Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu

Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu
Watzespitze / Wazespitze (3532 m).
Autor snímku Lukáš Bludský
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Někdy před sedmi-osmi lety jsem tak nějak namátkou listoval na Bergsteigen.com a při zadání kritéria co největší délka cesty, obtížnost 4-5, co nejvíce hvězdiček a slušná dojezdová vzdálenost mi padlo oko na Waze Ostgrat (východní hřeben), prý čtyřka a 700 výškových metrů.

Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu
Watzespitze. Konečně vidíme kopec.
Autor snímku Lukáš Bludský
Jak na to

Jazykovědné okénko

Frühsommer následuje hned po Frühjahr, což není nový rok (jak jsem jednou s hrůzou zjistil s lyžema na nohou v lavinézním prachovém žlabu), ale pozdní jaro, Frühsommer je tedy časné léto.

Wettersturz. Zvrat počasí, zpravidla k horšímu.

Originaleinstieg. Originální nástup. Originální nástupy bývají poplatné stavu zalednění v čase prvovýstupu, a tedy u většiny alpských výstupů bývají po většinu roku neschůdné, a většinou se nahrazují novými nástupy, přinášejícími prodloužení cesty, větší obtížnost a větší bezpečí.

Reitgrat. Ostrý hřeben, připomínající hřbet koně. Typicky Žabí kůň ve Vysokých Tatrách.

Pikl, Eispickel. Anglicky ice-axe. Není to ani ledovcová sekera, ani sekáček na led, ale alpská hůl, tedy horolezecký krumpáček čili cepín. Právě tímto sportovním vybavením byl kdysi na Stalinův rozkaz ubit Lev Trockij v Mexiku, mnohé špatné překlady to všelijak komolí.

Štajgajzny čili Steigeisen, stoupací železa, jedním slovem správně česky stupačky, odporným slovakismem mačky.

Gummipupppe hledejte na německy mluvících internetových sexshopech a vybírejte dle svého vkusu.

Tedy někdy je na mapách a v průvodcích kopec jako Watzespitze, jindy Waze Spitze, no prostě ten nejvyšší kopec Kaunergratu. Hora je vysoká 3532 metrů. 

Z hlavního alpského hřebene z Weisskugelu na severovýchod míří rozsocha Wildspitze a z Hochvernagtspitze se na sever odděluje hřeben Kaunergrat.

Nějak se to pak semlelo, že rok jsem nelezl vůbec, a pak pozvolný rozjezd, spolulezci zmizeli (začali jezdit na kole, plodit děti, začali lézt příliš lépe než já), a plán byl dán k ledu. Ovšem všeho do času, ideální alpský spolulezec (nevyleze s lanem shora víc než čtyřku, ale trojku dokáže lézt rychle, bezpečně a nejištěn) na výpad jednou ročně v červnu se našel, a tak nezbylo než vyrazit.

Kaunergrathütte za 3 1/2 hodiny z Pitztalu

Protože je spolulezec Jirka je také spolupracovník a šéf, podepsal mi dovolenku na pátek a vyrazili jsme ve čtvrtek rovnou z práce skrz rozpálenou střední Evropu směrem na Plzeň, Mnichov, GaPa a Immst, a dorazili jsme do Pitztalu, na parkoviště těsně před vesničkou Plangeross. Zde jsme provedli lůžkovou úpravu služebního automobilu, a celou noc nás uspával bubnující déšť. Přesně podle předpovědi, přichází Wettersturz, čili horké a suché počasí je střídáno přechodem studené fronty, a má následovat chladné suché počasí se silným, ale snad postupně slábnoucím větrem. Ráno neprší, válí se mlhy a vykukuje modrá obloha a ze všech strání okolo se valí vodopády, a říčka Pitz má šedivou a dravou ledovcovou vodu. Za tři a půl hodiny usilovného pochodu jsme u chaty Kaunergrathütte, jsou asi tři nad nulou, studeně a silně profukuje a špička Watzespitze je zapíchlá v mracích.

Ubytováváme se, seznamujeme se s rodinou Doblerů, která zde hospodaří a letos otevřeli právě včera, a seznamujeme se s kuchařem Jankem ze Slovenska, který s Opa Doblerem žertují o následující tříměsíční sezoně a nutnosti dofouknout a případně zalepit Gummipuppe, a jdeme na krátký nenáročný výlet na Plangerosskopf (3053 m), což je taková blbá hromada suti uprostřed doliny, která ovšem nabízí pěkné výhledy na Watze, Verpeilspitze a je vidět i Wildspitze.

