Doporučené vybavení pro družstvo
Dvojité lano 50 m, horolezecký úvazek, přilba, mačky, cepín, 10 karabin, 5-7 smyček (nějakou asi necháte na sestupu), jistítko, základní sada vklíněnců, batoh 40 l, zimní oblečení (bunda, kalhoty, spodky, triko, ponožky, čepice, rukavice), pevné kožené nebo plastové pohorky, čelovka, tištěný průvodce, mobil, hodinky s výškoměrem, bivakovací pytel, lékárnička, ledovcové brýle, opalovací krém, jídlo na dva dni, 2 l pití (nebo 1 l a vařič), nůž, kompaktní fotoaparát.
Pozor! Kvůli značné nadmořské výšce je potřeba dobrá aklimatizace na okolních kopcích.
Orientace
Jihozápadní hřeben. Při přechodu Matterhornu se používá jako sestupová trasa.
Obtížnost
Skalní lezení IV (všechna těžká místa lze však přelézt pomocí fixních lan)
Délka túry
Z chaty Carrel 9 hodin nahoru a 6 hodin dolů.
Přístup
Z Breuilu po cestě, potom chodníkem, který vede až na jižní úpatí Lví hlavy. Cesta jde přes Coriore Batzé (2172 m n.m.), podél skalní stěny a stoupá k chatě Eura (2544). Od ní dvěma velkými oklikami k chatě Oriondé (2802) postavené na jižním okraji malého plesa na pěkné plošině, kde roste poslední tráva (2:30 hod z Breuilu). Dále se chodník klikatí přes suťoviska, sněhové pole a mezi balvany až k Velkým Lvím schodům. Když vystoupíme na první terasu, jsme u Carrelova kříže (2920).
V suťovisku se dá nalézt chodníček, který vede až k místu, kde začíná prudké sněhové pole nebo suťový kužel. Přes něj, potom traverz doleva ke stěně, nacházející se vlevo na západ.
Stěnou vzhůru lehkým kuloárem, stoupajícím východozápadním směrem. Terasovitý kamenitý hřbet vede k velkému strmému sněhovému poli ležícímu na jihozápadním svahu Lví hlavy. Odpoledne zde hrozí pád kamenů ze Lví hlavy. Podél dolního okraje sněhového pole po skalách vpravo dostaneme co nejrychleji z ohrožených míst. Odtud rovně vzhůru terénem podobným žebru po lehkých skálách až pod Lví hlavu. Z tohoto bezpečného místa je vhodné prozkoumat další cestu pod Tyndallovu věž. Odtud vedou úzké skalní terasy přerušované sněhovými a ledovými žlaby téměř vodorovně do Lvího sedla (3851).
Tam začíná samotný Lví hřeben. Podél něho po italské straně po sněhovém poli a po suťoviskách, která vedou na začátek prvních ploten. Traverzujeme je šikmo pomocí lan a skob. Potom se plotny a terasy střídají. Fixní lano vede vodorovně vpravo na Seilerovu plotnu, která bývá často zasněžená nebo zledovatělá. Těsně nad plotnou se otevírá komín, vysoký asi deset metrů, ve kterém visí lano s uzly. Ústí rovnou na hřeben. Po plotnách s fixními lany se dostaneme do nové chaty J. A. Carrel (3835) vybavené dekami a plynovým vařičem (7 hod z chaty Oriondé).
Popis výstupu
Z chaty až na úpatí Velké věže stoupáme podél hřebenu po jeho pravé jižní straně, kde je fixní lano. Přes stupně věže a šindelovitě poskládané plotny dále. Věž obejdeme z pravé jižní strany, projdeme oknem mezi dvěma balvany a stoupáme šikmo vzhůru po italské straně hřebene. Přetraverzujeme dolinku Krápníků, kde přechod přes často zledovatělý stupeň ulehčuje fixní lano. Dále po úzké terase několik metrů vpravo, potom rovně vzhůru k hřebenu po plotnách a puklinami až na hřeben za Velkou věží. Tam se nachází malá plošina s Giordanovým bivakem. Na hřebenu je plno zubů a věžiček zvaných Kohoutí hřeben. Nelezeme bezprostředně po hřebeni, ale přecházíme pod ním stále na italské straně po lehkých lávkách. Na Zlém kroku umožňuje přechod po úzké lávce vodorovné fixní lano. Brzy se dostaneme k Rubáši, sněhové a ledové čtyřhranné plotně a po jejím levém západním okraji dál.
Trochu výše dojdeme k Velkému neboli Tyndallovu lanu, dlouhému třicet metrů. Visí podél strmé stěny, na které je však několik dobrých stupů. Po laně namáhavě na hřeben a po něm ke Kravatě, široké lávce na italské straně hřebenu. Několika kroky přetraverzujeme lávku a postupujeme stále po hřebeni, případně po švýcarské straně obejdeme těžší místa, až pod Tyndallovu věž (4241, 2-3 hod od chaty). Tyndallovou věží začíná Rameno neboli Tyndallův hřeben. Tento téměř vodorovný hřeben se stále víc zužuje a po 3/4 hodině nás dovede k Překroku (4249), úzké a hluboké štěrbině, která odděluje hřeben od vrcholové pyramidy. Za štěrbinou je hřeben znovu velmi široký. Stoupáme kuloárem, potom po suťovisku nebo sněhu a za půl hodiny se dostaneme do sedla Štěstí. Není to vlastně sedlo, ale malá plošinka u skalního stupně, který obejdeme vlevo, po Tiefmattské straně. Odtud je vidět Carrelova galérie. Tak se dostaneme na úpatí Hlavy Matterhornu, na místo, kde se hřeben znovu zvedá. Přejdeme vlevo od hřebenu a vylezeme několik metrů a potom se vrátíme na pravou jižní stranu hřebenu po úzké lávce až k lanu. Lano ulehčuje průstup asi desetimetrovým výšvihem.
Odtud šikmo vpravo přetraverzujeme podélnou plotnu.Tam najdeme desetimetrové lano, které vede na začátek Jordanova žebříku. Je na něm dvanáct příček a táhne se přes převislou stěnku. Po žebříku následuje fixní lano, které ulehčuje přechod plotnou. Dále po dobré lávce zvané Wenwortův bivak přijdeme na hřeben, po něm se za pomoci posledního fixního lana po krátké úzké lávce Thioliho krok a po lehkých skalách dostaneme na italský vrchol. Dále po vrcholovém hřebeni na švýcarský nejvyšší vrchol štítu (2 hod od Překroku).
Matterhorn na Horydoly
INFO Kudy na Matterhorn?
GUIDE Liongrat (Italská cesta)
GUIDE Hörnligrat (Švýcarská cesta)
GUIDE Schmid route
SKI GUIDE Matterhorn - východní stěna na lyžích
REPORT 25 hodin na Matterhornu
REPORT Matterhorn Speed Record
VIDEO Matterhorn vidělo už sto tisíc lidí
VIDEO Matterhorn The Peak
VIDEO Podchlazený horolezec na Solvay
VIDEO Matterhorn na lyžích
HISTORIE Prvovýstupy na Matterhorn
HISTORIE 150 Years Day of Silence
AUDIO Normální cesty na známé ledovcové hory
AUDIO Proč horolezci umírají při návratu?
CESTOVNÍ KANCELÁŘ Mont Blanc a Matterhorn za 5000 Kč
ESEJ O nespravedlnosti olympijské
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě