Vltavská žula, nový lezecký průvodce
RECENZE Instantní skalní lezení na pomezí jižních a středních Čech se dočkalo dalšího vydání horolezeckého průvodce Vltavská žula. Dílo Jiřího Siky navazuje na několik předchozích průvodčíků. Lezci teď mají po samizdatových a xeroxovaných kopiích k dispozici konečně kompletní knižní verzi.
Verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Horolezecký průvodce Vltavská žula obsahuje patnáct skalních oblastí od rozsáhlé fronty skal Roviště po nicotnou skalku u Bohostic. Od jihu k severu, neboli po proudu Vltavy, jsou to:
* Kozárovice
* Bohostice
* Solenice
* Pakosta
* Kamýk
* Lomy Velká
* Skály Velká
* Roviště
* Hotel Mana
* Nečín
* Hříměždice
* Zvírotice město
* Zvírotice
* Županovice
* Čertovo kopyto
Chybí skály u Jickovic.
Křída, vazba, GPS a fotky
Hlavní autor průvodce, vydavatel, grafik a kreslíř mapek a zákresů lezeckých cest se příliš neodchýlil od stylu svého minulého díla průvodce Kozelka. Ponechal v něm všechny výhody i nevýhody svého systému. To lepší v něm naštěstí výrazně převažuje.
Vltavská žula má přesně 240 stránek na křídovém papíře, v brožované vazbě a vazba je šitá. Za špatných podmínek, které panují v batohu, za sklem rozpáleného auta, na zemi pod skálou a třeba na dešti, ovšem průvodce nevydrží v původní nančančané podobě. Používáme ho půl roku, udělali jsme si do něho pár poznámek a několikrát jsme s ním lezli - vlhko (ne mokro!) papír roztáhlo a zase svraštilo, vazba co nevidět pustí první listy a obal brožury je už hodně ošuntělý.
Hned na první pohled praští do očí nesmyslná titulní fotka na obalu. Každý metodik zapláče, zkušený lezec se smutně pousměje a nováček zopakuje velmi nebezpečný vratný bod lana na dvou expreskách bez zámku.
Obálka je vybavená dvěma chlopněmi, které mají zřejmě sloužit místo záložek, ale k tomu se vůbec nehodí. Pod skalami jsme ani neviděli, že by je někdo tímto způsobem používal.
Jiří Sika je editorem horolezeckého webu Lezec.cz a průvodce na to navazuje. Názvy cest, jeho obtížnosti, popisy a topo odpovídají Lezci. Proto také musel v úvodu autor vysvětlit, proč jsou některé sektory přejmenovány oproti minulým průvodcům. Terminologie na internetu se rychle vyvíjí.
Každá popsaná skalní oblast má vlastní kapitolu. Uvozuje ji pěkná a velká lezecká fotka, následuje krátký popis, příjezd a přístup, schematická mapka a graf počtu cest podle obtížnosti. Oceňuje GPS souřadnice všech důležitých míst, především lezeckých sektorů a parkovišť.
Pak už následují precizní a při tom přehledné nákresy skal (sektorů) se zakreslenými cestami včetně jištění (topo) - co jsme lezli, to přesně sedělo - krátký popis sektoru a vlastní popis a obtížnost cest. Oproti předchozím průvodcům jsou uvedeni také prvovýstupci, což nejen vyjadřuje úctu k nim, ale také si pod jejich jmen můžeme najít cesty od lezců, kteří nám stylem nebo obtížností vyhovují.
Popisy některých sektorů jsou doplněny o hezké ilustrační fotky.
Poněkud neorganicky působí přidané turistické tipy na návštěvu okolních pamětihodností a také rozhovor s Algenou jako nejprve otcem zakladatelem lezení na Vltavské žule, posléze dělníkem zdejších skal a nakonec autoritativní legendou. Jsou to zajímavé věci, ale pouze jako doplněk. Proto bychom si průvodce nekupovali.
Celkově grafika činí amatérský dojem, ale část s popisy a nákresy je zcela funkční.
Kdo je prvovýstupce a kam zmizela etika?
Na závěr si recenzent nemůže nechat pro sebe historku, jak vznikla jedna nová lezecká oblast Skála u Bohostic: Při stavbě Orlické přehrady bylo potřeba dopravovat obrovské množství materiálu, a proto byla postavena na levém břehu Vltavy železnice. Poté= sloužila pro armádní týlové služby a nakonec byla v 90. letech minulého století zrušena.
