Libor Rebel Hroza a Radek Zoban Lienerth jsou dva letití horolezci, závodníci, organizátoři a trenéři lezení s cepíny a mačkami. Oba mají nejlepší výsledky v Česku - Rebel dovedl svoji dceru Lucii Hrozovou do světové špičky a Zoban vydupal ze země brněnskou líheň závodníků.
Oba se také zasloužili o celkový rozvoj drytoolingu. Zoban je duší celoroční betonové lezecké stěny v Brně u Olympie a Rebel vyčlenil část své stěny Mammut v Praze na drytoolling.
Rebel x Zoban: začíná se vyjasňovat
Přesto jsou oba už několik let ve sporu o financování jejich discipliny. Částečně je to samozřejmě způsobeno normální sportovní řevnivostí, ale z větší části jsou v neustálých hádkách o peníze nevinně. Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu, čili jejich nadřízený orgán, nikdy nedovolil zveřejnění finanční podpory. Teď se to mění.
Oba vydali své verze, jak vidí současný systém. Kolik kdo dostal a jak na tom byl s výsledky. Ačkoliv se někde mírně liší (zřejmě kvůli nepřesné evidenci na svazu), zásadní údaje jsou jasné a trendy také.
DOKUMENTY: ZOBAN: Rozpis nákladů komise a REBEL: Příběh téměř detektivní
Přečtěte si jejich podrobné zprávy. Tím, že je oba pánové položili na stůl, je možné skončit s hádkami o něčem, co nikdo přesně neznal, a začít diskutovat nad reálnými čísly. Bohužel kvůli zákazu uveřejňování jmen, který stále praktikuje vedení ČHS, z obou zpráv vyčteme pouze Lucii Hrozovou, Mirka Matějce a Radka Lienertha. Další reprezentanti jsou anonymní.
Libor Rebel Hroza
Do budoucna je důležité rozhodnout, zda chce ČHS podporovat spíše úspěšné a zavedené závodníky, či se zaměří na stoupající hvězdy, nebo jenom na širokou členskou základnu, ze které vyrostou nejlepší. Případně jak finanční podporu rozdělit právě mezi tyto tři nezbytné závodní segmenty.
Je možné se také zamyslet, zda je třeba platit závodníky, kteří dlouhodobě nebo i krátkodobě končí v hloubi startovního pole. Také nominační kritéria a na ně navázaná finanční podpora zaslouží věcnou kritiku především kvůli složitosti a neprůhlednosti.
Tah na branku: olympiáda a veřejnost
"V průběhu posledních let se drytoolingové závody velmi dynamicky proměňují. Z původně zejména společenských setkání alpinistů se vyprofilovala závodní disciplína, která se snaží proniknout na olympijské hry," uvádí Radek Zoban Lienerth, který aktuálně působí jako předseda ledového lezení a drytoolingu ČHS.
Libor Hroza dodává: "Každý závodník si musí platit cestu autem nebo letadlem, ubytování, někdy vízum a také vybavení. Startovní licenci za něj obvykle platí Český horolezecký svaz." Zároveň závisí na reprezentantovi, jak se umístí v konkrétních závodech, protože si nechává veškeré price money, neboli cenu za případné vítězství či umstění v popředí dle podmínek organizátorů. Také případné osobní sponzory jednotlivých závodníků Český horolezecký svaz nijak neomezuje.
Radek Zoban Lienerth
Na závěr je nutné poznamenat, že díky neustálému omýlání finančních nespravedlností na veřejnosti z úst Libora Hrozy, věcným reakcím Radka Lienertha a následnému tlaku členské základny Českého horolezeckého svazu, konečně vidíme do finančních střev dytoolingu. Stejně tak je potřeba otevřít v nejbližší době i pohled na peníze v závodním lezení u překližkářů, dětském lezení a na horolezecké expedice do vysokých hor. Předpokládáme, že pokud nejsou lidé ve vedení ČHS kaskádéři, budou následovat Rebela a Zobana. Tentokrát už oficiálně a s plnými jmény všech reprezentantů.
Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná 22. března 2014 a bude se na ní mimo jiné volit. Buď přijde nové vedení nebo zůstane na svém místě starý Výkonný výbor.
Závodní sezona: Drytooling a ice climbing 2013/2014