Watzespitze / Wazespitze (3532 m).

Po večeři konzultujeme s Opa podmínky na nástupu a sestupu, a jdeme spát. Protože se na Watze chystají celkem tři družstva (my, holka s vůdcem a dva kluci), domlouváme s Oma jednotně snídani na pátou. Noc je chladná a dvě deky jsou jen tak tak.

Fantasticky pevná skála a hluboké chyty

Po opulentní snídani, čaji a kávě vyrážíme ven jako první, jsou minus tři a fouká jen trošku, a za půlhodinku jsme na nástupu (nastupujeme Originaleinstiegem, který je schůdný jen o Frühsommer, žádná trhlina mezi ledem a skálou není, a slibované fixní lano je skoro celé pod sněhem, takže dvě tempa čistě (nebo s lanem jak za řepu) a po šikmé lávce doleva směrem k hraně, na poslední exponovanou délku traverzu vyndáváme lano.

Skála je fantasticky pevná, chytovatá a tu a tam se blyští nýt. Přelézáme čtyřkové Schlüsselstelle, které nabízí dlouhé přesahy za hluboké chyty a smyčky v nýtech pro případné hákování (pro osoby normálního vzrůstu není potřeba), sklízíme lano a přicházíme k šipce (třímetrová červená šipka doleva upozorňující na traverz), traverz má být 2-3, jsou tu nýty, ale podmínky jsou ideální, je to bez sněhu a suť je přimrzlá, takže to jde i bez lana, a přicházíme na hranu, a čeká nás druhé obtížné místo.

Prý trojka, ale je to jakési nepřehledné, nýt nevidět, nalézám, překračuji hned doprava, hned doleva, a po půlhodinovém boji konečně zvládám pětadvacetimetrovou délku a dobírám u nýtu. Dvojice kluků zhruba třicetiletých nás dobíhá, a nadále se drží pár desítek metrů před námi, předbíhá nás vůdce (sympatický) s klientkou (hezkou a šikovnou), ale nemizí nám v dáli, ale daří se nám je po zbytek cesty následovat s odstupem pár metrů, po zbytek cesty lezeme kontinuálně ve smyčkách.

Míjíme mužíka (obludu asi třímetrovou, metr v průměru) a zjišťujeme, že doporučený tříhodinový čas od chaty nestíháme asi o pět minut, a tak navzdory rozumu směle pokračujeme po Reitgratu a po balvanitém hřebeni k vrcholovému kříži, kde jsme přesně úderem jedenácté.

Posledních sto metrů Jirka výrazně zpomaluje a těžce oddychuje, ale statečně stoupá, na vršku pak vydává poněkud punkové zvuky, a tak se snaží mírné projevy výškové nemoci zahnat tatrankou a vodou z flašky, ale zvuky nepolevují. Zapisujeme se do vrcholovky, letos jsme druhé, třetí a čtvrté družstvo po Ostgratu, vrchol se často chodí v zimě sestupovkou jako skialpinistická tůra s alpinistickým hřebenovým dolezem.

Watzespitze / Wazespitze (3532 m).

Komplikovaný sestup: skála, ledovec, slanění

Sestupujeme v pořadí družstev takovém, jako jsme dorazili na vršek, po hřebeni směrem k jihozápadu, hřeben je složený z volných bloků velikosti prasete až ledničky, a občas je ostří nutno obcházet po levém úbočí, kde se válí prasata volně ložená.

Pak následuje čtyřicetimetrové slanění po hřebeni, po kterém se Jirka místo pokojného cvaknutí ke štandu otáčí směrem na sever a za doprovodu strašlivých zvuků se několik minut zbavuje vrcholové svačiny. Po aktu je klidný, usměvavý a zcela zdráv, a informuje, že je to u něho normální projev mírné výškové nemoci, a že je vše bez problémů, tedy za předpokladu, že během čtyř hodin sestoupí aspoň 300 metrů, čili aby byl schopen přijímat potravu a nápoje dříve, než se rozběhne dehydratace.

Kousek slézáme do sedla, a následuje třikrát slanění na sníh, obouváme štajgajzny, chápeme se motyk, navazujeme se a vážeme meziuzly jak v dvoupalcové tištěné abecedě. Od skály je to sotva třicítka sklonu, následuje téměř placatý úsek a přicházíme ke klíčovému místu sestupu, asi dvousetmetrovému žlabu sklonu pětačtyřicet. Podmínky jsou naprosto ideální, jsou asi tři nad nulou, hrubý firn je uvnitř tvrdý a na povrchu změklý, přechod tvrdosti je plynulý, a tak se dá ideálně zakopávat a zarážet Eispickel takže jsme za chvíli zase na placatém, a přicházíme na skálu, po které slaňujeme natřikrát na suť a sníh, kde veškeré obtíže končí.

