Obří Věž Grálu v Jizerských horách

Obří Věž Grálu v Jizerských horách
Jizerské hory. Lezení na žule.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

"V údolí hluboko pod námi šumí koruny stromů a úplně dole zaslechneme hukot Hájeného potoka. Na protější straně se vypíná světlá zelená kupole Paličníku s jeho skalními věžemi a za nimi sklouzne náš zrak na temný val Smědavské hory a Poledních kamenů. A abychom nezapomněli, že vedle jednoduchého, posvátného a neměnného světa skal a lesů, je zde také zmatený a proměnlivý svět lidí, prosvítají dole poslední přívětivé domky Bílého Potoka." Tak popisuje Rudolf Kauschka své pocity, když roku 1919 vystoupil na Věž Grálu v Jizerských horách. 

Obří Věž Grálu v Jizerských horách
Anička na vrcholu Věž Grálu, Jizerské hory.
Autor snímku Petr Kovács

Věž Grálu je jedna z nejmohutnějších žulových věží v Jizerských horách.  Vypíná se ve strmém svahu vrcholu Tišina na severu Jizerských hor. Mezi staletými buky prosvítá její modrošedá skála. 

Málokterý horolezec na ni vyleze. Cesta k ní je daleká.

Autem, vlakem nebo autobusem přijedeme z Liberce přes Jizerky skrz Oldřichovské sedlo do Hejnic a dál do Bílého Potoka. Nad touto horskou obcí stojí Bártlova bouda, kde se dá levně najíst, napít, přespat a také zadarmo zaparkovat. Od ní stoupáme po žluté turistické značce lesní svážnicí podél Hájeného potoka. Po kilometru se objeví v protilehlém jižním svahu mohutné skály. Od nich stéká viditelný potůček do Hájeného potoka. Stěží patrnou stezkou vystoupáme strmě podél tohoto přítoku až k Věži Grálu, která stojí po naší levé ruce.

Věž Grálu má svého Strážce Grálu, menší věžku, která je oddělená soutěskou na severu od samotné Věže Grálu. Zde se můžeme rozlézt a vyzkoušet kvalitu zdejší žuly.

Strážce Grálu. Vrchol je obsazen.

Strážce Grálu na rozlezení

Na Strážce Grálu vede několik pěkných a dobře jistitelných dvojek, trojek a čtyřek. Sestup je však poněkud problematický. Z vrcholu slezeme dva kroky do sedélka a odtud přetraverzujeme po výrazné rampě celou severní stěnu a na jejím konci slaníme z vlastní nejisté smyčky tři metry na předskalí a slezeme komínkem na sever. Ve výstupu je to Severní stěna II.

Klasická klasika severní stěnou

Velká jizerská klasika na samotnou Věž Grálu je Normální cesta III, kterou vylezla známá trojka prvovýstupců Rudolf Kauschka, August Steinjan a Rudolf Tham v roce 1919. Tou by měl začít každý lezec, který hodlá na Věži Grálu něco vylézt.

Nastupuje se přímo ze soutěsky mezi Věží Grálu a Strážcem Grálu na maličké předskalí pod severozápadní hranou. Z něho se překročí na hranu (první jištění) a potom traverzuje celou severní stěnou vodorovně až do výrazného kouta (prvolezec nezapomene dávat jištění v přiměřených vzdálenostech, aby nenechal na holičkách druholezce, kdyby případně spadl).

Lehce koutem vzhůru (vlevo slaňovací kruh) na podvrcholovou plošinu (smyčky okolo stromků). Spárokomínem na vrcholový blok a po hřbětě na vrchol (smyčka). 

Výška stěny je 25 metrů, ale lezecká délka ke čtyřiceti metrům. Doporučené vybavení: lano 50 m, lezečky, úvazek, přilba, několik smyček, základní sada vklíněnců nebo friendů, 7 expresek, 2 karabiny se zámkem, jistítko.

Kuba v traverzu Normální cesty na Věž Grálu, Jizerské hory.

Tři spáry od jihu

Druhá klasika Jižní spára V byla vylezena poprvé roku 1927. Vede v přívětivější skále než severní normálka, bývá tu sucho a teplo. Jedná se vlastně o tři široké spáry nad sebou oddělené šikmými plotnami. Využijete v nich spárovou techniku, zakliňování žab i loktů, sokolíka, ale také odšlapování do stěn. Jištění je přiměřené (vklíněnce nebo friendy). Co si dáte, to tady máte. Výstup končí na vrcholovém bloku (smyčka). Sestupuje se a slaňuje Normální cestou na sever.  

Výška stěny je 40 metrů a leze se prakticky stále vzhůru. Doporučené vybavení: lano 50 m, lezečky, úvazek, spárové rukavice, přilba, několik smyček, velké vklíněnce nebo friendy, 7 expresek, 2 karabiny se zámkem, jistítko.

