Dvě nejhezčí čtyřky v Řeži vedou v pravé části tak zvaného 4. masivu. Strmá vede převážně plotnou. Kůň je spára. Obě lze velmi dobře odjistit vlastním vklíněnci, friendy a smyčkami. V klíčových místech jsou zatlučené spolehlivé skoby. Z obou cest se slaňuje z jednoho masivního slaňovacího kruhu 25 metrů až na zem.
Strmá 4
Jiří Pechouš, Ivan Rigel. 4. května 1976.
Mohutný pilíř je zepředu a zleva opancéřovaný plotnami. V levé části ji protíná kolmý spárokomín, kterým nastupuje naše cesta. Už kousek nad zemí můžeme umístit několik jištění. Oblezeme zprava křoví a ocitneme se v položeném terénu. Přes dvě vodorovné lišty dolezeme na rampu ve spádnici výrazného kouta nad námi.
Několik kroků doleva nás dovede ke kolmé spáře, kam umístíme jištění a hodně ho prodloužíme smyčkou. Tento podzim byla na místě fixní erární smyčka.
Vrátíme se doprava a vystoupáme pod kolmou stěnku, ve které jsou zatlučené dvě spolehlivé skoby vedle sebe. Stěnka je vstupenkou do strmého kouta, kterým lezeme a po levé straně umísťujeme několik jištění. Na závěr uhneme mírně doleva a obtížným exponovaným krokem se vyhoupneme na plošinu ke slaňovacímu kruhu.
Kůň 4+
M. Jiránek, Karel Budín, Radek Zapletal. 1964.
Mohutný pilíř se vpravo přimyká k pokračující stěně. Vhloubením na styku pilíře a stěny vede cesta Kůň. Nejprve několik kroků vystoupáme zleva pod odštěpený vysoký skalní hrot. Do levé stěny umístíme nejistý vklíněnec.
Do spáry zaklíníme levé koleno, vzepřeme se na něm a můžeme ovázat dlouhou smyčku okolo kamene zaklíněného v široké spáře za hrotem. Pomocí hrany vylezeme na hrot jako na koně. Podle tohoto klíčového úseku se cesta jmenuje.
Vpravo nad koněm je dobrá skoba. Sledujeme doleva stoupající spáru, která nás dovede na římsu. Zde umístíme další jištění. Přímo nad námi ústí převislý komínek, který je ovšem překvapivě jednoduchý a dobře zajistitelný vlastním materiálem.
Nad komínkem se skála položí. Buď pokračujeme přímo vzhůru a nakonec překonáme strmou několikametrovou stěnku, kam se obtížně umísťuje jištění, nebo nad komínkem uhneme doleva a stoupáme mezi skalkami až ke slaňovacími kruhu cesty Strmá. Jistění by zde bylo iluzorní, a proto raději dáváme pozor v lehkém, ale rozbitém terénu.
Doporučené vybavení: Přilba! Sedací a hrudní úvaz, sada vklíněnců, smyček a friendů, 6 expresek, 6 karabin, 2x50 m, slaňovací a jistící brzda, magnézium, lezečky, mobil, horolezecký průvodce, lékárnička a pití.
Doprava: Vlakem ze stanice Praha - Masarykovo nádraží směrem na Kralupy. Jízdenka městské hromadné dopravy platí do Sedlce, dát je potřeba koupit za pár korun železniční jízdenku. Vlaky jezdí tam i zpět každou hodinu.
Jídlo a pití: Pod skálami není nikde voda, a tak je potřeba si ji přinést z domova. Levná venkovská hospoda je v Řeži na fotbalovém hřišti. Očekávejte na jídelním lístku tlačenku, matjesy, párky, pivo a limonádu.
INFO: Horolezecký průvodce Řež a Skály u Řeže (Český horolezecký svaz)
Výstupy s Lukášem Gaudlem jsou jedním ze zdrojů shrnujícího článku Outdoor míří indoor, který dnes vychází v časopisu Respekt. Horolezci, vodáci, cyklisté, golfisté. Všem už měla skončit sezona. Ale nekončí, jen se na zimu stěhují pod střechu:
Řež na HORYDOLY
Tradicionalisté v Řeži
Do Řeže na Velkou stolici
Dvě malé skalky v Řeži
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě