Pochutnání na výletě

Pochutnání na výletě
Slavonice
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Turistika je jedna věc a jídlo s pitím na výletech druhá. Ovšem jedno bez druhého není ono. Nabízíme pár tipů, kam zajít a posedět.

Jak na to

Můžete ostatním čtenéřům doporučit dobrou hospodu v Česku, na Slovensku, nebo dokonce ve světě? Napište nám na e-mail redakce Horydoly, nebo do diskuse pod tímto článkem, rádi vaše zkušenosti zveřejníme!

Třeboň: restaurace Šupina

www.supina.cz

Nejlepší českou sladkovodní rybí restauraci najdete v Třeboni mezi zámeckým areálem a rybníkem Svět v ulici jménem Valy. Ptejte se po Šupině a najdete příjemný podnik s předzahrádkou a obrovským výběrem pokrmů z candáta, štiky, sumce, úhoře, lína, amura, pstruha, okouna a samozřejmě také vyhlášeného třeboňského kapra.

Půjdete-li do Šupiny ve dvou a více lidech, určitě si dejte rybí mísu Speciál. Pikantní, ale jemný candát, dozlatova opečené kousky štiky a kapří hranolky, to vše ochutnáte na jednom talíři. Můžete si tak vybrat to opravdu nej pro příští chod nebo návštěvu.

Ceny za sladkovodní rybí speciality se pohybují mezi 100 a 250 korunami a jsou přiměřené jedinečné chuti a velikosti porcí. Kdo zná Šupinu z minulost, musí si připravit více peněz něž dříve, znateleně zdražili!

Tip: Po návštěvě restaurace Šupina se můžete přesunout jen o pár kroků dál a navštívit pivovar, kde se vaří známé třeboňské pivo Regent.

Třeboňský kapr.

Protivín: hotel Blanice

http://www.blaniceprotivin.wbs.cz/

V příjemném jihočeském Protivíně nacházejícím se v trojúhelníku mezi Pískem, Vodňany a Bavorovem, se dobře najíte v restauraci nenápadného hotelu kousek od náměstí, který nese jméno protékající řeky Blanice. K místní specialitě, kapru na víně, se výtečně hodí místní pivo Platan. Jeden ze známých jihočeských pivovarů je ukrytý, jak jinak, za platanovou alejí. Původní pivovarské sklepy, zachovaná původní technika a čerstvé nefiltrované pivo přímo ze džbánu – to je zážitek, který byste si neměli nechat ujít.

Tip: Na hrázi rybníka Rabiň stojí rybářská bašta, v které je možné strávit příjemnou chvíli u rybích specialit. Ptejte se v hotelu Blanice, který čas od času na baště pořádá „baštu“.

Mikulášovice: Ráj poutníků

https://www.dopenzionu.cz/mikulasovice/penzion-raj-poutniku-9778/

Pravý nefalšovaný Ráj poutníků najdete na okraji Mikulášovic, městečka s dlouhou historii nožířství ve Šluknovském výběžku. Jedná se o levnou a dobrou ubytovnu s hospodou, která je určená turistům. Nezáleží na tom, zda se zdržíte jeden den nebo týden, vždy se budete cítit příjemně jako doma.

Jídelníček je pravý český, pokoje dvou- až čtyřlůžkové, ceny velmi mírné. Koupaliště je nedaleko, náročnější plavci si mohou zajít nebo zajet na kole do nedalekého lesa, kde se nachází čistý, svěže chladný padesátimetrový bazén.

Tip: Mikulášovice jsou východiskem pro pěší cyklistické výlety do skal Českosaského Švýcarska a německé Horní Lužice. Nedaleko jsou Dolní Poustevna, Rumburk, Varnsdorf, Krásná Lípa, Chřibská, na německé straně Bautzen (Budyšín) a Zittau (Žitava).

Brno: malý pivovar Pegas

https://hotelpegas.com/

Klasický světlý a černý ležák, pšeničné pivo s plátkem citrónu nebo bylinkové pivní speciality, to vše si můžete objednat v restauraci minipivovaru Pegas přímo v centru Brna v Jakubské ulici. Dáte-li si k tomu výtečnou vinnou klobásku, budete na návštěvu jednoho z nejvyhlášenějších brněnských podniků vzpomínat jen v tom nejlepším.

V době konání některého z velkých brněnských veletrhů jsou všechna místa beznadějně rezervována, a tak si termín pro návštěvu dobře vybírejte.

Tip: I Praha má své minipivovary. V Pivovarském dvoře na křižovatce Ječné, Štěpánské a Lípové pivo dokonce zraje přímo před zraky hostů za skleněnou přepážkou.

Výstaviště Brno.

Telč: restaurace U Marušky

https://www.restu.cz/u-marusky/ 

Pod nejvyšší věží malebného jihomoravského města Telč najdete útulnou hospůdku s příjemným jménem Osvěžovna u Marušky. Řízek nebo sekaná s bramborovým salátem od Marušky chutnají opravdu dobře, zvláště pokud jste absolvovali prohlídku renesančního zámku a unikátního historického náměstí nebo výlet na některý z okolních hradů nebo kopců.

