Verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Vybírá nejlepší z tisíců túr v Rakousku, Švýcarsku a severní Itálii. Najdete v ní klasiky jako Pallaviciniho rokli na Grossglockner, severní stěny Marmolady a Ortleru, ale také méně známé kratší a lehčí sněhové stěny v mnoha alpských skupinách. Průvodce je tedy dobře použitelný pro jarní víkendové výpady českých a slovenských horolezců.
Horolezci Andreas Jentzsch a Axel Jentzsch-Rabl sesbírali a utřídili materiál o 84 výstupech ve sněhu velkých stěn a v ledu podhorských roklí. Jsou to bonbónky pro zkušené rekreační lezce. Nemůže se do nich sice pustit bez rozmyslu každý, ale průměrné horolezecké zkušenosti a rozvaha dovolí zdolat většinu uvedených tras bez velkých obtíží.
Průvodce navazuje na legendární výběry ledových cest od Waltera Pauseho a Ericha Vanise. Je ovšem jasně viditelné, že autoři bezhlavě neopisovali, ale brali v potaz tři nové skutečnosti: 1) Moderní taktika velí lézt rychle, nalehko a pokud možno jen jeden den. 2) Vybavení ostrými zkosenými cepíny a mačkami s kolmo postavenými hroty zjednodušuje lezení i ve velmi strmém ledu. 3) Sněhu a ledu v Evropě rychle ubývá a některé dříve oblíbené cesty jsou dnes stěží lezitelné.
Jestli jste tedy horolezci, kterým nedělá potíže stoupat dlouhé hodiny s minimálním jištěním po firnových stráních velkých stěn, anebo zdolávat několikadélkové lehce ukloněné ledopády, je průvodce Firn- und Eiklettern napsaný přesně pro vás.
Sklon většiny popsaných stěn se pohybuje mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti stupni, obtížnost ledopádů mezi W3 a W4+. Žádný výstup není podle autorů za normální situace extrémně nebezpečný a ohrožovaný pádem skal či lavin.
Popis každé cesty je stručný, ale výstižný a dostačující. (Aspoň ve všech cestách, které recenzent zná, tomu tak bylo.) Pomocí piktogarmů jsou uvedeny základní údaje o obtížnosti, délce, orientaci ke světovým stranám, nástupu a sestupu a také možnosti ubytování. Samozřejmostí u průvodce pro sněhy a ledy je i doporučené období pro výstup. Důležitou orientační pomůckou jsou kvalitní a názorné fotografie se zakreslenou trasou a schematická mapka nejbližšího okolí. Pět malých obrázků z lezení láká na každou vybranou túru.
Text je psaný v němčině, stručné resumé u každé cesty je přeloženo do angličtiny. A jak se na kvalitní průvodce sluší, pár stránek je věnováno i nejdůležitějším informacím o vybavení a taktice sněhovo-ledových túr. Pro českého a slovenského čtenáře může být inspirativní především kapitolka o nástupech a sestupech alpských stěn. Autoři v ní jednoznačně doporučují používání kratších skialpinistických lyží. Většina lehčích cest se leze se stotřiceticentimetrovými prkénky připnutými na batohu.
Průvodce lze jednoznačně doporučit ke koupi, ale je nutno počítat i s jeho mouchami. Těmi největšími jsou příliš veliký formát (jako školní sešit), nekvalitní vazba (brožovaná), dobrý papír (a tedy velká váha) a hodně fotografií (nejsou z klíčových míst a tím pádem zbytečně zabírají místo). Průvodce tedy může sloužit především jako výborný pramen inspirace, ale na samotné lezení si lezec zřejmě okopíruje jen jeden vybraný výstup a kopii si strčí do kapsy.
Na to si ovšem nemusí kupovat drahou publikaci, ale může se podívat do internetu na rakouskou horolezeckou stránku Bergsteigen, kde najde hodně podobné a někdy dokonce stejné informace, nákresy a fotografie.
Bad Häring, Alpinverlag 2004. Orientační cena 960 Kč. Brožované.