GEOCACHING: Powertrail Vlečka na Orlík
V zářezu železniční trati poblíž vesnice Kamenná u Bohostic zůstala strmá skalka. Náhodně jsme ji objevili v roce 2011 a přelezli na ní dva směry. Nedělali jsme si nárok na autorství cest, protože jsme předpokládali, že už byly určitě přelezené dávno před námi. Napsal jsem o tom krátký článek s pár fotkami:
LEZENÍ: Malá skalka u Kamenné nedaleko Bohostic
A ejhle - co se nestalo! Roku 2013 si ho přečetl Marťan, alias Martin Tučka, velkovýrobce lezeckých cest ve středních Čechách. Po telefonu se vyptává na podrobnosti. Popisuji mu, že jsem vylezl dva směry v levé části stěny a v jednom jsem našel i starou skobu. Že se tam určitě lezlo před námi.
Letos otevírám nový lezecký průvodce Vltavská žula a na skalku vede devět cest. Na všechny si dělá nárok Marťan jako domnělý prvovýstupce. Navíc i směry, které šly bez problémů zajistit vlastním jištěním, ocvočkoval navrtanými borháky. Z hlediska horolezecké etiky je jedno i druhé prasárna.
Plzeň, Lezec Publishing 2015. 380 Kč. Brožované.
Vltavská žula na Horydoly
Objevitelské zážitky u Pakosty
Povltavské rekreační lezení u Velké
Diskuse
Diskuze k článku
prvovýstup versus "prvovýstup"
Márty jenom tak nějak nezávazně blábolil na netu?Jinak si to nedovedu vysvětlit.
prvovýstup versus "prvovýstup"
1) Co má moje lezení společného s přivlastňováním prvovýstupů a zbytečným vrtáním do skal?
2) Pokud Tě opravdu zajímají moje prvovýstupy a vydané průvodce, jistě si je jednoduše najdeš na internetu, případně v Národní knihovně, kde jsou k dispozici kompletní ročníky tištěných novin a časopisů a také veškerá tištěná produkce u nás.
Jestli se ptáš mě osobně, rád Ti pomohu. Prosím ale reálné jméno a spojení, abych věděl, s kým se bavím a pro koho si dám tu práci.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 13.11.2015 12:30
prvovýstup versus "prvovýstup"
P.Turku nebo-li novináři možná i Aleno opravdu nevím... Vy máte ten dar vše zkritizovat, všude jste byl první a vlastně znáte vše nejlépe.Už se těším až se zase rozepíšete o cestách v 11 stupni, ty taky lezete po svém ? A doufám, že příště až se budou otevírat, čistit a připravovat nové sektory, tak neopomenou Vás zavolat, abyste to vylezl, zdokumentoval, poradil a pak snad bude vše v pořádku.Kolik jste vlastně vydal průvodců a udělal cest musí jich být strašně moc, takové zkušenosti jak máte Vy snadn nemá nikdo v ČR ....přeju Vám krásný a pozitivní den
- Autor márty
- Datum a čas 13.11.2015 08:07
prvovýstup versus "prvovýstup"
Ahoj Marťane, prvovýstup je prostě prvovýstup a jako takový by měl být i zapsán v průvodci. Jinak se píše, přesně jak uvádí L, například "autoři neznámí" nebo "místní lezci před rokem 1970" nebo něco podobného.
Podle tvého bych měl být prvovýstupce Štíplístku (sólo) a Pešuňku (jištěn), měl bych jim dát jméno a rozhodně bych nechtěl, aby do mých cest někdo přidával jištění. Jenže tak to není - tyhle cesty evidentně lezli lidé mnohem dříve než já v roce 2011. Proto si je nepřivlastňuji.