Jirkovi se udělalo líp, zelená barva obličeje mizí, a tak volným krokem scházíme po starém sněhu do doliny a namáhavě stoupáme do protisvahu přes morénu k chatě, kde na mě čeká pivo a na Jirku vyprošťovací kokakola, na chatě jsme okolo třetí odpoledne.

Nahlašujeme se u Doblerů, že jsme živí zpátky, a jdeme si před večeří schrupnout. Po večeři dostáváme panáka na účet chaty, že prý je to pro každého, kdo se podívá na Watze. Ráno vstáváme do polojasné oblohy, vršky kopců jsou zapíchnuté v mracích, a tak sestupujeme do údolí a odjíždíme dolů.

Watzespitze / Wazespitze (3532 m).

Watzespitze Ostgrat / Wazegrat

3532 m 
Kaunergrat, Ötztalské Alpy, Rakousko

Prvovýstup

B. Pezzei, L. Schärmer, J. Walch, 1912

Obtížnost

Jedno místo 4 UIAA, často 3 UIAA, stále 1-2 UIAA. Nástup 30 min, výstup 4 hodiny.

Sestup

Trasa Eisweg. Obtížnost 2 UIAA, sníh a led do 45°. 4:30 h. Když se s tím moc nemažeme, tak se to dá stihnout.

Podél ostří jihozápadního hřebene sestupujeme do sedla (volné bloky, exponované, 1 slanění 40 m / fixní lano a slanění 20 m). Odtud slanění 3x25 m na 30° ledovec, po něm dolů, po téměř vodorovném ledovci doprava nad strmý žlab (45°) a jím dolů, na mírném terénu se stále držíme vpravo. Po skále slanění 3x25 m na suť a sníh. Dále bezproblémově zpět pod nástup a k chatě do svahu.

Výstup

Od chaty vodorovně přes morénu a dolů na sníh, a po něm šikmo vzhůru (originál) nebo vodorovně (nový nástup) ke skále, po ní podél hřebene (místy nýty, sporadicky barevné fleky) k velké šipce, traverz 50 m doleva na ostří a po něm na vrchol.

Vhodný čas k výstupu je konec června a začátek července, pokud využijeme originální nástup a sestup po ledovci. Později se sestup stává obtížným, nebezpečným a prakticky nemožným, a tak se sestupuje slézáním a slaňováním nazpátek po trase výstupu.

Booking.com

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazekjistítkoaspoň 60 m lano (kvůli slanění), aspoň 5 expresek5 delších smyček3 karabiny se zámkem, základní sada vklíněnců a několik friendů, vybavení na ledovec (mačky, turistický cepín, prusíky, pár šroubů), pohorkybundafunkční prádloponožky a čepicebatoh 30 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, bivakovací Žďárského vak, podrobné TOPO, pití a jídlo na den, lékárnička, fotoaparát, tmavé sportovní brýle, opalovací krém. Na přenocování chatový spacák.

My jsme měli lano 2x50 metrů půlky (to bylo možná zbytečně moc), vůdce měl 2x30 metrů půlky, chlapci měli 1x60 m půlku. Leze se to v pohorkách. 

Watzespitze / Wazespitze (3532 m).

Průvodce: Bergsteigen.com, kniha Klettern im leichten Fels, cedule před chatou

Mapa: Alpenvereinskarte č. 30/3 (Ötztaler Alpen / Kaunergrat), online: maps.kompass.de  

Parkoviště: Plangeross, 1612 m, bezplatné.

Chata: Kaunergrathütte (2817 m), přístup 3:30 h

Watzespitze / Wazespitze (3532 m).

Alternativní cíle v okolí chaty (aklimatizace, horší počasí, ztráta odvahy, delší poby, špatné podmínky v sestupovce):
Übungswand (cvičná stěna) 5 minut od chaty, cvičný Klettersteig, vynýtované cesty od 2. stupně obtížnosti a dvou délek. 

Verpeilspitze Normální cesta (jižní stěnou šikmo doprava a jižním hřebene), obtížnost 2, fleky barvou a borháky, půldenní túra bez ledovce.

Verpeilspitze Nordgrat, obtížnost 5 (poslední délka), stále 2-3, 6-8 hodin, jištěno borháky (celkem 130 ks), lanové délky 30 m, nutno větší část lézt kontinuálně na krátkém laně (nástup z chaty Verpeilhütte (2025 m) nebo z Trenkwald (1501 m) v Pitztalu.

