Zásady pro výběr běžek platí podobně jako u sjezdovek. Nejdřív se pobavte s odborně zdatným personálem. Pokud toužíte po lepším zážitku z jízdy, překročte nabídku sportovních řetězců a vydejte se do specializovaných prodejen.
Stará dobrá klasika
Klasika je stará škola, náročnější na zvládnutí techniky, ovšem na druhou stranu přinášející možná nejharmoničtější sportovní pohyb vůbec.
Silové bruslení
Nejen Gábina Soukalová se během jízdy ve stopě v jiskřivém prašanu ocitá v nirváně. Bruslení neboli skejt je asi snažší, ovšem silově namáhavější. Řada vytrvalců v čele s vodáky a cyklisty však zůstává jen u něho.
Nováček soupaž
Rodí se i třetí styl, praktikovaný zatím důsledně pouze špičkovými jezdci dálkových závodů série Ski Classic. Soupaž neboli píchání na skejtových lyžích.
Pro omezený rozsah článku zcela opomíjíme turistické, širší a pohodlnější mimo upravené stopy backcountry běžky. O nich si přečtěte více zde: Lyžařský styl backcountry v Trutnově a podívejte se na video: Běžky do terénu Sporten Backcountry
Kombi běžky? Teplá nebo studená skluznice?
Lepší modely mají odlišné skluznice na tvrdý nebo mokrý sníh. I to zvažte při výběru, kde nejčastěji jezdíte. V obchodě si u klasických běžek nechte změřit přesně na míru i rozsah mazací komory, tj. místo na skluznici pod botou, kde se maže stoupací vosk.
Kombi lyže sice vypadají na první pohled lákavě a jsou dobrá volba pro začátečníka, který ještě není rozhodnutý, jak často a jakým stylem bude na běžkách jezdit, ale pokročilý lyžařs si už vybírá jedny nebo druhé.
Značky, které hrají prim
Ve světovém poháru se prosazuje pět hlavních značek běžek - Fischer, Rossignol, Atomic, Salomon, Madshus - které se rok co rok snaží přicházet s inovacemi, jež pak postupně pronikají i do nižších řad. Závodní modely šplhají k ceně třináct tisíc korun za pár, levné starší ročníky seženete i za tisícovku. "Za deset tisíc korun pořídíte kompletní výbavu, na které se už dá dobře jezdit," říká David Fejgl z pražské prodejny Harfasport. Potřebujete i boty, hole a vhodné oblečení.
Spíše pro turistické účely se v Česku hodně prodávají běžky tuzemské značky Sporten. Výhodná na nich je především nízká cena.
Botky, botičky
Také boty se dělí na klasické – ty bývají nízké, nyní jen s návlekem proti zapadávání sněhu – a skejtové. Ty jsou vyšší a mají zpevněný kotníkový kloub, abyste měli pevnější odraz. Na rozdíl od lyží kombi-boty při běžném turistickém provozu obstojí. "Ale každou tisícovku na ceně boty pocítíte velmi brzy," dodává David Fejgl. Rozmáchnout se můžete od dvou tisíc do dvaadvaceti tisíc korun za pár. Nejvyšší cenu nasadil Salomon za aktuální karbonový závodní model s vyndávací bačkorou.
Vázání
Existují dva systémy SNS a NNS nejčastěji od značek Salomon a Rottefella. Také vázání se liší pro klasiku a pro skejt. Druhý případ má dvě hrazdičky pro pevnější úchyt.
Bez mazání čili no-wax
Příprava lyží, resp. přímo mazání je nejdůležitější u klasiček. Můžete ovšem vyzkoušet no-wax modely se šupinami, nebo teď nově s chlupatými skin tech pásky, na nichž dokonce trénují věhlasní bratři Aucklandové.
MEZI NÁMI DĚVČATY: Women´s Power - dejte běžkám šanci
Co si obléknout?
Běžkařský outfit není radno podcenit. Oblékejte se v několika slabších vrstvách. Ztráta tělesného tepla je totiž za mokra 32x větší než za sucha. Díky speciální technologii tkaní a vláknům je oblečení na běžky vysoce elastické, má velmi těsně padnoucí střih, který podporuje přirozené tělesné funkce, a pomáhá uživateli dosahovat maximálních výkonů.