Soudy HZS platí slovenští občané
Ladislav Šedivý svůj spor vítězně ukončil, Horydoly na verdikt ještě čekají.
Upozorňujeme, že soudy, advokáty i soudní náklady včetně prohraných soudních pří platí v případě Horské záchranné služby slovenští občané ze své kapsy. Jedná se totiž o organizaci závislou na slovenskom státním rozpočtu. Jejich odpůrci jsou soukromé osoby a platí soudy a advokáty ze svého.
Po česko-slovenském portálu Horydoly.cz chce Horská záchranná služba vysoudit omluvu, vymazání článku a padesát tisíc českých korun navrch. Důvodem je kritický článek na adresu systému záchranné služby ve Vysokých Tatrách Slovákům nevěřte!
Slovenského občana Ladislava Šedivého chtěla Horská záchranná služba soudit za uveřejnění článku Budúcnosť záchranárov v horách v Hospodářských novinách, ve kterém se zamýšlí nad financováním záchranného systému na Slovensku a navrhuje jeho vylepšení.
Ladislav Šedivý upozorňuje na problémy s penězi
Bývalý profesionální člen Horské služby (1966-2001) Ladislav Šedivý si dal práci s revizí finančního systému, ze kterého jsou placeny zásahy profesionáloní Horské záchranné služby.
Zamýšlel se také nad postavením dobrovolného sboru, který je potřeba v případě velkých pátracích nebo záchranných akcí, případně při zásazích v bezprostředním okolí působišť jeho členů.
"V minulom roku som napísal kritický článok o financovaní HZS za čo bola proti mne podaná žaloba o ochranu dobrého mena. Vychádzal som zo správy predsedu rady Horskej služby na Slovensku. Čiže nepoužil som resp. nedal som žiaden dôvod na urážku," popisuje Ladislav Šedivý. "Články vo vaších novinách chcem použiť ako dôkaz, že na poškodenie dobrého mena nepotrebujú cudzích ľudí, na to si stačia sami."
Dodejme, že podobné články vyšly například v časopise Plus 7 dní od Juraje Sedláka.
Poslední vývoj případu Ladislava Šedivého je tristní. Horská záchranná služba na něho podala žalobu na ochranu dobrého jména. Soud se měl konat 22. února v Bratislavě. Ladislav Šedivý prostřednictvím advokáta vysvětlil soudu i žalobci, že uveřejnit názorový článek podpořený argumenty není na Slovensku nic nelegálního, a Horská záchranná služba žalobu stáhla.
Kuba Turek píše o zpackané záchranné akci
Poněkud zamotanější pozadí má žaloba Horské záchranné služby kvůli článku Slovákům nevěřte! uveřejněném na tomto portálu Horydoly.cz.
Začalo to neuvěřitelně zpackanou záchrannou akcí na Široké věži ve Vysokých Tatrách. Kvůli záchranářům tam zemřela zraněné horolezkyně. Ačkoliv se o ni starali další tři horolezci, byla zavolaná záchranka a vládlo ideální téměř bezvětrné počasí, dostalo se jí odborné pomoci až za čtyři hodiny. To již bylo pozdě. Kdyby jí horolezci pomohli sami a nedbali na pokyny, aby vyčkali příletu vrtulníku, mohla nebohá zřejmě žít.
Na tuto dobře zdokumentovanou akci a několik dalších, o kterých se ví méně, ale budí dodnes pochybnosti o kompetenci záchranných složek ve Vysokých Tatrách, se zeptal Kuba Turek na tiskové konferenci Českého horolezeckého svazu. V článku jsou uvedeny citace a fakta, která nikdo kompetentní nezpochybňuje.
Po roce a půl od uveřejnění článku si Horská záchranná služba vzpomněla a požadovala omluvu a peníze. Prý za zásah do dobrého jména. To šéfredaktor odmítl s poukazem na uveřejněné pravdivé citace a údaje.
Po dalším půl roce podala Horská záchranná služba ze stejného důvodu žalobu na autora článku Kubu Turka, vydavatele portálu Turek Media a také jejího druhého spolumajitele Ondřeje Turka.
Obvodní soud pro Prahu 4 však předpokládá, že k rozhodování není příslušný a žaloba měla směřovat jinam. S tím se ztotožnil i advokát, který všechny tři žalované subjekty zastupuje. Ve věcech ochrany názvu a dobrého jména totiž rozhoduje podle zákona Městská soud.