Italská Ischia je největší ostrov v Neapolském zálivu. Patří do Kampánského souostroví (Arcipelago Campano). Dovolená je zde prvotřídní. Jeho sousedem je stejně proslulý ostrov Capri. Název pochází ze středověké vulgární latiny, která má pojem "insula" pro "ostrov". Pak se měnil Insula - Ischla - Iscia - Ischia.
Prozkoumejte obrovskou nabídku zájezdů na ostrov Ischia.
Ischia povstala vulkanickou činností Flegrejských polích, stejně jako Neapol, Vesuv, Pozzuoli a Solfatara. Proto je ostrov hornatý, nejvyšší štít Epomeo měří 789 m n. m. Poslední sopečná eruopce sice byla zaznamenaná roku 1302, ale podzemní spojení s 35 kilometrů vzdáleným Vesuvem o sobě dává vědět. Roku 1883 usmrtilo zemětřesení v Casamicciole dva tisíce obyvatel. Těsně pod povrchem se rozlévá žhavé magma, díky němuž vytékají teplé prameny a ze země uniká horký vzduch promísený s plynem.
Podle řecké mytologie vyrostl ostrov Ischia na těle obra Tyfona, kterého Zeus za jeho vzpouru připoutal k mořskému dnu. Přesně to odpovídá dnešním poznatkům o zdejší geologických pohybech. V řecké mytologii je Týfón obrovská hrozivá nestvůra, poslední dítě matky země Gaia. Obr se stovkou dračích hlav a s hlasem člověka, psa i býka. Měl obrovská křídla, pomocí nichž rozpoutával hurikány a zemětřesení. Chtěl přemoci samotného Dia, aby pomstil potrestání Titánů. Zeus ho po strašném boji přemohl, blesky mu spálil všech sto hlav a svrhl ho do Tartaru. Tedy pokud neplatí první verze o Ischii, případně třetí verze, že ho Zeus dostihl na Sicílii a zavalil sopkou Etnou.
Týfónovi a Echidně, což byla napůl žena a napůl had, dcera obra Chrýsáóra, se narodili trojhlavý podsvětní pes Kerberos, dvojhlavý pes Orthos, obrovský nemejský lev, lernská Hydra, krommyónská svině, lycká Chiméra, thébská Sfinx, snad i mořská obluda Skylla.
Lidé žili na Ischii už od roku 3500 př.n.l. Během 7. století př. n. l. osídlili ostrov Řekové a založili osadu Phitakusae na mysu Lacco Ameno. Ta se stala válečnou základnou během výpadů do Itálie. O sto let později přesídlili na pevninu kvůli erupci sopky Rotaro a založili města Kýmé a Neapol.
Poté Ischii dobyly Syrakusy a po nich Řím. Od roku 82 př.n.l. nazývali Římané ostrov jménem Aenearia a stal se pojmem pro bohaté termální prameny k léčebným účelům. Císař Augustus vyměnil s Neapolí ostrov Ischia za Capri. V několika staletích po Kristu trpěla Ischia nájezdy Gótů, Langobardů, Vandalů a Normanů. Ve středověku patřila šlechtickým rodům Anjou (Francie), Aragonským (Španělsko), Bourbonům (Francie), až se ostrov stal stal součástí Italského království.