Věž Grálu: horolezecký průvodce

NORMÁLNÍ CESTA III 1.8.1919, Rudolf Kauschka, August Steinjan, Rudolf Tham. Z předskalí při severozápadní hraně traverz vlevo až do kouta, spárou na podvrcholovou plošinu a zprava na vrchol.

NORMÁLNÍ CESTA - VARIANTA V-VI Stěnou vlevo při hraně, výše hranou, nahoře zářezem přes převis.

PARSIFALOVA LÁVKA VI 19.10.1986, Petr Prachtel, Zorka Prachtelová. Vlevo od Jižní spáry na 1. polici (smyčka), plížením doleva za roh, vzhůru na další polici a šikmo vlevo na vrchol (nejištěno).

JIŽNÍ SPÁRA V 9.10.1927, Bruno Balke, K. Seyffert. Sokolíkem přes břicho a spárou uprostřed jižní stěny (kruh) na vrchol.

PODZIMNÍ PARÁDA VIb 21.9.1986, Jiří Jíra stř. František Šída. (bez stavění VIc M. Maděra, P. Blažek, 16.5.1998) Ve spádnici 1. kruhu plotnou pomocí sokolíkových chytů na římsu pod převisem. Pomocí odštěpu přes převis do stěny (kruh). Vpravo vzhůru na polici k velkým hodinám, čistým stavěním do plotny a tou do vhloubení. Traverz vlevo a vzhůru (kruh). Vlevo od něj po krystalech na vrchol.

PODZIMNÍ PARÁDA - VARIANTA NÁSTUPU, V 21.9.1986, Jiří Jíra, František Šída. Vpravo od nástupu Podzimní parády podél úzké trhliny a sokolíkem vzhůru na římsu.

AMFORTASOVY VARIACE VIc 16.10.1986, Petr Prachtel, Zorka Prachtelová. Nástup dva metry vlevo od Varianty nástupu sokolíkem v plotně na plošinu. Vpravo krátkým sokolíkem a plotnou při hraně pod převis (kruh). Vlevo přes stříšku k velkým hodinám, 2,5 metru vlevo po krystalech ke kruhu Podzimní parády. Od něj přímo na podvrcholovou polici a výšvihem na vrchol.

VÝCHODNÍ STĚNA V 1.6.1952, Wolfgang Ginzel, Gustav Ginzel. Východní stěnou traverz vlevo (kruh), výšvihem na polici, po ní traverz vpravo a zářezem na 2. polici, traverz vlevo ke hraně a plotnou na vrchol.

PŘÍMÁ VÝCHODNÍ CESTA VIb 1970, Tomáš Melichar, Václav Smejkal. Nástup tři metry vlevo od severovýchodní hrany mělkým žlábkem vzhůru a podél zářezů na vrchol.

PŘÍMÁ SEVERNÍ CESTA VI 23.6.1967, Viktor Bursa, Jiří Navrátil. Převislou spárou, dále šikmo vlevo ke kruhu Severovýchodní hrany. Vlevo přes převis na vrchol.

SEVERNÍ SPÁRA V 25.8.1929, Adolf Watznauer, E. Tertsch. Koutovou spárou uprostřed severní stěny na plošinku (skoba) a levou spárou na vrchol.

SEVERNÍ STĚNA V 10.10.1948, Emil Novák . Čtyři metry vlevo od Severozápadní hrany, vlevo od dvojité trhliny, nebo podél ní, stěnou přes malý převis na římsu a spárou mírně vpravo na plošinu pod vrcholem.

SEVERNÍ STĚNA - VARIANTA IV-V Jeden metr vpravo od Severní spáry diagonální trhlinou až na vrcholový blok.

OTISK NA LOKÁLNÍ SCÉNĚ VIc 13.10.2012, Ondřej Horáček stř. Jiří Hušek, Matěj Keyř. Mezi Jižní spárou a Podzimní parádou dunivým sokolíkem a stěnou po krystalech na polici (kruh). Plotnami vzhůru ke kruhu Podzimní parády a tou na vrchol.

SEVEROVÝCHODNÍ HRANA VIb 4.10.1958, Wolfgang Ginzel, Gustav Ginzel. Jeden metr vpravo od Severovýchodní hrany nevýrazným koutkem (borhák) na plošinku na hraně. Šikmo doprava hladkou stěnkou ke kruhu a převislým koutem (borhák) na vrchol.

SEVEROZÁPADNÍ HRANA V 2.9.1954, Wolfgang Ginzel, Adolf Mai. Z předskalí podél hrany v západní stěně (borhák) a vpravo za hranou na vrchol.

Kde se vyspat

Vedle Věže Grálu je tradiční horolezecké tábořiště s malým ohništěm a dostatkem dřeva, ale bez pramene. Rovná plošina pro mnoho spáčů se nachází přibližně 70 metrů západně od soutěsky. Táboření zde ovšem není povolené. 

