Je to poprvé, co se pivo podle domovarnického receptu dostalo do celostátní distribuce. Speciál vzešel ze soutěže uspořádané Prazdrojem a Cechem domácích pivovarníků.
Domácí pivovarníci, zkráceně domovarníci, jsou amatérští sládci, kteří vaří pivo v domácích podmínkách. Sdružují se v Cechu čítajícím na 1600 členů, který si kromě podpory a vzdělávání klade za cíl učit veřejnost vychutnávat různé pivní styly, experimentovat a porozumět pivu jako takovému.
Domovarníci se ukázali v dobrém světle
Do soutěže o nejlepší recepturu a možnost uvařit své pivo v jednom z největších pivovarů u nás zaslalo své recepty na piva nejrůznějších stylů více než 40 příznivců domácího vaření piva z Čech i Slovenska. "Degustovali a byl to velmi náročný den. Vzorky byly kvalitativně velmi vyrovnané. Nenašlo se žádné pivo, které by vybočovalo ze skvělé kvality," poznamenává Tomáš Drahoňovský, manažer Volby sládků.
Vítěz soutěže získal možnost uvařit svůj speciál na profesionální úrovni a nabídnout ho lidem v hospodách po celé republice.
"Domovarníci jsou v tom nejlepším smyslu slova nadšenci s obrovským zájmem a vášní pro pivo a jeho vaření. I když se vaření piva nevěnují na profesionální úrovni, je mezi nimi řada talentovaných amatérských sládků, kteří dokáží i ve skromných domácích podmínkách uvařit opravdu kvalitní a chuťově skvělé pivo. Byli jsme velmi příjemně překvapeni pestrostí a propracovaností receptur, které domovarníci do výzvy poslali. Jsem přesvědčen, že vítězné pivo zachutná nejen milovníkům speciálů," dodává Tomáš Drahoňovský.
Lehké pivo pro belgické horníky
Odborná porota složená ze sládků Plzeňského Prazdroje a předsedy Cechu vybrala nejlepší recepturu od Martina Březy z Čelákovic. Jde o pivo Grisette starobelgického stylu, které se dnes už téměř nikde nevaří. V minulosti byl tento speciál oblíbený zejména mezi těžce pracujícími horníky v belgicko-francouzském pohraničí, protože oproti klasickým silným belgickým pivům byl o něco lehčí.
"Rád experimentuji a k tomu patří i objevování zapomenutých receptur. Tento styl jsem našel při svém pátrání v archivech. Že se stanu vítězem a budu mít příležitost uvařit své pivo ve velkém pivovaru, jsem nečekal, ale byla to skvělá zkušenost. Těším se, až si s přáteli na moje pivo zajdeme. A samozřejmě jsem zvědavý, co na něj řeknou," říká Martin Březa.
Na otázku, zda je pivo Grisette to nejlepší, co uvařil říká: "Já mám nejradši vždy to pivo, co jsem uvařil naposled."
Speciál vznikl za použití plzeňského pšeničného sladu a příjemnou hořkost a chmelové aroma mu dodává Žatecký poloraný červeňák. Pivo s bylinkovou svěžestí se perfektně hodí ke zpříjemnění teplých dnů babího léta. Pivo má 4,8 % alkoholu, hořkost 35 IBU (International Bittering Unit) a zlatavou barvu 10 dle EBU (European Brewery Convention).
Kolik stojí domácí pivo?
Kolik stojí uvařit doma pivo? Martin Březa vaří várku 20 l, objednává si suroviny v malém a půllitr piva vyjde na 12-13 Kč. U amerických piv, kde je víc chmelu, cena stoupne na 50-60 Kč za půllitr.
Pokud se chcete sami pustit do vaření piva doma, opatřete si knihu Pivařka od Petra Novotného. V ní se dozvíte vše o vaření piva doma. Počítejte, že základní vybavení vás vyjde na 15 až 20 tisíc korun.
INFO: Speciál Vítěz bude k mání v září pouze čepovaný. Výčepy najdete na webu Volba sládků.