Přechod na chatu Verpeilhütte (2025 m) přes sedlo Mandatschjoch (3030), dále přes Verpeiljoch (2825) zpět do údolí a podél řeky Pitz zpět do Plangeross (celodenní štrapáce).

Pozor, Cottbuser Höhenweg (cesta č. 926) je toho času zavřená kvůli velkému riziku pádu kamení!

 

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin na Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni na Badile 5Fiorelli na Dente della Vecchia 5Nordkante na Badile 4+Marimonti na Sertori 4Východní stěna na Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: 4er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Putování na sněžnicích po tyrolském Kaiserwinklu

Putování na sněžnicích po tyrolském Kaiserwinklu

Bílá nádhera pokrývá hory a údolí a nechává zazářit čtyři obce v Kaiserwinklu - Walchsee, Kössen, Rettenschöss a Schwendt - v jejich zimním hávu. Jiskřivě modrá obloha, hřejivé sluneční paprsky šimrající po tvářích a nedotčená příroda doslova... celý článek

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2025

Bruslení v Praze 2024/2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

5 tipů pro zodpovědné hraní

5 tipů pro zodpovědné hraní

Bez ohledu na to, jak silná je touha po výhře, je nutné zajistit, aby člověk nepodlehl hazardu. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený hráč, praktikování zodpovědného hraní
Kam v Praze a Brně na piknik?

Kam v Praze a Brně na piknik?

Piknik je skvělý způsob, jak strávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Zážitek spojuje lidi s dobrým jídlem a pitím, v příprodě a při tom ve víru velkoměsta. Můžeme vyrazit v létě i v zimě, odpoledne i přes
Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Japonská kuchyně vždy fascinovala svým jedinečným přístupem k přípravě pokrmů. Mezi hlavní ingredience mnoha jídel patří mořské řasy wakame - produkt, který spojuje jemnou chuť s množstvím prospěšných vlastností. Wakame je ideální volbou
Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

7 jevanských rybníků tvoří kaskádu, která pravidelně zamrzá a poskytuje bruslařům velkou radost. Na Jevanském potoce se rozlévá celkem 10 rybníků a 2 rybníčky k chovu ryb.
Plynový vařič na bombu jako nepostradatelný pomocník v přírodě

Plynový vařič na bombu jako nepostradatelný pomocník v přírodě

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Příroda je skvělým místem pro odpočinek a útěk od každodenního shonu, ať už jde o krátkou túru, víkend pod stanem, nebo delší expedici. Jednou z klíčových věcí, na kterou byste neměli

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 21.-23.2. Cestovní ruch 21.2.
Mezinárodní den průvodců
svět 21.2.
Sexuální život zvířat - exkurze Jihlava, ZOO Přednáší Veronika Jiříčková 22.2. 13:00
Hiihto - běžky Finsko, Lahti 22.-23.2. 22.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 22.-23.2. Běžky 22.2.
Matějská pouť Praha, Holešovice 22.2.-13.4. 22.2.
Ostře sledované vlaky Praha, hlavní nádraží Nostalgický vlak do Prokopského údolí 22.2. 15:00
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 50 km klasicky 22.2.
Zimní táboření na Skutečné
Čeladná https://kct.cz/ 22.2.
Chinese Downhill Špindlerův Mlýn, Svatý Petr Hromadný sjezd na horských kolech 22.2. 16:00

Diskuse

Sací bagry Honza, 21.2.2025 8:54, 5 příspěvků
Sací bagry vodák Marek, 20.2.2025 22:36, 5 příspěvků
Inu Honza, 20.2.2025 16:03, 5 příspěvků
a zase leze ze skříně Lukas B., 20.2.2025 15:15, 1 příspěvek
Bruslení na soutoku Vltav... Horydoly, 19.2.2025 13:15, 2 příspěvky
Bruslení na soutoku Vltav... Josef Pavlík, 19.2.2025 12:41, 2 příspěvky
Zazemnění přehrad vodák Marek, 19.2.2025 10:52, 5 příspěvků
Bourání přehrad a splavů Tomáš, 18.2.2025 16:58, 5 příspěvků
Utopení v ledu brutusacek, 18.2.2025 16:23, 1 příspěvek
Láska k USA Honza, 18.2.2025 13:23, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33
Virtuální Valentýnský běh Horydoly , 14.2.2025 22:28
Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 5.2.2025 2:48