Běžky nejsou pro stát prioritou
Státní agentura CzechTourism připravila Strategii propagace ČR do roku 2010. Projekt zahrnuje "výběr skutečných perel cestovního ruchu v České republice“, od Prahy, přes Český Krumlov, Český ráj až po například Příbram, ale žádné hory. "Přitom Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější oblasti tuzemskými i zahraničními návštěvníky," upozornil Pavel Klapuš. "To je důvod k vyjádření našeho nesouhlasu nejenom na nejvyšších místech, ale hlavně impuls k semknutí, společnému postupu na programech, které v Krkonoších dále zlepší podmínky pro návštěvníky, ochranu přírody i obyvatele, kteří zde trvale žijí a cestovní ruch ve všech svých aspektech je pro ně, jako jediné průmyslové odvětví regionu, zdrojem obživy."
Letos třetí zimu byl společnými silami naplňován projekt o vzájemné spolupráci při úpravě lyžařských běžeckých tratí na území Krkonoš.
Svazku měst a obcí Krkonoše, jako nositeli projektu, byly Nadací Duhová energie a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR věnovány finanční dary, stejně tak z programu CBC Phare. Finanční prostředky přispěly na částečné pokrytí nákladů vynaložených na údržbu tratí, jejich doznačení, výrobu velkých panoramatických map a dalších prostředků propagace tohoto projektu.
Letos poprvé se mohla Krkonošská magistrála pyšnit pojmenováním Evropský unikát, protože vyznavači bílé stopy měli k dispozici více než 540 kilometrů pravidelně upravovaných tras (z toho 91 km Krkonošská lyžařská běžecká cesta, 379 km turistické lyžařské trasy a 69 km homologované závodní tratě). Podle pozorovatelů je spolupráce téměř tří desítek subjektů při údržbě tratí svým rozsahem a způsobem v Evropě skutečně ojedinělá.
Hrozba ochranářů
Ve Špindlerově Mlýně se sešli zástupci provozovatelů lyžařských areálů, Královéhradeckého kraje, Krkonoš - svazku měst a obcí, Správy Krkonošského národního parku, Horské služby Krkonoše, státní agentury CzechTourism, SITOUR i všichni další, kteří jakýmkoliv způsobem spolupracují či pomáhají udržet Krkonošský běžecký ráj při životě.
Že to není tak jednoduché upozorňoval při svém vystoupení Miloš Růžička ze Správy KRNAP, který si posteskl: "Vloni byla námi všemi podepsána džentlmenská dohoda, ale její pravidla nebyla vždy dodržována. Pokud jsme se dohodli na šířkových parametrech do čtyř metrů a v některých úsecích se objevovaly i šestimetrové pruhy, je to jasné porušení dohod." Správa Krnap bude pro příští roky trvat na podpisu smlouvy s jasně stanoveným zadáním, obsahujícím i pravomocné územní rozhodnutí. "Smluvní podmínky musí být dodržovány, protože pořádek dělá přátele."
Jan Sobotka, předseda SMO Krkonoše, upozornil, že územní rozhodnutí bude, dohoda se Správou KRNAP je nutná a není v zájmu ničím a nikoho názory správců Parku neustále rozporovat." K tomu Pavel Mattuš z atelieru projektové a inženýrské činnosti doplnil: "Součástí hotového projektu běžeckých tratí v Krkonoších je provozní řád. Projekt sám byl Správou KRNAP připomínkován a ve finále je sestaven tak, aby všestranně vyhovoval všem zúčastněným stranám."
Důsledná údržba tratí
Pavel Klapuš, manažer SMO Krkonoše, připomenul, že více než 40% návštěvníků nejvyšších českých hor v zimě upřednostňuje běh a turistiku na lyžích. A nejenom pro ně, ale i v zájmu ochrany přírody je třeba tratě v dalších letech trvale udržovat. Při té příležitosti apeloval na zlepšení vzájemné informovanosti, která je pro bezproblémové pokračování projektu důležitá a řekl: "Víme, že některé věci byly jinak, než bylo dáno dohodou, ale pokud jsme to věděli, vždycky byla vůle se dohodnout a problémy vyřešit ." Dále připomněl: "Propagujeme běžecké tratě doma i v zahraničí a co nabízíme musí platit. Pokud hovoříme o tratích, musíme jejich kvalitní úpravu za každou cenu udržet a to někdy i za nepříznivých klimatických podmínek. Registrujeme ale pouze jedinou zahraniční stížnost, kdy nás německý senior upozornil na nedostatky. Vydal se do lyžařské stopy, a i když byl ve správné lokalitě, žádnou upravenou trať nenašel. Případ takové stížnosti by se neměl opakovat. Zbytečně ztrácíme důvěru lidí, kteří nám už příště neuvěří a do Krkonoš se nevrátí."
Tvrdá zima
Ne vždy za oprávněnou nespokojenost běžkařů mohou provozovatelé. Stanislav Henych z Jilemnice připomněl ztížené klimatické podmínky letošní zimy, které okomentoval: "Byly dny, kdy jsme tratě projeli a druhý den nebo hned odpoledne nově nachumelilo nebo je vichřice zavála". Za důležitou, kromě samotné údržby tratí magistrály, představitelé SMO Krkonoše považují propagaci nejenom Krkonošského běžeckého ráje, i všech dalších aktivit a projektů, které jsou postupně realizovány, ale i vzájemnou informovanost. Pro Svazek Krkonoše pracuje skupina sestavená se zástupců infocenter, kteří rozšiřování informací podporují v jednotlivých lokalitách na krkonošském území.
Další z řady nositelů informací jsou například i panoramatické mapy. Jednatel Sitour Milan Jurdík představil novou širokoúhlou malovanou panoramatickou mapu, která bude, včetně nové propagační skládačky, začátkem příští zimní sezóny k dispozici ve více než třiceti krkonošských horských střediscích, městech a obcích.