Turistická strava? Lehké, malé a energetické jídlo
AKTUALIZACE Jíst a pít se musí. Spát také. Tři základní podmínky je nutné splnit, abychom mohli přežít na dlouhých cestách do přírody. Týdenní přechod horského masivu je turistickou maturitou, horolezecká expedice jako státnice a výprava do neznámé divočiny doktorská habilitace.
Doporučené vybavení, když chcete vařit v přírodě:
Batoh, čelovka, lékárnička, karimatka, termoska, zapalovač nebo křesadlo, nádobí, nůž, lžíce, vařič a palivo a závětří, utěrka. Nezapomeňte s sebou jídlo a zajistěte si dostatek vody.
Příprava dlouhé turistické túry se skládá především z logistiky, neboli jak se tam dostat a kdo co vezme s sebou. Nejvýznamnější položkou je při tom strava.
Jídlo v expedičním batohu tvoří největší, nejtěžší a nejobjemnější část vybavení, které je třeba nosit na zádech. Proto každý rozumný turista šetří, na čem se dá, co lze ještě nechat doma, ale zároveň zvažuje, co s sebou nutně potřebuje a bez čeho by mu chyběla energie.
Nabízíme inspiraci, jak lze redukovat váhu expediční stravy.
Konzervy, sušená a prášková strava
Sušené maso znají odedávna všechny lovecké národy od polárních oblastí k tropům. Obiloviny zhutněné do hroudy nebo pevné kaše si s sebou na dlouhé cesty berou Tibeťané z Himálají i jihoameričtí Indiáni. Uchování potravin řešil už Napoleon se svou expediční armádou a roku 1805 vyplatil kulatou sumu dvanáct tisíc franků za vynález konzervy, tehdy ještě ve skle. Trumfnul ho už o deset let později Angličan Peter Durand s plechovou konzervou, kterou používáme dodnes.
Dnes máme k dispozici mnoho různých způsobů, jak konzervovat potraviny a zároveň z nich odstranit vodu. Tuto tekutinu totiž nemusíme nosit v podobě jídla na zádech, ale můžeme ji přidat až během vaření a přípravy. Když uvážíme, že běžná strava obsahuje ze tří čtvrtin svého objemu vodu, je to významná úspora.
Snídaně
Vydatné ranní jídlo je základ. Bez něho bychom byli celý den slabí a malátní. Vyzkoušené jsou různé druhy ovesných nebo jiných vloček. Připravte si už doma jednotlivé dávky a rozmyslete se, zda máte raději kaši nebo müsli nasucho. V prvním případě stačí vločky, sušené mléko, cukr a případně něco na dochucení. Večer vločky namočíte do mléka, ráno je dáte na plamen a uvaříte porridge.
Jestli kaše není váš šálek čaje, budete muset doma zapracovat víc. Vločky opražíte, přidáte do nich ořechy, kokos, trochu čokolády, sušené ovoce a všechno ostatní, co máte rádi. Na cestách stačí jenom nabírat ze sáčku a sypat do úst. O to více ale budete muset pít, protože vločky na sucho dokážou vysušit nejen krk, ale i žaludek.
Oběd
Na cestách se přes poledne moc nejí. Na týdenní putování stačí chléb, tvrdý sýr a osvědčený salám Vysočina, který není kořeněný ani přesolený. Na dlouhých expedicích se konzumují proteinové prášky a nápoje. Občas je vhodné fádní stravu zlepšit konzervou s masem, třeba rychle stravitelným tuňákem.
Jednou za čas přijde na každého hlad i za pochodu. Je dobré být na to připraven a mít v kapse pytlík kyselých bonbonů, čokoládu (sedmdesátiprocentní se neroztéká v horku), energetickou tyčinku nebo sušené ovoce.
Večeře
Konečně je klid, odpočíváme, stavíme tábor a máme čas na přípravu pořádného jídla, které nám bude chutnat i po mnoha dnech mimo civilizaci.
Polévka je základ. Jestli šetříme palivem, sáhneme nejspíš po obyčejných čínských nudlových v sáčku ze supermarketu, které stačí zalít horkou vodou a je hotovo. Pytlíkové polévky ze samoobsluhy jsou o něco lepší. Jestli vaříme na ohni, klidně si můžeme uvařit domácí polévku z vlastních zásob. Potřebujeme k tomu zeleninu, bujón a upotřebíme zbytky z dalšího vaření, jako například salám a těstoviny, případně pochutiny, které jsme našli po cestě od sladkých lesních plodů po houby.
Hlavní večerní jídlo většinou děláme slané. Ráno nás totiž zase čekají sladké vločky. Turistickou klasikou jsou jednoduché kombinace předvařené rýže, bramborové kaše či těstoviny s pokrájeným salámem, uzeným masem a cibulí nebo česnekem.
Na ohni se dá opéci slanina a nic se nezkazí sušeným masem i sušenou zeleninou.
