WEB HO Humanita Praha
Tvorba štandu (Bolovanos)
Celkem pekne zpracovane video k tematice tvorby standu.
Tvorba štandu (Zeťák)
Jenom bych doplnil, že né vše co je na videu je dle metodiky ČHS. Zejména štand s prostým překrutem "MagicX" je zcela nevhodný. Kdo ho udělá u lez.zkoušky, letí. Doporučovaný způsob je "The S.W.A.M.P.". Dále je také rizikové používat na štandy smyčky z dyneemy, mají nízký bod tavení a minimální dynamické vlastnosti. Viz zde.
Tvorba štandu ( Robin)
Tak tak, do dyneemy není vhodné házet kovadlinu! Jinak k těm štandům v jednoduchosti je síla. Stávající metodika ČHS, no ona se pořád mění a aktuální znění se předává pouze ústním sdělením a na stránkách ČHS takové raději není, naopak se z nich odkazuje na metodické materiály obsahující plovoucí štand, který nicméně, jak píše Zeťák výše, hlásají "již léta" jako nevhodný, nebo řekněme korektně přežitý, blbunevzdorný. Každopádně preferuje se jednoduchost a blbuvzdornost. Čemuž se nebudeme v kurzu pro nováčky bránit. Takže po nováčcích i novačkách, až do odvolání , budeme chtít na fixním jištění centrální karabinu vyvázanou do druhého bodu. V případně, vlastního jištění, pak centrální karabinu, nebo centrální uzel vyvázaný ze spoda. Neberte to jako dogma (dogmatického vojáka už se prý metodická komise zbavila). Nejde to napsat do jednoho příspěvku v chatu přesně. Navíc co bylo hlásáno před dvěma lety, může být letos přežité. Netřeba se to učit z videí na intenetu. Ukážeme si na některé metodické akci. Není třeba ani hledat metodické materiály na webu ČHS. Nejsou aktuální odkazují například na plovoucí štand.
Bezradnost Českého horolezeckého svazu se týká už "obyčejného" jištění horolezců mezi sebou a také budování jistícího stanoviště. Dodáváme, že tyto znalosti jsou alfou a omegou horolezeckého sportu, ať už lezete na umělých stěnách, na skalách, nebo v horách.
Instruktoři sami neví, co mají učit
Dva důkazy z poslední doby kopírujeme.
První je konverzace na oficiálním Facebookovém profilu Českého horolezeckého svazu, která ukazuje, že žádné jednotné materiály k základní bezpečnosti neexistují a zřejmě o ně nikdo ani neusiluje.
Druhý jsou pokyny dvou instruktorů nováčkovi na oficiálním webu horolezeckého oddílu Humanita Praha, kteří poukazují na metodické pokyny, které se mění každou chvíli, a nikdo neví, co aktuálně platí.
FACEBOOK Český horolezecký svaz
Ve dnech 16-18.11.2018 proběhl ve skalní oblasti Velkého Rabštejna Seminář pro instruktory zaměřený na metodické postupy ve výuce nováčků a kladení důrazů na bezpečnost a jednoduchost při výuce. Seminář pořádal ČHS jakožto doškolení pro instruktory s různým stupněm kvalifikace – SCI, RCI i HAL. Zároveň tímto seminářem chtěla metodická komise sjednotit postupy a metodické standarty výuky v horoškolách a získat zpětnou vazbu od instruktorů horoškol. Akce se nakonec zúčastnilo kolem 20ti instruktorů. Z metodické komise se akce zúčastnili 4 lektoři, včetně předsedy. Celý článek z akce si přečtěte na našem webu zde.
Kuba Turek
Prosím, kde na webu nebo někde jinde najdeme jakožto instruktoři ony postupy pro sjednocení praxe při výuce nováčků, které se od posledních doškolení změnily? Tj. za poslední 1-3 roky, podle toho, kdo a kdy z našich oddílových instruktorů byl na doškolení.
Český horolezecký svaz
Ahoj, postupy nejsou na webu uvedené, byly součástí výkladu. V případě dalších dotazů se prosím obrať na předsedu metodické komise.
Kuba Turek
Ahoj Český horolezecký svaze, nebylo by tedy možné těch pár změn, které metodická komise vymyslela, dát někam na web anebo aspoň poslat instruktorům e-mailem? Předpokládám, že jich moc nebude. Nás několik oddílových instruktorů se vlastně po každém doškolení i vyškolení nového instruktora (tedy cca každý rok) dohadujeme, co vlastně po nás vedení ČHS chce a co máme přesně chtít po našich nováčcích i ostatních členech oddílu. Ukázalo se to v plné nahotě vloni v létě, když naše interní oddílové zkoušky navštívil superinstruktor z ČHS (což jsme velmi ocenili), ale vlastně z toho dodnes přesně nevíme, co a jak děláme dobře a hlavně co jak bychom měli dělat lépe. Dělá to na nás dojem, že ani v rámci ČHS to není jasné a že každá skupinka ve vedení prosazuje něco poněkud jiného. Ale nejspíš se mýlíme. Proto bychom ocenili, aby tyhle zásady byly někde napsané, klidně v nejjednodušší formě třeba jako poznámky.
Český horolezecký svaz
Jak už jsme psali výše: pro odbornou debatu o metodice a standardech nebo formě, jak by se měly prezentovat, je potřeba obrátit se přímo na vedoucího metodické komise. Díky za pochopení.
Kuba Turek
Jak už jsem psal výše, nepsal jsem o odborné debatě, ale striktních požadavcích na výchovu nováčků, které vyžaduje ČHS po svých instruktorech, ale jejichž aktuální změny nejsou všeobecně známy. Děkuji, že to pochopíte.
Český horolezecký svaz
Stejně jako se průkaz a pojištění objednává na e-shopu nebo na sekretariátu a ne v diskusním fóru Facebooku, tak informace o metodice se získávají u metodické komise, případně při školeních, která MK pořádá.
Kuba Turek
Díky za velmi vstřícnou odpověď. Je vidět, že komunikační kanál Českého horolezeckého svazu funguje. Nenapadlo mě, že pod článkem o metodickém školení se nemám ptát na metodické školení. Já blázen...