Nanga Parbat podle Messnera

Nanga Parbat podle Messnera
Reinhold Messner.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Bratři Reinhold a Günther Messnerové společně dobyli svoji první osmitisícovku Nanga Parbat. Počasí je přinutilo sestupovat jinou cestou. Bylo to nebezpečná Diamírská stěna. Bratrům se sestup téměř podařil, ale Günther se nakonec ztratil na ledovci po zdolání nejobtížnějších míst. Oba byli tehdy téměř v bezvědomí z vyčerpání. Reinhold měl štěstí a dostal se k domorodcům, kteří mu zachránili život. Během dalších let zdolal všech čtrnáct osmitisícovek.

Jak na to

PUBLIKACE

Přečtěte si knihu Osudová hora, kterou vydalo nakladatelství Brána v roce 2003. Její podtitul zní Nanga Parbat - bratrova smrt a samota. Reinhold Messner v ní popisuje nešťastnou událost v Himálaji.

Reinhold Messner na svého bratra Günthera nikdy nezapomněl. Ačkoliv si přesně nepamatoval, v jakém údolí je smrt rozdělila, tvrdil, že jeho bratr zahynul pod lavinou a že se ho jednou pokusí najít.

To se mu po mnoha letech podařilo. Horolezci mu přinesli zprávu, že snad byl v místech jeho skonu nalezen nějaký horolezecký materiál, který by mu mohl patřit.

Reinhold neváhal a zorganizoval výpravu, která Günterovo tělo v roce 2005 nalezla.

Reinhold pohřbil Günthera v Himálaji. Jako památku na něj odvezl jeho botu a vystavil ji na svém hradě Firmian, kde si ji můžete prohlédnout.

Kombinéza Reinholda Messnera je vystavená na jeho hradě Firmian.

Reinhold Messner se na Nanga Parbatu zapsal později ještě dalšími prvovýstupy. Časem zdolal jako první člověk všech čtrnáct osmitisícovek a završil tak zvanou Korunu Himálaje.

Teď přichází do německý a rakouských kin film o dramatické události s nešťastným koncem nazvaný prostě Nanga Parbat.

Horolezecký film o Reinholdu a Güntherovi Messnerových je možné zhlédnout necelý rok po podobně tragickém snímku Drama in der Eigernordwand. Ten popisuje výpravu, která celá zahynula na severní stěnu švýcarského Eigeru.

Nanga Parbat (8125 m) je devátý nejvyšší štít světa. Název se odvozuje od urdského a hindského pojmu Nahá hora.

Leží v Kašmíru na pákistánském území, na které si ovšem dělá nárok také Indie.

Z Nanga Parbatu sbíhají tři hlavní hřebeny, které od sebe oddělují tři obrovské stěny Rakhiotská (sever), Diamirská (západ) a Rupalská (jižní). Jižní stěna se s převýšením 4600 metrů řadí k nejvyšším na světě.

Na Nanga Parbat se poprvé pokusila vystoupit Mummeryho expedice v roce 1895. Byla to první vážný pokus o osmitisícovou horu. Albert Frederick Mummery sám během akce zmizel na sedle Djama (cca 6200).

Od té doby se Nanga Parbat stal zabijákem horolezců a jejich nosičů. Jedenatřicet jich zahynulo, než se podařilo Herrmannu Buhlovi vystoupit bez kyslíku a solovýstupem dorazit na vrchol v roce 1953. Roli v jeho výkonu hrály velmi silné drogy, které mu umožnily vystoupit a vrátit se relativně v pořádku do základního tábora.

Historie dobývání Nanga Parbat

Mummery to napřed zkusil po pilíři uprostřed Rupalské stěny (6100). Poté chtěl přejít pod Rakhiotskou stěnu, ale po cestě se ztratil.

Čtyři německo-rakouské expedice které našly přístup z údolí Rakhiot k východnímu hřebeni, na vrchol Rakhiot (7070) a dále přes Stříbrné sedlo (7450). Hřeben je extrémně dlouhý. Šestnáct kilometrů v obrovské nadmořské výšce, po lavinovém terénu a v měnícím se počasí bylo vražedných po mnoho horolezců.

Tudy se dostali Peter Aschenbrenner a Erwin Schneider do výšky 7800 metrů.

Další expedice zkusila najít výstup Diamirskou stěnou. Podařilo se a našla Kinshoferovu cestu, která je dnes nejpoužívanější trasou. Na vrchol však ještě nedorazila. Během návratu expedice vypukla II. světová válka, němečtí horolezci byli zajati Brity a internováni.

Heinrich Harrer později spolu s dalšími zajatci uprchl do Tibetu, kde zůstal až do roku 1950, kdy Tibet obsadila komunistická čínská armáda. Anabázi popisuje kniha a film Sedm let v Tibetu.

V roce 1953 se Němci a Rakušané vracejí do Rakhiotského údolí a znovu zkoušejí východní hřeben. Hermannu Buhlovi se podaří vystoupit na vrchol.