Čím víc máme s sebou koření, které se vejde do malé krabičky, tím více si nás budou kamarádi vážit. Nic to neváží, ale s jídlem to dělá divy.
Náročné akce vyžadují trochu jiný přístup. Když fouká vítr, padá sníh, oheň nelze rozdělat a teplé jídlo znamená přežití, každý ušetřený gram na jídle i palivu je dobrý, každá minuta přípravy je utrpení. V takových případech ještě rádi využijeme dobrodiní outdoorových obchodů a za velké peníze nakoupíme balíčky expediční stravy. Prodává se mnoho značek a existuje několik přístupů k rychlému jídlu, ale dva jsou základní: buď otevřeme odolný sáček se sušenou stravou a nalijeme do něho horkou vodu, protřepeme a konzumujeme, nebo jen otevřeme sáček, ten se sám zahřeje a za chvíli je teplý pokrm připravený.
Diskuse
Diskuze k článku
Vendulko nemáte zcela pravdu
Paní ( ? ) Vendulko,
nezamrznul jsem ani na Mont Blanc du Tacul, ani na Dent Blanche, Petite Dru, ani na Eigeru anebo na jiných švýcarských čtyřtisícovkách. A přežil jsem ty výstupy bez „kaloricky vyvážené stravy“ a bez „správných“ živin..Pochopitelně výzbroj byla odlišná od toho, co měli prvovýstupci – vyvoj se nedá nijak zastavit a je to dobře. Je ale fakt, že se dnes osmdesátiletý na věc dívam trochu jinak, než ti, kteří sháněji tu nejlepší a nejvýhodnější výzbroj a výstroj a dnes všude v reklamách doporučující stravu. Nadále tvrdím, že různé věci se dají realizovat různě – a nad ničím se neošklíbám, to mi podsouváte..
Dál si myslím: „Někdo má rád vdolky, někdo holky“ – každý ať si děla při lezení co jemu nejvíce vyhovuje a co chce.
Když Švýcar Stephan Sigrist a dnes také Švýcar, Michal Pitelka v roce 2002 nastoupili do severní stěny Eigeru – se starou nostalgickou výbavou jakou měli původní prvolezci – když měli na nohou kožené pohorky s trikuny, tehdejší dlouhé cepíny, stará železná stoupací železa, bundy z bavlněného plátna, vlněné svetry a další artefakty jako železné skoby a železné karabiny, a s tím prostoupili tuto stěnu prakticky se stejnou výbavou jako prvovýstupci Heckmair, Harrer, Vörg a Kasparek řekl Michal: „Byli to tenkrát pane borci – s jejich výbavou.“
Tím nechci říci, že musíme dál lézt za podmínek a s „nářadím“ jako kdysi – ale i ta nostalgie může přinést zážitek, o jakém se možná nikomu ani nesnilo.
- Autor Michael Beránek
- Datum a čas 19.5.2022 14:42
Potrava není vždy jídlo
Turista je vrcholový sportovec?
Potrava není vždy jídlo
Nic není na chlebu a salámu. Ale ten Beránek oporavdu zamrzl v minulosti, když byl jen ten chleba a salám. A k tomu jen bavlněné triko, kožené pohorky a flanelka. Ošklíbá se nad moderní vybavením a nad sportovními doplňky stravy, které fungují. Kdyby nefungovaly, tak je nepoužívají špičkoví sportovci a budou žrát také salám. Prostě Beránek o tom všem ví prdlačku.
- Autor Vendulka
- Datum a čas 16.5.2022 16:18
Potrava není vždy jídlo
Vendulko co je spatneho na chlebu, salamu a vode?
- Autor Pic
- Datum a čas 16.5.2022 00:05
Potrava není vždy jídlo
Beranku, ty jsi s temi nazory zamrzl nekdy pred triceti lety????
- Autor Vendulka
- Datum a čas 15.5.2022 20:16
Potrava není vždy jídlo
Je jednoduché napsat „co by člověk měl nést sebou na túru“, ale nějak jsme si odvykli se aspoň trochu omezit. Desítky firem vyrábějí dnes „biologicky vyváženou stravu“ ve které nescházejí ty „správné“ živiny, ale lidské tělo vydrží mnohem více než si každý z nás představí. Příliš na to dáme co jsme si přečetli v reklamách výrobců potravin.
Myslím si, že se s tím dělají příliš velké diskuze, ze suchého chleba a pramenité vody ještě nikdo nikdy neutrpěl nějakou újmu. Ale odvyknuli jsme si si něco odřeknout. Ne každý má rád uherák, nebo třeba pemikan či lyofiziolovanou potravu. Také sem tam nějaký gram na víc nehraje přiliš velkou roli, i nepříliš fyzicky silný jedinec tyto „přebytečné“ gramy unese – a večer si prostě dá to, co jemu chutná, anebo také ne. Naučili jsme se si se vším příliš lámat hlavu ať už je to vystroj, výzbroj nebo jídlo a pití. Kdo použije t.zv. „selský rozum“ bude mít možná z nějakého treku větší požitek než když si bude doma při balenístresově lámat hlavu co dá do ruksaku.
Doporučuji si přečíst následující slova:
- Autor Michael Beranek
- Datum a čas 15.5.2022 16:47
Uherák!
Patřičný kus špeku a Pick uheráku to jistí! Na to se dá dojít kamkoliv.
- Autor Kuchař
- Datum a čas 15.5.2022 12:10
zasoby stravování
APP. Ony intelligent foody také nemusejí být to pravé. Jednak mnody jejich ceny, jednak je to i o tom,.že vpodstatě nezaplní střeva, což nebývá dobré. Jako okamžitá rezerva asi dobré, ale pro delší pobyty ?????
- Autor Honza
- Datum a čas 13.5.2022 10:44
zasoby stravování
sušené maso...ovoce....konzervy...čínské nudle ... polévky...a t.d.
To vše je hezké. Ale to vše platí pro znalé.Ergo ty, co umějí rozeznat, kdy je lze požívat a kdy prostě vyhodit. (Např. jak známo, dnešní ovoce je vesměs daleko snáze náchylné k hnití, proti starým odrůdám). A ony doporučené doby jsou někdy k ničemu. Zkažený žaludek či něco horšího je jistě nepříjemná věc, hlavně na dlouhých cestách daleko od civilizace. Proto myslím, že by bylo vhodné se tu zmínit o nebezpečích a zkažených potravinách, o kontrole a uchovávání.
- Autor Honza
- Datum a čas 13.5.2022 10:38
Alternativní strava
Přesně tak, v dnešní době existuje mnoho lepších řešení než těžké a opravdu nezdravé konzervy. Intelligent Food je pecka! Taky ho sebou nosím. Hlavně proto, že jsem už zvyklá jím nahrazovat svačiny každý den i když nejsem zrovna na výketě/túře. Každému vyhovuje něco jiného, rozhodně by to mělo mít ale i nějaké živiny, o to víc při násročném výšlapu.
Supí hlava dvěma komíny na vrchol
Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport
Může se hodit
Nejčtenější články
Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!
Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa
Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!
Cyklotrasa podél Knovízského potoka ze Slaného do Kralup
Jak projektovat efektivní kovové konstrukce: tipy a triky
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 20.-24.11. | 20.11. | |
Betlémy - výstava | Karlovy Vary, muzeum | 20.11.-19.1. | 20.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Frenštát pod Radhoštěm, kino | 21.-24.11. | 21.11. | |
Life - veletrh | Brno, Výstaviště | 22.-24.11. | 22.11. | |
Mezinárodní festival alpinismu | Praha, International | 22.-24.11. | 22.11. | |
Kolem světa | Praha, Clarion | 23.-24.11. Cestovatelský festival | 23.11. | |
Krampus show | Praha, Holešovice | 24.11. | ||
Chráníme divočinu - přednáška | Praha, Klub cestovatelů | Přednáší Anežka Straková a Jan Berounský | 25.11. | 18:30 |
Historie a současnost požárů - přednáška | Jilemnice, Krkonošské muzeum | Přednáší Jakub Morávek | 26.11. | 17:00 |
Muču Kiš - diashow | Praha, Kayak Beach Bar | Přednáší Radoslav Groh | 27.11. | 19:00 |
Diskuse
king buffalo в казино | Iyannaawalo, 24.11.2024 15:47, 119 příspěvků |
Sanuniayiii | lepes15575 lepes15575, 24.11.2024 13:39, 1 příspěvek |
LAnhaauijjjjj | lepes15575 lepes15575, 24.11.2024 13:39, 1 příspěvek |
XAmaoaauhhh | lepes15575 lepes15575, 24.11.2024 13:39, 1 příspěvek |
Криптовалюта golem | Davidsbs, 24.11.2024 11:55, 2 příspěvky |
půl pravdy | Honza, 24.11.2024 10:02, 10 příspěvků |
доставка алкоголя на дом ... | LouisNer, 24.11.2024 6:36, 14 příspěvků |
SellAccs.net: Your Source... | CesarFange, 24.11.2024 4:46, 119 příspěvků |
Лучшие криптовалюты | Davidmhg, 24.11.2024 1:27, 1 příspěvek |
Лечение пчелиной пыльцой | Evapwg, 24.11.2024 1:04, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Podzimní školení Akademie... | Horydoly , 21.11.2024 16:23 |
Cestování v digitální éře | Horydoly , 21.11.2024 16:10 |
Regionální muzeum Mělník | Horydoly , 19.11.2024 18:24 |
Svatba | Horydoly , 18.11.2024 14:12 |
Litr balené vody obsahuje... | Horydoly Open, 6.11.2024 23:42 |
Podzim ve Velkých Karlovi... | Horydoly , 6.11.2024 2:28 |
Metropolitní trail Motols... | Horydoly , 1.11.2024 0:17 |
Das war der Cybathlon 2024 | Horydoly , 30.10.2024 23:53 |