Kořeny nejslavnějších piv světa sahají tisíc let zpátky do minulosti v ojedinělé chmelařské tradici na Žatecku. Atraktivní technické památky v Žatci, které oslavují zelené zlato, vás zavedou do dějin i současnosti aromatického chmele.
Při putování krajinou Podlesí a Poohří vaši pozornost upoutají několikametrové chmelniční sloupy stojící v zákrytu jako vyrovnané pluky vojsk. Lesy, pole a chmelnice společně modelují krajinu kolem Ohře s horizontem Českého středohoří na pozadí. Žatecká chmelařská oblast dává krajině neopakovatelný ráz.
V konzumaci piva se Češi řadí mezi světovou špičku, ale podrobnou historii národního nápoje zná málokdo. V centru chmelařské oblasti, v severočeském Žatci, si můžete své znalosti o chmelu a pivu obohatit v největší expozici tohoto typu na světě.
Chmelařské muzeum
Chmelařské muzeum poutavě seznamuje s vývojem od raného středověku po dnešek. Objekt bývalého skladu a balírny chmele je příkladem industriální architektury z konce 19. století. Ve sbírkách naleznete dobovou dokumentaci s vyobrazením chmele a způsobu jeho pěstování na kresbách, rytinách i fotografiích, dále historické stroje, mechanizační prostředky a nářadí. Na dvoře muzea stojí malá chmelnice. Jsou na ní vysázeny nejrozšířenější odrůdy chmele pěstovaného na Žatecku.
Chrám chmele a piva
V těsné blízkosti se nachází Chrám chmele a piva, který srozumitelnou formou přibližuje dětem i dospělým tajemství pěstování chmele a vaření piva. Chmelový maják se rozzáří vždy, když upozorňuje na konání slavnostních událostí ve městě. V jeho útrobách návštěvníky překvapí 3D projekce přes skleněnou podlahu výtahu, na vrcholu věže se nachází vyhlídková plošina. V Labyrintu v budově starého skladu chmele můžete prokázat svůj smysl pro orientaci. Pokud se vám podaří projít spletí uliček tvořených chmelovými žoky, čeká vás na konci poklad chmelařského kraje. Erbovní síň vám představí historii pěstitelů chmele a jejich slavné tradice.
Přesný čas si můžete seřídit podle Chmelového orloje z dílny uměleckého kováře Petra Podzemského. Dvanáct apoštolů nahrazují upravené hrací mariášové karty. Pohyblivé postavy oslavují dočesnou a připíjejí si pivem. Nechybí zvěrokruh, který upozorňuje na průběh typických prací na chmelnicích.
Připomeňme, že Žatec na tuto nevzhlednou věž vydyndal z Evropské unie 211 milionů korun. Po nedávné kontrole se ukázalo, že to bylo promrhaných téměř čtvrt miliardy korun, a Unie teď požaduje zaplatit pokutu ve výši 180 milionů korun.
Minipivovat U orloje
Minipivovar U Orloje nechává nahlédnout pod pokličku vaření piva. Zlatavý mok se připravuje přímo před zraky návštěvníků. Tradiční metodou se zde vaří tři druhy piva – Chmelový ležák, Žatecký samec a Chrámové tmavé – s přídavkem nefiltrovaného živého piva. Při výrobě Žateckého samce se pro dosažení tmavšího zabarvení dnes stejně jako ve středověku používá nakouřený slad. K finálnímu chmelení je dodán tradičně jemný aromatický chmel z vyhlášené chmelařské polohy Údolí Zlatého potoka. Výsledkem je lahodné jedenáctistupňové pivo s obsahem alkoholu 4,5 %.
Klášterní zahrada
Atrakcí určenou pro děti je Klášterní zahrada. Mohou si pohrát na dětském hřišti, prohlédnout si voliéry s ptáky nebo výběh s drobnými zvířaty a rozeznat rostliny v bylinkové zahradě. Ve zrekonstruované budově renesanční Sladovny je umístěna galerie moderního umění a výstava Žatec ve filmu. Na krátké ukázky desítek filmů natáčených v Žatci navazuje malé televizní studio. Děti si zde před kamerou vyzkouší herecké a moderátorské schopnosti.
Žatecká Dočesná na konci prázdnin
Chcete vyzkoušet zručnost při česání chmele nebo zatančit s korbelem piva na hlavě? Pak nepropásněte vrcholnou akci královského města. Žatecká Dočesná probíhá vždy na přelomu srpna a září. Obvykle se nabízí k ochutnávce více než čtyřicet druhů piv českých i zahraničních pivovarů.
INFO: Chrám chmele a piva