Sasové lezou i v zimě

Sasové lezou i v zimě
Mönch / Mnich, nástupová spára Uferovy cesty III.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Na konci října se uzavře chlouba českého horolezectví. Pískovcová města až do jara osiří a mezi skalními věžemi se budou prohánět jen cyklisté a procházet se turisté. Je tedy nejvyšší čas si ještě něco vylézt.

Jak na to

Průvodce

Lezec

Vrcholky

Horydoly

Pravidla lezení na pískovci

ANO Stoupat vzhůru jen po skále, lano se používá pouze k zabezpečení proti pádu

ANO Zajišťovat se proti pádu erárními kruhy nebo vlastní popruhy a smyčkami

ANO Sestupovat na zem z vrcholu pomocí lana od slaňovacích kruhů

NE Lézt na mokré nebo vlhké skále

NE Stoupat na podzim a v zimě

NE Dřít skálu lanem

NE Vysekávat nebo vyškrabávat do skály chyty

NE Přidávat do staré cesty nové kruhy k jištění

NE Používat magnézium na vysoušení prstů

NE Zajišťovat bezpečnost kovovými pomůckami

NE Obouvat si pohorky nebo boty s tvrdou podrážkou

NE Na pískovcích nemohou lézt neorganizovaní horolezci ani výpravy komerčních agentur

Těsně za německými hranicemi jsou ovšem pískovcové věže daleko tvrdší a pevnější, než v Čechách, a proto tam zimní omezení neplatí. Kde je suchá skála, tam se dá lézt kdykoliv. Saské pískovce se táhnou v širokém pruhu podél českých hranic od Schmilku u Labe, přes Bielatal nedaleko Tisé až k Oybinu v Lužických horách.

Pískovec je velmi porézní a měkká hornina. Stačí trocha podzimní mlhy nebo krátká přeháňka a z pevné skály se stane nacucaná hmota křehká jako dort. V létě se proto po pískovcových skálách nesmí lézt nejméně osmačtyřicet hodin po dešti, na podzim a v zimě vůbec. Voda se totiž v chladu nestačí z horniny vypařovat.

Ať klidně spadnou!

Zimní uzávěra skal ovšem není nařízená kvůli bezpečí horolezců, ale především kvůli ochraně skal. Byly by olámané, rozedřené od lana a zničené. Toto opatření hlídají sami horolezci, ale hlavně ochránci přírody, protože všechna skalní města patří do chráněných krajinných oblastí nebo národních parků.

Kam zajet a co vylézt

Oblastí, kde se zrodilo pískovcové lezení, je Saské Švýcarsko v Německu podél Labe u hranic s Českem. Tady se najdou nejtěžší výstupy, nejpevnější skála, vysoké věže a zároveň tisíce cest vhodných pro rekreační horolezce. Nejnovější průvodce uvádí, že zde vede celkem sedmnáct tisíc směrů, do kterých se nepočítají různé varianty a zkratky.

Srovnatelně legendární jako Sasko pro Němce je pro Čechy Hruboskalsko u Turnova. Pískovec je tu sice měkčí, ale za to se leze na mohutné osamělé věže. Na jeho návštěvu mají lezci už jen dnešek a zítřek.

Nejvyšší Kapelník je pojmem nejen mezi lezci, ale chodí ho obdivovat i návštěvníci z okolních vyhlídek. Přírodní krásy doplňují hrad Valdštejn, zámek Hrubá Skála, lázně Sedmihorky a kouzelné výhledy na Český ráj. Stranou největšího ruchu je umístěn symbolický hřbitov horolezců, kteří na na Hruboskalsku lezli, ale buď se tady zabili nebo se sem nevrátili z hor celého světa. Na kovových deskách zapuštěných do skály můžeme číst jména desítek neznámých lezců i sportovních hvězd. Čestné místo tu má expedice, jejíž všichni členové zahynuli pod peruánským Huascaránem.

Fantazii se meze nekladou

O fantazii místních horolezců vypovídají názvy významných skal jako Čertova ruka, Maják, Durango, Anebo, Kruťas či Lebka. Obyčejný původ názvu lze vystopovat třeba u Větrníku (podle průvanu v jeho soutěsce), Břízky (stromek na vrcholu), Orloje (množství skalních hodin), Harryho věžičky (průkopník zdejšího lezení) či Sfingy (tvar odpovídá egyptské předloze). Nechybí jako v téměř každé skalní oblasti Opozdilec, Strážce, Mnich a Palice. Ne zrovna salónně znějí názvy dvou zastrčených věžiček Kokot (neboli Ocas Sahary) a Varle. Ještě hrubější jsou názvy výstupových cest na ně: Mukni a máš ho v sukni, Pepa naprudko a Kokotina. Je ovšem otázka, jestli je lepší název Rudá hrana na Dračí věž podle komunistického přesvědčení předválečných prvovýstupců. Z jiného soudku je přejmenování Vyhlídkové hrany na Ottovu věž. Dlouho se jí z recese říkalo Hitlerkante.

Podobné, ale ne tak impozantní lezení jako v okolí Hrubé Skály si lezci mohou užít i v nedalekých Příhrazech a Drábských světničkách.

Výborné pověsti mezi horolezci a dlouhé historii se těší kromě Hruboskalska i Prachovské skály u Jičína. Co tamním věžím chybí do mohutnosti a rozlehlosti, to dohánějí štíhlými tvary a nakupením téměř na jednom místě. Před třiceti lety byli prachovští lezci na špici obtížnosti, ale všechna sláva polní tráva. Dnes se tady vyžívají především rekreační lezci a sportovci upřeli pozornost jinam.