Jsem myslím dost pozitivní a rád lezu na skalách - bohužel nýtové řebříky tam, kde se dá dát vlastní jištění, mi to trochu znechucují. Je to nesportovní přístup a ještě k tomu dávno překonaný koncept těch, kteří chtějí porušovat pravidlo o výstupu vlastní silou s co nejmenším poškozením skály.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 9.11.2015 12:08
prvovýstup versus "prvovýstup"
Rád bych viděl spáry a zakládání v břidlici v Bohosticích. To se spíš nahoru dostaneš sólo. Je to plotna v zářezu uprostřed louky, plácek pro děti, sbírání hub, výlet, ve vsi hospůdka s dětským hřištěm. Nehledal bych tu víc, než radost v dětských očích a trochu klidu. S unáhlenými soudy a zevšeobecňováním bych to nepřeháněl ;)
- Autor Marťan
- Datum a čas 9.11.2015 11:06
Doměnky o prvovýstupcích
Ahoj Kubo, mohl jsi si odpustit tu narážku. Bohostice našel Holajz (v terénu). Až po nějaké době objevil Tvůj článek. Na místo jsem se vydal očistit stěnu, mimo jiné od náletů, které značně rozbujely a udělat tam nějaké cesty pro děti a začátečníky, čili to, co nám na Vltavě chybělo. Bohužel jsi mi toho moc víc blíž ke skalám neřekl ani Ty. Tebou zmíněnou skobu už jsme také nenašli. Postupně jsme vyptáváním zjistili, že někteří příbramáci tam lezli jako kluci a Ti jsou rádi, že se to takto oprášilo a třeba tam nějakej taťka kterýho znají, nebo nějakej oddíl kterej neznají zajede s dětma popolézt, na buřta a nebo na výlet. Tolik k historii zdejšího lezení. Takže ty cesty neměly průvodce, nákres, názvy, prostě nic a jsi jediný, kdo z toho opět udělal bublinu. Asi jiná věc by byla, pokud se na Vltavě třeba Algenovi, Jirkovi, mně nebo dalším členům z OVK ozve nějaký prvovýstupce či autor cest, které lze považovat za cesty a jejichž autory anebo přesná jména se nám dosud nepodařilo vypátrat, zvětšiny jejich chybou, pochopitelně proto, že podle kompletních nákresů na Vltavu a fotografií se lze konečně velmi dobře zorientovat... To jsou určitě informace, o které máme zájem a pokud vyjde další vydání žuly, lze tyto věci upřesnit. Přeji Ti mnoho pozitivnějšího pohledu na okolní svět.
prvovýstup versus "prvovýstup"
ad prvovýstupci)
jde o to, že v drtivé většině cest nejde o prvovýstupce, ale o člověka, který osadil (shora ze slanění) pevné jištění, případně udělal první RP/PP přelez. Ani v jednom případě nelze hovořit o prvovýstupcích. V Bohosticích samozřejmě mělo být uvedeno "autoři neznámí". A s nýtováním spár rovněž nesouhlasím a s Marťanem jsem o tom mnohokrát hovořil. Ale to není zdaleka jen Marťanova záležitost. Jickovice, nastavené místňáky na klasiku, takhle zkurvil Algena a jeho parta, ale podobní týpci se najdou všude. Z fleku bych takových "prvovýstupců" vyjmenoval deset.
- Autor L
- Datum a čas 9.11.2015 10:45
Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo
Kluziště na Vypichu v Praze
Může se hodit
Nejčtenější články
Zmizelé koleje, zmizelá nádraží
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona
PF 2025 Horydoly
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
La Grande Odyssée | Francie, Haute Maurienne | 11.-23.1. Mushing | 11.1. | |
Šediváčkův long | Deštné v Orlických horách. | 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola | 21.1. | |
Fitur - veletrh | Španělsko, Madrid | 22.-26.1. | 22.1. | |
Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 23.1.-2.3. | 23.1. | |
Eis Total Festival | Rakousko, Pitztal | 24.-26.1. | 24.1. | |
Adventur - veletrh | Litva, Vilnius | 24.-26.1. | 24.1. | |
O dřevěného Krakonoše | Rokytnice nad Jizerou | Skialpinismus | 25.1. | |
Jilemnická 50 - běžky | Roudný | 25.-26.1. | 25.1. | |
Dunajec - zimný splav | Červený Kláštor | 25.1. | ||
Branické ledy - otužilci | Praha, kemp Kotva | 25.1. |
Diskuse
CBD | DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek |
Sněžka historická | Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků |
INU | Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků |
Ještě stěna v Telči | Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků |
INU | Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek |
Dotaz na přechod vrcholu | přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků |
Popradské | Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky |
Popradské | pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky |
trasa na běžkách | Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků |
trasa na běžkách | Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Závod rohaček – Memoriál ... | Horydoly , 21.1.2025 2:46 |
DECOLED | Horydoly , 9.1.2025 21:34 |
Češi začínají v lednu hub... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:53 |
termíny testovaček lyží B... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:50 |
Troja Florbal Cup | Horydoly , 8.1.2025 19:25 |
Re: Střední Čechy turistické | Horydoly , 6.1.2025 14:18 |
Novoroční virtuální běh p... | Horydoly Open, 2.1.2025 17:12 |
Nesmírně zásadní text, uk... | milan šupa, 27.12.2024 19:27 |