Jizerská stupnice obtížnosti

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

Horydoly.cz Podívejte se na další lezecká videa z Jizerek

Vnitřní komín na Sedlo 2 UIAA 
Frýdlantská cesta na Ostrý roh 3 UIAA
Severní cesta na Zvon 5 UIAA
Ledopády ve Štolpichu 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Grál

Vy se tady chlapi hádáte a nadáváte Kubovi T. a asi vůbec nechápete že je to nádherná pozvánka na krásnou skálu. S placem to není špatný tip už jsem tam taky spal s kamarády trempy a nikomu jsem tím neuškodil akorát ráno nás vzbudili horolezci. Taky doporučuji obejít další skály se jmény po Rytířích Grálu. 

  • Autor T.O.S.
  • Datum a čas 11.12.2014 14:35
Reaguj
Informace na .....

Lukáši, trochu jsi to přehnal s tím vybavením :-) V té odkazované knížce Kauschka píše, že v českých horách jsou karabiny víceméně zbytečné. Také je o něm známo, že mnohé cesty vylezl bos. Takže železo a kůži jsi měl před výstupem zahodit!

Reaguj
Informace na .....

Přesně Kubo, takhle zmateš nejednoho odvážného čtenáře. Jako ideální výbavu bych doporučil:

15-20m prádelní šňůry, 2 karabiny bez zámku, škrpály po dědečkovi

Navíc Kauschka neměl počítač, tak by bylo vhodnější napsat článek na papír 

Reaguj
Jizerská klasifikace

Aby bylo úplně jasno - pod uměleckým jménem "Hlína" nevystupuju, já se hlásím k zavedenému nicku "JH". Ty komentáře níže prostě psali dva lidi.

  • Autor JH (Jiří Hušek st.)
  • Datum a čas 8.12.2014 22:47
Reaguj
Jizerská klasifikace

Díky Hlíno a jemné až útlocitné upozornění, že´s to nelezl Ty. Odkaz jsem vymazal.

Reaguj
Jizerská klasifikace

Přece jenom ještě koment k dalšímu blábolu: prolink ze jména prvovýstupce na článek o vztahu outdooru a ochrany přírody je nesmysl, protože se jedná o jinou osobu. Asi si taky pod stromeček nadělím rychlovarnou konvici na články  (míněny novinové) :-)

  • Autor JH
  • Datum a čas 8.12.2014 21:08
Reaguj
Jizerská klasifikace

Nebudu se pouštět do dalších expresivních komentářů, jenom konstatuju, že jizerská klasifikace už je dávno otevřená a už se lezou i desítky. Tuhle informaci lze získat prostým nahlédnutím do toho samého průvodce, faksimile jehož obálky je v článku...

  • Autor JH
  • Datum a čas 8.12.2014 20:53
Reaguj
Informace na .....

Tolik sra.. v jednom příspěvku, to je i na HD parádní kousek.

Některé jsou opravdu úsměvné – např.doporučené vybavení k NC:

Výška stěny je 25 metrů, ale lezecká délka ke čtyřiceti metrům. Doporučené vybavení: lano 50 m, lezečky, úvazek, přilba, několik smyček, základní sada vklíněnců nebo friendů, 7 expresek, 2 karabiny se zámkem, jistítko.

Na všechny cesty (s výjimkou Parády) stačí dvacka – včetně na slanění. Kolik friendů, vklíněnců, expresek atd. měl asi Kauschka? Možná měl nějakej starej konopáč, šacuju tak 15 metrů.

Jižní spára je velká klasika od Balkeho- lezce se zkušenostmi z Himalájí. Stačí lano – dvacka, 1 smyčka na štand pod spárou (aby lano netřelo), jeden vklíněnec a karáble do kruhu. Žábu jsem tam nepotkal, loket taky ne, sokolík se taky nedostavil. Prostě taková pěsťoširočina. Je to sice jižní stěna, ale spáru (lezl jsem ji snad 5x), jsem ani jednou neviděl dole suchou.

Informace k ubytování v „tradičním horolezeckém tábořišti“ nekomentuji, protože není zřejmé, zda se jedná o informaci, nebo klasickou provokaci.

Prostě kýbl srač….

  • Autor Hlína
  • Datum a čas 8.12.2014 19:55
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek

Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo

Kluziště na Vypichu v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
PF 2025 Horydoly

PF 2025 Horydoly

Vždy vykročte pravou nohou! Co nejlepší outdoorový rok přejeme všem čtenářům, spolupracovníkům, kolegům a také inzerentům.
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 11.-23.1. Mushing 11.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 23.1.-2.3. 23.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 25.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 25.-26.1. 25.1.
Dunajec - zimný splav Červený Kláštor 25.1.
Branické ledy - otužilci Praha, kemp Kotva   25.1.

Diskuse

Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků
trasa na běžkách Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 9:50, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27