Slovenští horolezci vylezli na málokdy navštěvovaný Zadní Ledový štít (Zadný Ľadový štít, Lodowy Zwornik). Ten už byl v tuto roční dobu zasněžený, ale zároveň sníh ještě nebyl soudržný a lezení se odehrávalo po nebezpečně klouzavé skále. Každý horolezec ví, jak je náročná a časově zdlouhavá práce odhrabat nový sníh z každého stupu a chytu a najít místa k jištění či bezpečnému postupu.
Chyba v orientaci?
Na vrcholu dvojice zřejmě zazmatkovala a ztratila orientaci. Horolezci se pokusili sestoupit do Ledové dolinky (Ľadová dolinka). Tudy nevede cesta dolů a dokonce i výstupové trasy se zde téměř nelezou, protože přístup k nim je zdlouhavý a samotný výstup nebezpečný. Navíc Černá Javorová dolina pod Zadním Ledovým štítem je velmi přísná přírodní rezervace, kam platí absolutní zákaz vstupu pro turisty i horolezce.
Večer zatelefonoval jeden z lanového družstva na horskou službu, že se v horní čtvrtině sestupu směrem do Ledové doliny sesmekl jeho kolega a ztratil s ním kontakt. Sám se nemůže z prekérní situace dostat.
Ten den ve Vysokých Tatrách dole pršelo a nahoře sněžilo, k večeru už padaly drobné lavinky a sjížděly sněhové splazy. První skupina záchranářů se proto v noci na Zadní Ledový štít nedostala. Před svítáním byla nasazena druhá skupina a ta už k postiženému vylezla. Poté se otevřela oblačnost od severu a z Polska mohl přiletět záchranářský vrtulník, který vzal horolezce na lano a navijákem ho dostal na palubu. Odletěl s ním do nemocnice v Zakopaném, kde byl vyšetřený na podchlazení. Ukázalo se, že měl štěstí a nepříjemnou noc přežil bez zdravotních komplikací.
Vrtulník potom ve špatném počasí pátral po druhém horolezci, kteří se zřítil do Ledové dolinky. Přes práci dvaceti záchranářů na zemi s podporou vrtulníku se nepodařilo nikoho dva dni najít. Až čtvrtý den našli dva speciálně vycvičení psi, deset záchranářů a jeden slovenský vrtulník mrtvého horolezce. Ležel v Horním kotli Ledových dolinek (Hornom kotli Ľadových doliniek) zasypaný čerstvým sněhovým splazem v exponovaném skalním terénu.
INFO: Horská záchranná služba
Výstupy na Zadní Ledový štít (2507 m) od severu přes Ledovou dolinku
Zadný Ľadový štít je součástí hlavního hřebene Vysokých Tater. K jihu vysílá výraznou rozsochu Ľadový štít - Malý Ľadový štít - Pfinnova kopa, která klesá až k Téryho chatě. Odtud také vede normální cesta přes Ľadovou priehybu a po krátkém hřebenu (CH, od chaty 2 hodiny).
Lze také lézt od Téryho chata přes Vyšné Ľadové sedlo (I, od chaty 1 1/2 hodiny) a po lámavém hřebeni (II, od sedla 3/4 hodiny).
Severní srázy (kde se odehrálo popisované horolezecké neštěstí) lze zdolat nejjednodušeji z Černé Javorové doliny na Vyšné Ľadové sedlo. Přístup vede po turistické značce z Tatranské Javoriny na Sedielko. Z ní se odbočí podél potoka do Černé Javorové doliny a ta se zúží do třech divokých kotlů Ledové dolinky. Výstup je velmi komplikovaný a nabízí mnoho variant. Často se leze po trávách, potokem nebo po lámavé skále, několik úseků vede po šikmých plotnách posypaných štěrkem, Horní kotel je pokrytý sněhem po celý rok. Doba výstupu z doliny 5-7 hodin, přístup zabere také několik hodin. Obtížnost II-III. A. Ferens - M. Swierz, 22. července 1922.
Tři základní horolezecké cesty vedou v severní stěně Zadního Ledového štítu, která se zvedá nad Horním kotlem Ledové dolinky:
Stanislawski stoupá levou polovinou stěny přes žlábky,komíny a trhliny velmi exponovaně a končí těsně vlevo od vrcholu. Doba výstupu 4 hodiny. Obtížnost V. Wieslaw Stanislawski - T. Gnojek - T. Pawlovski, 3. srpna 1930.
Korosadowicz míří ze spádnice vrcholu od nevyššího místa nástupu doprava, prochází lehčími žebry a těžkými velmi exponovanými stěnkami. Pod vrcholem se vrací ke spádnici a dosahuje ho těžkým kominkem. Doba výstupu 4 hodiny. Obtížnost V. Zbigniew Korosadowicz - R. Grabowski, 8. září 1932.
Kuchař se drží stále ve spádnici. Nejdříve překoná kolmý bílý pás a v lehčím terénu nad ním leze víceméně stále nahoru. Doba výstupu 5 hodin. Obtížnost V-VI. Radan Kuchař - Bohouš Svatoš, 28. července 1954.
Černá vdova 2013
Senior se utopil v Berounce (Křivoklátsko)
Sebevražda v Tatrách? (Vysoké Tatry)
Tři lidé letos zahynuli v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Vyčerpaného turistu nechali kamarádi zemřít v Roháčích (Západní Tatry)
Na Baruntse zahynuli Machold a Vaněk (Himálaje)
Starší muž zemřel v Jizerských horách při geocachingu (Jizerské hory)
Jan Polák se zabil na skalách v Jickovicích (Vltava)
Wladyslav Cywinski se zabil ve Zlomiskách (Vysoké Tatry)
Český turista zemřel v libanonském údolí Kadiša (Libanon)
Blesk zabíjel u chaty Mittelegi na Eigeru (Berner Oberland)
Zdeňka Hrubého zabilo slaňování z Gasherbrum I (Himálaje)
Dva turisté zemřeli v Biokovu (Durmitor)
Turista se zřítil z hrádku Maškovec (Vltava)
Smrtelný pád horolezce v Černé hoře (Prokletije)
Český lyžař se zabil v Peru (Kordillery)
Mladá žena se utopila na Salze (Salza)
Deset horolezců bylo zavražděno pod Nanga Parbat (Himálaje)
Fotografoval a zabil se u Morači (Černá Hora)
Horolezec se zřítil z Preinerwand (Rax)
Hloupost, chlast a smrt na Herbertově (Vltava)
Čtyři mrtví vodáci za povodňový víkend (Metuje, Berounka, Úslava)
Ztracený kajakář na Úslavě (Plzeň)
Zametací auto zabilo cyklistu v Zubří (Beskydy)
Těžký horolezecký pád v Suchých skalách (Český ráj)
Mrtvý vodák na Viktorčině splavu (Podkrkonoší)
Čtyři mrtví vodáci na jarních řekách (Morava a Hron)
Vůdce s klientem na Satanovi zahynuli pod lavinou (Vysoké Tatry)
Dvacetiletý lezec nepřežil lavinu pod Skokom (Vysoké Tatry)
Lyžaře zabila lavina v Nízkých Tatrách (Nízké Tatry)
Lavina v La Rosiére zabila českého lyžaře (Savojské Alpy)
Tragický pád zo Svinice (Vysoké Tatry)
Horolezec zemřel pod lavinou ze Svišťového štítu (Vysoké Tatry)
Smrtelný pád v Divoké Šárce (Praha)
Drobný se zabil na bobu pod Medvědínem (Krkonoše)
2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014
- 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007