ale také highline a longline. V trickline je momentálně špičkou mezi českými slacklinery, což potvrzují jeho výsledky. Za poslední dva roky vyhrál téměř všechno, čeho se zúčastnil. V roce 2012 se stal mistrem České republiky v trickline a ve stejném roce také vyhrál sérii soutěží Českého poháru. Díky svým úspěchům byl v roce 2012 odměněn českou slackline asociací za přínos v trickline. V roce 2013 pokračuje ve svých výkonech a dokázal už vyhrát druhý závod českého trickline poháru. V prvním závodě skončil na druhém místě. Lukáš zároveň drží český rekord na polyesterové jumpline o hodnotě 60 m, což je zároveň druhý nejlepší výkon na světě.

Bouldering

Nelly Kudrová objevila lezecký svět v roce 2001 a zjistila, že tohle je to pravé, čemu chce zasvětit svůj život. Do roku 2003 tvrdě trénovala, aby získala odvahu k prvním závodním pokusům. Od té doby se pravidelně objevuje ve finále Českého poháru a mistrovství České republiky v boulderingu a lezení na obtížnost. V letech 2007-2008 se její forma zlepšovala, v soutěžích začala pravidelně obsazovat místa na stupních vítězů a v roce 2009 se dočkala svého prvního titulu mistryně České republiky v lezení na obtížnost. Po tomto titulu se dostavily i úspěchy v boulderingu a v letech 2009, 2010 a 2012 se stala mistryní České republiky v této disciplíně. Své boulderingové kvality se jí podařilo ukázat na světovém poháru v Innsbrucku, kde se dostala do vysněného semifinále a tím i do světové boulderistické špičky.

Horydoly.czČtěte více: Lezkyně z reklamy neleze

Tomaso Greksák patří ke slovenské boulderistické špičce. S lezením začal už jako dítě začátkem 90. let pod vedením rodičů. K samotnému boulderingu se dostal až v roce 2006, úplně mu propadl a velice rychle se zařadil mezi přední slovenské boulderisty. Pravidelně se umisťuje na nejvyšších příčkách boulderových závodů Slovenského poháru, v roce 2010 vyhrál i navzdory silné konkurenci prestižní českou boulderovou soutěž Mejcup a pravidelně se účastní Světového poháru i Mistrovství světa. Každoročně tráví několik měsíců na boulderových výjezdech po celém světě. Nejraději má highball bouldery a za svou oblíbenou oblast považuje Mekku evropského boulderingu Fontainebleau. Články z jeho výjezdů se staly motivací pro mnohé začínající slovenské lezce.

Lezení

Tereza Svobodová. Sice se to s ohledem na věk nemusí zdát, ale osmnáctiletá členka základního kádru seniorské reprezentace České republiky v lezení na obtížnost má za sebou mnoho dobrých výsledků. Poprvé se na stěnu podívala v sedmi letech, prvních závodů se zúčastnila v deseti letech a od té doby je stále lepší a lepší. Začala sbírat pódiová umístění v závodech Českého poháru a momentálně se nachází na druhém místě. Na lezení ji nejvíce baví různorodost, že je každá cesta vždycky jiná a pokaždé nová. Její nejoblíbenější terény se nacházejí ve francouzském St. Leger, italském Arcu a německé Frankenjuře, kde zdolala už v patnácti letech cesty obtížnosti 8a. Občas sice zkusí bouldering, ale v drtivé většině případů je čistokrevná lezkyně.

Mélissa Le Nevé, rodačka z francouzského Lyonu strávila dětství v pohoří Vogézy, kde se věnovala lyžování a kayakingu. Pak se odstěhovala do rovinatého okolí Bordeaux, kde jednoho dne náhodou objevila ve vedlejším městečku indoorovou lezeckou stěnu a od té doby lezení propadla. Nejvíce ji na něm baví pocit svobody a to, že je stále čeho dosahovat. Ráda se snaží překonávat limity a věnuje se mnoha druhům lezení uvnitř či v otevřené přírodě; nejčastěji svůj čas dělí mezi ryzí lezení a bouldering. Ve věku 24 let už dosáhla několika dobrých umístění ve světových soutěžích a má za sebou stupně obtížnosti 8a+ v boulderingu a 8a v lezení na rychlost. Velkou roli pro ni hraje etika lezení a blízký vztah k přírodě.

Agata Wisniewska se k lezení dostala v roce 2001 jako šestnáctiletá a dnes je několikanásobnou mistryní Polska v lezení na obtížnost i v boulderingu. První titul získala v roce 2007 v obtížnosti a tento úspěch zopakovala i v letech 2010 a 2012. Stejně tak má tři tituly z mistrovství Polska v boulderingu. Mezi její největší úspěchy v lezení na skalách patří zdolání náročných cest Kalea Borroka 8b+ (Španělsko), Radote joli Pepere 8b (Francie) a Mrtvaski Ples 8b (Slovinsko). V lezecké komunitě se proslavila i svým účinkováním ve filmu Viva La Vida z Jižní Afriky.

Agata Wisniewska.

Alexandra Schweikart se narodila v roce 1982 a dá se říct, že s lezením začala neuvěřitelně brzy – už ve věku tří let ji rodiče vzali s sebou do hor a zdolali s ní vrcholek Dolomit. Kvůli studiu na univerzitě se přestěhovala do Bayreuthu, odkud podnikala lezecké výpady do krasové oblasti Franského Švýcarska – tam také zdolala své první cesty s obtížností 8a (v roce 2005), 8b (v roce 2007) a 8b+ (v roce 2011). Její nejoblíbenější disciplínou ale zůstává vysokohorské několikabodové lezení na skalách (upřednostňuje spáry v žule nebo rule) a na ledu. Prozatím nejobtížnějším výstupem byla Via Camillotto-Pellesier s obtížností 8a+ v severním stěně Tre Cime di Lavaredo v italských Dolomitech. Má za sebou Nose a Freerider na El Capitan. Poslední projekt, kterého se zúčastnila, byla výprava na Nový Zéland, kde absolvovala nejobtížnější místní vysokohorský výstup na Weatherspell s obtížností 8a+.