Oblastmi pro rekreační lezce a začátečníky jsou ještě Křížový vrch u Adršpachu, Tiské stěny u Děčína a stolová hora Ostaš nad Policí. Útesy ani věže tu nejsou příliš vysoké, na pískovcové poměry se dá dobře jistit proti případnému pádu a skála je tu relativně tvrdá. Nesype se z ní tedy jemný píseček při každém výstupu. Horolezci říkají, že málo solí.

Strašné komíny v Adršpachu

Naopak odstrašující výstupy vedou v Adrpašsko-teplických skálách. Mnoho desítek metrů vysoké kolmé skály jsou rozťaty komíny a spárami. Pro většinu dnešních lezců jsou zdejší výstupy noční můrou. Z umělých stěn mají sílu a z vápencových oblastí nacvičenou techniku na těžké stěny, ale komíny jim nejdou. Vyžadují totiž odvahu, sebedůvěru a zvláštní způsoby soukání se vzhůru. Jejich předchůdcům naopak nezbývalo nic jiného než komíny, ve kterých se s konopnými lany převázanými okolo pasu cítili aspoň trochu bezpečně.

Druhou hororovou oblastí je Labské údolí mezi Děčínem a německou hranicí. Na pravém břehu vedou dlouhé dobrodružné výstupy ve stěnách a spárách s velmi sporadickou možností jištění. Běžně tu hrozí dvacetimetrové pády. Kdo se bojí, nemá tady co pohledávat. Naopak levý břeh je doménou sportovních lezců, kteří tady v posledních letech tvoří jednu supertěžkou cestu za druhou. Jištění je tu lepší než na druhé straně řeky, ale každý zahraniční lezec tu přesto zažívá napoprvé chvíle hrůzy. To se samozřejmě netýká nedalekých Sasů, protože oni takové způsoby lezení kdysi zavedli.

Za horšího počasí se jezdí na tvrdý pískovec Suchých skal u Železného Brodu, nebo na vybrané pevné stěny na Kokořínsku. Na těchto výjimečně tvrdých skálách je povolenou lézt prakticky po celý rok.

Nechte si poradit od místních expertů

Horolezectví není jen sport, ale především hledání rovnováhy mezi fyzickým a psychickým výkonem. Špičkoví i obyčejní horolezci musejí neustále balancovat na hraně mezi snahou o co nejtěžší vylezenou cestu a reálným odhadem svých schopností. Ačkoliv oproti pionýrům zdejšího lezení před sto lety mají výhodu pevných lan, nelezou naboso ale v přilnavých botách, mají bezpečné smyčky a nezničitelné karabiny, přesto jejich zdraví i život visí často na vlásku. Z některých míst se prostě nesmí spadnout.

Nejlepší je tedy lézt s místními znalci, kteří znají záludnosti jednotlivých výstupů. Vědí kam založit uzel, kde je skrytý chyt a kam lze zaklínit koleno. Nestyďte se na pár dní využít některé komerční horoškoly a zaplaťte si průvodce. Kromě vylezení pěkných cest vám poradí napříště. Klidně si nechejte zakroužkovat v průvodci cesty, které jsou hezké, odpovídají vašim schopnostem a dají se dobře zajistit.

Mladíci vyučení na francouzském vápenci sice přicházejí s nápady, že by se mělo do starých cest osazovat více jistících kruhů, ale to podle místních klasiků nepřichází v úvahu. Lezení proto je a zřejmě nějakou dobu zůstane daleko odvážnějším a nebezpečnějším než na běžných skálách zajištěných spoustou skob a nýtů. Platí totiž pravidlo, které formulovat už slavný pískař František Kutta těsně po druhé světové válce: „Čím je v cestě méně železa, tím je pěknější.“ I špičkoví lezci se tedy musí smířit s tím, že na pískovci polezou o několik stupňů lehčí výstupy než třeba na umělé stěně. Musejí si být jisti, že výstup dokončí a „že na to prostě mají.“

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nauč se psát fakta
a nekecej spatlané slátaniny. Máš se co učit. Inu, turecké manýry svědčí o Tvém vzdělání.No - Škoda času
Reaguj
Rudá hrana
Rudá hrana je pohodovej název pro překrásnou cestu. Úbec mne nepálí, že prvovýstupci byli komunisti. Tenkrát to bylo o ničem jiném, než za normalizace...
  • Autor Tom
  • Datum a čas 20.12.2004 14:16
Reaguj
Dik
Pruvodce mam, akorat nevim jestli se tam do ledna stihnu dostat :-)
  • Autor Kolben
  • Datum a čas 1.11.2003 12:26
Reaguj
Kokořínsko
Co mě napadá hned teď: povolené lezení je do ledna v Planém dole, velmi tvrdý písek je i na věži Helgy nebo třeba na Sněhurce a sedmi trpaslících. Výborný průvodce je ještě občas k dostání v horolezeckých obchodech a jmenuje se Dubské skály. Něco na internetu najdeš tady: Bořeň a okolí
Reaguj
Autorovi
Moh bys mi prosimte poradit naky pevny steny na Kokorinsku? Zatim sem objevil jenom tu vez u Nedvezi.
  • Autor Kolben
  • Datum a čas 31.10.2003 20:08
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

ČERNÁ VDOVA Horolezec Milan Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse (8516 m) roku 2012. V minulých dnech bylo nalezeno jeho tělo a po dvanácti letech sneseno z hory.... celý článek

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jak strach z přírody překonat a strávit nezapomenutelnou noc pod širákem?

Rakouská řeka Steyr

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38