Když budete mít štěstí, potkáte skutečnou Marušku, vedoucí a majitelku restaurace. Ne vždy má ovšem obsluha svůj den a často jí jí to trvá příliš dlouho.

Tip: Po obědě se hodí trochu pohybu. Půjčovna lodiček pod hrází Staroměstského rybníku nedaleko zámku skýtá ideální příležitostí, jak město poznat z trochu jiného pohledu.

Slavonice: dům Besídka

http://www.besidka.cz/

Stále plno mají v létě ve Slavonicích v hospodě – baru – kavárně – galerii Besídka, kde se mísí náhodní pocestní s poučenými milovníky poetiky divadla Sklep. V Besídce jsou připraveni na všechny chutě, mají připraveny speciality pro masožrouty, vegetariány nebo třeba pro dámy, které si chtějí poklábosit u kávy. Renesanční dům na Horním náměstí koupili ještě v roce 1988 společně herci tohoto pražského divadla a postupně jej rekonstruují.

Tip: Kdo nezná pojem „Mařížská keramika“, jako by nebyl. Barevné glazované hrnečky a jiné nádobí, originální keramické interiéry, vlastní výtvory – to vše je Maříž – keramická dílna, která se nachází nedaleko Slavonic a jejíž výrobky můžete pořídit v okolních i vzdálenějších místech.

Slavonice.

Landštejn: restaurace Landštejnský dvůr

www.landstejn.cz

Přímo v podhradí mohutného hradu uprostřed přírodního parku Česká Kanada se nachází restaurace, kam je radno zavítat při výletech po Telčsku a Slavonicku. Do Landštejnského dvora jděte, pokud se chcete v klidu najíst a ochutnat některou ze specialit slovenské, maďarské, indické a italské kuchyně nebo rybu, steaky či masa z lávového grilu.

Letní zahrádka McKelt je určena spíše rychlejšímu občerstvení, ovšem při konání některé z kulturních akcí se její sortiment rozšíří o jídla z rožněného býka, selete nebo jehněte. Celý podnik sice mírně zavání snobskou atmosférou, ale pokud ji přežijete, odnesete si domů zážitky výborné chuti.

Tip: V nedaleké obci Klášter pod kostelem starého pavlánského kláštera jsou vidět nejen původní barokní štukatury a unikátní vyřezávaný Strom života vyrobený z jednoho kusu dřeva, ale i zajímavé katakomby.

 

Portáš: chata Kohútka

http://www.hotelportas.cz

Na hřebeni moravsko-slovenského pomezí se nachází zrekonstruovaná horská chata Kohútka. Může se vám hodit při hřebenové túře přes Javorníky, která je vhodná pro pěší i pro náročnější bikery. Po krásných rozhledech z Velkého či Malého Javorníku nebo z Makyty se občerstvěte v bufetu či restauraci.

Knedlíky od babičky nebo borůvkové koláče na zápraží horské chaty vám udělají dobře. V poslední době ovšem Kohútce zdatně konkuruje vedlejší hotel Portáš. V mnohém je příjemnější, ceny jsou tu mírnější a obsluha je méně zvyklá na motorizované turisty, kteří se do sedla Kohútka - Portáš dostávají po zbrusu nové silničce.

Tip: Po hřebenové túře sejděte do údolí a navštivte barokní dřevěný kostel a valašské muzeum ve Velkých Karlovicích nebo sklárnu v Karolínce.

Kohútka, Javorníky.

Štramberk: Štramberské uši

www.stramberk.cz

Při cestách po severní Moravě si určitě nenechte ujít sladkou krajovou specialitu v podbeskydském městečku Štramberk. V malebné obci, která se rozkládá nad Kopřivnicí a která je známá typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit Štramberské uši. Toto medové pečivo ve tvaru uší se zde peče na památku bitvy s Tatary ve třináctém století. Ti údajně uřezávali svým protivníkům uši.

Tip: Nenechte se zlákat hned první cukrárnou. Ty nejlepší a nejvláčnější uši, které v roce 2003 vyhrály místní soutěž, mají pod náměstím v nenápadné trafice. Poznají se podle toho, že jsou zabalené po deseti v celofánu.

Štramberk.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Kuba, nebo Ondra
V Horydoly vidíte oproti Marianne velmi rozšířenou verzi. Jejím autorem je Ondřej.
Reaguj
Kuba, nebo Ondra
Tak nevím, ale při prohlížení Marianne, tuším, že z měsíce září, jsem narazila na úplně stejnej článek, ale byl pod ním podepsán Kuba :-) Tak kdopak z Vás to vlastně psal?
  • Autor Petra
  • Datum a čas 25.10.2004 16:09
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 4 příspěvky
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 4 příspěvky
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 4 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 4 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20