Druhý a poslední výstup Buhlovou cestou v historii prostoupila československá expedici v roce 1971. Na vrcholu stanuli Michal Orolín a Ivan Fiala.

V roce 1962 dorazí na vrchol Diamirskou stěnou Toni Kinshofer, Anderl Mannhardt a Siegfried Löw. Využijí zkušeností předválečné německé expedice.

Rupalskou stěnu zdolávají v roce 1970 prvovýstupem bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Na sestupu bivakují na jihozápadním hřebenu (7800) a další dva dny sestupují Mummeryho pilířem v Diamirské stěně.

Na úpatí stěny Günthera zasypala lavina. Reinhold ho celý další den hledal, než se vydal na cestu do údolí. Po neznámo kolika dnech ho náhodu našli místní lidé a zachránili před smrtí z vyčerpání.

V roce 1978 leze nový prvovýstup Reinhold Messner sólo v Diamirské stěně. Čtvrtý den k tomu přidá prvovýstup v sestupu ve stejné stěně.

Další prvovýstupy následují od mnoha horolezců. Mimo jiných se do Diamirské stěny zapisují také Slováci cestou na severní vrchol (7816).

Z českých horolezců vystoupali na Nanga Parbat Kinshoferovou cestou Josef Nežerka a Josef Rakoncaj v roce 1992 a Radek Jaroš roku 2005.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Školáci jdou do školy poprvé 2. září. Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 12 dní. Podívejte se, kdy se budou... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Putování na sněžnicích po tyrolském Kaiserwinklu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

5 tipů pro zodpovědné hraní

5 tipů pro zodpovědné hraní

Bez ohledu na to, jak silná je touha po výhře, je nutné zajistit, aby člověk nepodlehl hazardu. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený hráč, praktikování zodpovědného hraní
Kam v Praze a Brně na piknik?

Kam v Praze a Brně na piknik?

Piknik je skvělý způsob, jak strávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Zážitek spojuje lidi s dobrým jídlem a pitím, v příprodě a při tom ve víru velkoměsta. Můžeme vyrazit v létě i v zimě, odpoledne i přes
Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Japonská kuchyně vždy fascinovala svým jedinečným přístupem k přípravě pokrmů. Mezi hlavní ingredience mnoha jídel patří mořské řasy wakame - produkt, který spojuje jemnou chuť s množstvím prospěšných vlastností. Wakame je ideální volbou
Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

7 jevanských rybníků tvoří kaskádu, která pravidelně zamrzá a poskytuje bruslařům velkou radost. Na Jevanském potoce se rozlévá celkem 10 rybníků a 2 rybníčky k chovu ryb.
Plynový vařič na bombu jako nepostradatelný pomocník v přírodě

Plynový vařič na bombu jako nepostradatelný pomocník v přírodě

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Příroda je skvělým místem pro odpočinek a útěk od každodenního shonu, ať už jde o krátkou túru, víkend pod stanem, nebo delší expedici. Jednou z klíčových věcí, na kterou byste neměli

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 21.-23.2. Cestovní ruch 21.2.
Sexuální život zvířat - exkurze Jihlava, ZOO Přednáší Veronika Jiříčková 22.2. 13:00
Hiihto - běžky Finsko, Lahti 22.-23.2. 22.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 22.-23.2. Běžky 22.2.
Matějská pouť Praha, Holešovice 22.2.-13.4. 22.2.
Ostře sledované vlaky Praha, hlavní nádraží Nostalgický vlak do Prokopského údolí 22.2. 15:00
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 50 km klasicky 22.2.
Zimní táboření na Skutečné
Čeladná https://kct.cz/ 22.2.
Chinese Downhill Špindlerův Mlýn, Svatý Petr Hromadný sjezd na horských kolech 22.2. 16:00
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 22.-23.2. Běžky 22.2.

Diskuse

Intratympanic floppy reti... ukerbakam, 22.2.2025 22:14, 97 příspěvků
Palpate non-immunological... avoxuqaaveniv, 22.2.2025 22:13, 97 příspěvků
Record aspirin skilled in... siwuhuhw, 22.2.2025 22:08, 97 příspěvků
Marfan's footling months,... aeleris, 22.2.2025 22:02, 97 příspěvků
Frequently, minor erythro... dijazeayekesb, 22.2.2025 21:56, 97 příspěvků
All sticky extinction, si... ucakimoraokub, 22.2.2025 21:56, 97 příspěvků
If headlong contrary urti... alihasumeditu, 22.2.2025 21:54, 97 příspěvků
Sensory office unrecogniz... ecusato, 22.2.2025 21:51, 97 příspěvků
Red centres: cheapest gen... enaonuzlifoq, 22.2.2025 21:44, 97 příspěvků
Acute buy doxycycline on ... uhujemi, 22.2.2025 21:39, 97 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33
Virtuální Valentýnský běh Horydoly , 14.2.2025 22:28
Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 5.2.2025 2:48