Svatováclavský Squash club najdete v Praze na adrese Václavské náměstí 15.
Provozní doba: Po–Pá 7–23 h, So–Ne 8-23 h
Vstupné: 150 Kč/2 hodiny, 80 Kč/2 hodiny nebo 120 Kč/1 den (po zaplacení členského polatku 50 Kč). Provozovatel stěny nabízí další druhy vstupenek. Zapůjčit je možné veškeré lezecké vybavení.
Magnezium: leze se pouze s tekutým magneziem, které lezci dostanou po zaplacení vstupenky.
Přijíždím metrem na Můstek, vylézám na povrch, přebíhám mezi tramvajemi rušnou Jindřišskou ulici a kličkuji mezi davy lidí po Václaváku.
Jdu do nevěstince?
Svítící tabule Squash nad mojí hlavou připomíná poutač na bordel, průchod do domu můj pocit posiluje, tmavé parkoviště ve vnitrobloku mě v něm utvrzuje, a když otvírám podzemní plechové dveře, jsem si zcela jistý, že vstupuji do nekalého doupěte.
Úzké schody a chodbičky mě dovádějí do Svatováclavského squash klubu. Součástí jeho jména bude během pár dní název Lezecké centrum. "No jo, vchod je naše největší bolest," říká majitel sportovního centra Jindřich Jiras. Stálým klientům to ale zřejmě příliš nevadí. "Squash na Václaváku? Jo tam chodili naši francouzští šéfové," vzpomíná Hana Korcová, která právě opustila významné místo v hypermarketovém gigantu Carrefour.
Výběr lezení
V podzemí se teď horečně staví. Parta dělníků obestavěla lezeckými profily tři squashové kurty a právě montuje chyty na jednotlivé lezecké cesty. Je to zajímavý pohled na zpocené dvojice, jak se honí s raketami v ruce na prosklených kurtech, nad jejichž hlavamí se lopotí lidé v montérkách se šroubováním chytů.
V nepříliš zajímavém prostoru se jim daří budovat variabilní lezení. Několik kolmých desetimetrových stěn zpestřují ruční spáry, k dispozici je boudrovací stěnka, dětská stěna s velkými chyty a dvě sportovněji laděné úzké převislé struktury spojuje vysoko nad hlavou dlouhý šestimetrový strop.
Jde o fitness a image
"Předpokládám, že klientela tu bude stejná jako doposud," odhaduje instruktorka zdejšího lezení Simona Krutská. "Jde tu především o fitness, image a sportovní vyžití bohatších lidí."
Proto také bude k dispozici pro zájemce o základní kurzy lezení. "Půjde o výuku bezpečného pohybu po umělé stěně," říká Simona Krutská. Pět dvouhodinových lekcí pro dva až čtyři začátečníky přijde na třináct set korun. V ceně bude kromě odborného vedení i veškeré potřebné vybavení.
Následný stejně dlouhý a stejně drahý kurz může připravit zájemce na přechod z umělé stěny do přírodních skal.