Guido Unterwurzacher se narodil v roce 1984 v tyrolském Kitzbühelu a už v jedenácti letech mu jeho strýc Thomas dal první lekci v lezení. Díky tomu, že měl slavnou skalní oblast Schleier Wasserfall v podstatě hned za domem, měl dokonalé podmínky k tomu, aby z něho vyrostl skvělý lezec. Trávil v horách každou volnou minutu, a když se setkal s Alexem Huberem, získal svůj první vzor, přítele a učitele. Právě Alex mu ukázal správný způsob lezení a ponoukal ho k lepším výkonům. Guido na lezení miluje rozmanitost, široký výběr možností, kreativitu a přátelství mezi lezci. Z dlouhého seznamu jeho výkonů je třeba zmínit hlavně prvovýstupy s Alexem Huberem na Feuerteufe (obtížnost 8b/8b+) a Donnervogel (obtížnost 8b). Během cesty používali postupné zajištění, a aby udrželi stěnu co nejčistší, používali skoby jen ve výjimečně obtížných pasážích. V roce 2012 se stal horským vůdcem-aspirantem. Jeho dalším koníčkem je freeride; v létě jezdí po horách na horském kole, v zimě zase na lyžích.

Guido Unterwurzacher.

Adam Pustelnik je nejlepší polský lezec a alpinista. Lezení je jeho život a kromě náročných výjezdů se věnuje i práci instruktora a překládá knihy s lezeckou tematikou. V roce 2003 se stal prvním Polákem, který pokořil obtížnost 8c+ v německé skalní oblasti Frankenjura. V letech 2004-2009 absolvoval mnoho náročných a obdivuhodných výstupů a projektů po celém světě. Rok 2009 završil dvěma obrovskými úspěchy. Překonal legendární vícedélkovou cestu Silbergeier obtížnosti 8b+ ve švýcarském Rätikonu a ve stejném roce vylezl skalní cestu Action Direct se stupněm obtížnosti 9a.

Horydoly.czAdam Pustelnik na Slovensku: Adidas přivezl hvězdy do Nízkých Tater

Libor Uher je český horolezec, který se specializuje na extrémní vytrvalostní sporty. Je předsedou lezeckého klubu ve Frýdku-Místku. V roce 2007 získal ocenění sportovce roku v Moravském regionu. 20. července 2007 jako druhý Čech v dějinách vystoupil na vrchol K2, druhé nejvyšší hory na světě, kde dosáhl výšky 8611 m. V roce 2009 absolvoval expedici Annapurna-Everest, během níž dosáhl výšky 6000 m na Annapurně a 8350 m na Mt. Everestu. V roce 2010 uskutečnil expedici Double Gasherbrum, kdy vystoupil během jedné expedice na tuto horu dvakrát. Libor je mistrem České republiky v extrémním závodě jednotlivců Jesenický Tvrďák. Pravidelně organizuje extrémní závody Lysá Hora 24H a Beskydská Sedmička a od roku 2011 je členem Adidas Outdoor týmu. Mezi jeho další úspěchy v extrémních sportech patří titul Mistr ČR v Adventure Race 2006, 3. místo Bergson Winter Challenge 2008, 10. místo MS XPD Portugal, 4. místo ME AR Švédsko 2010, 4. místo AR Slovenia 2011.

Horydoly.czJesenický Tvrďák: Kurva mami já jsem doma!

Libor Uher (vpravo).

Martin Krasňanský. Vášeň pro lezení se naplno projevila v sedmnácti letech. Rozhodl se následovat životní styl vyznávající svobodu a čirou vášeň k pohybu při lezení a procestoval celý svět. Pohyboval se od sportovního lezení na stěny ve Francii, Španělsku a Itálii přes sólové výstupy nad vodní hlubinou na anglickém pobřeží až po rozsáhlé stěny v pákistánském Karákóramu. Jeho skutečnou láskou nicméně zůstávají domácí Vysoké Tatry, kde vylezl mnoho nových zimních i letních tras a podnikl mnoho prvovýstupů.

Horydoly.czVyzkoušejte adrenalinové sporty v trojské loděnici


Zobrazit místo Umělé lezecké stěny na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.... celý článek

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala významným faktorem v oblasti zábavy, a to zejména díky svému potenciálu pro personalizaci zážitků. Ať už se jedná o streamingové platformy, video hry nebo online sázení,
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 19.-21.11. 21.11.
Laviny v Česku - křest knihy Vrchlabí, Krtek Skialpinistická expedice 21.11. 18:00
CIBTM - veletrh Barcelona 19.-21.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Irák a Írán - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Jindra a Daniel Dubských 21.11. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.

Diskuse

Лечение настойкой прополиса Evahzv, 21.11.2024 19:37, 3 příspěvky
Прополис цена за грамм Evadim, 21.11.2024 19:28, 1 příspěvek
Перга отзывы Evadxl, 21.11.2024 19:09, 10 příspěvků
dapoxetine online malaysia gentideds, 21.11.2024 18:57, 7 příspěvků
buy priligy online in india gentideds, 21.11.2024 18:28, 1 příspěvek
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků
plechovka pohoda Huze, 20.11.2024 16:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53