Lezečky, v Československu tehdy nazývané ibíčka podle značky EB, se až do sametové revoluce roku 1989 nedaly koupit. Na písku se lezlo v bačkorách důchodkách (kvůli měkké podrážce). Na vápno, žulu a rulu se obouvaly kopačky s uřezanými špunty (kvůli pevnému usazení nohy v botě).
Experti si lezecké botky různě upravovali. Důchodkám předělávali šněrování a oblepovali je, aby déle vydržely. Kopačky opatřovali neklouzavou podrážkou zvanou lepička.
Drsní byli Sasové ve Východním Německu, kteří lezli naboso, případně si chránili kotníky koženými hadinkami.
Tenkrát na západě
V západním světě se lezlo v kotníkových lezečkách. Podívejte se na inzeráty tří značek, které inzerovaly v britsko-americkém časopise Mountain roku 1986.
Pro orientaci: Ten rok vylezl Antoine Le Menestrel nejtěžší cestu světa La Ravage 8b+/8c ve Švýcarsku. Cestu navrtal emigrant Václav Vodička a předal ji Menestrelovi, protože si myslel, že je příliš těžká a že ji nikdy nevyleze. Jenže hned měsíc po prvovýstupu ji vylezl také. Pro fajnšmekry je nutno dodat, že La Ravage je jediná cesta z 80. let obtížnosti nad 8b+, kterou někdo přelezl stylem on sight. Podařilo se to Adamu Ondrovi a dodnes si toho považuje. Důvodem je, tehdejší nejtěžší cesty se lezly v kolmé skále po velmi malých chytech a kombinovalo se na nich mnoho technicky obtížných a při tom velmi přesných pohybů. Nestačila hrubá síla, jako je tomu v převisech.
O rok dříve vylezl Wolfgang Güllich Punks in the Gym 8b+ v Austrálii. Cesta dostala ironické jméno, protože překližkář Martin Scheel se o ní dlouho pokoušel a dokonce do skály vysekal chyt pro ulehčení. Po jeho neúspěchu přišel Güllich a cestu vylezl.
O rok později vylezl Wolfgang Güllich Wallstreet 8c v Západním Německu. Původně se cesta lezla po dírkách ve vápenci, které se ovšem při lezení vylámaly a zvětšily. Güllich dva klíčové chyty zabetonoval a skálu vylezl v původní podobě. Tím vytvořil nejtěžší cestu světa té doby.
Pro srovnání: Bern Arnold v Labských pískovcích roku 1986 vylezl naboso Barometer für Stimmungen Xc na Heringstein.
SROVNÁVACÍ TABULKA: Obtížnost skalního lezení
Horolezecké RETRO
Skialpové lyže v mém životě
Mountaineering podle Němců
Lyžařská vázání dědečků a pradědečků
Rámové mačky neznámého ruského výrobce
Jak prokopat převěj
Kafe na čundru
Sáňkování a lyžování na sídlišti
Nepískovcovým skalám je 30 let
První nepískovcové skalní oblasti v Čechách
Slaňování historické
Půjde to i bez uzlu?
Jak dobře chodit