Freeriding a freeskiing
Dva základní lyžařské trendy se dnes nazývají freeriding a freeskiing.
Freeride uskutečňují chlapíci, kteří se vyvezou lanovkou na co nejvyšší kopec v okolí, pohrdnou sjezdovkou a valí to vedlejším údolím panenským terénem pokud možno v prašanu. Na to potřebují hodně široké a dlouhé lyže. Měly by být nejméně tak dlouhé, jako jsou jejich jezdci, nebo dokonce o deset až patnáct centimetrů delší.
Freeski je zábava ve snowparcích. Lyžaři se předhánějí se snowboardisty, co kdo dokáže za nebezpečnější trik. Jezdí se na lyžích zvaných twintip, které mají zvednutou nejen špičku ale i patku. Jejich délka sahá někam od prsou k bradě lyžaře. Záleží na osobních preferencích, zkušenostech a tricích, na které se jejich majitel zaměřuje.
Mnohé z dosud neznámých lyžařských značek si můžete prohlédnout na pražském veletrhu Snowmania, který končí dnes v neděli odpoledne.
Na okouknutí zde najdete především široké a ještě širší prašanovky.
Amplid
Mladá značky pro mladé kluky. Amplidy jsou určené především do snowparku. Zvednuté patky i špičky předurčují tyto lyže na divoké kousky v U-rampách, na skocích, railech a zábradlích.
Black Thunder
Rakušanům v italském Jižním Tyrolsku bylo líto, že nemají vlastní značku lyží, ke které by se mohli jako patrioti upínat. Od letoška ji mají. Lyže v jihotyrolském designu stojí necelých třicet tisíc korun.
Core
Švýcarská preciznost není žádná láce. Ceny běžné produkce stoupají ke čtyřiceti tisícům korun. Za to dostanete solidní trvanlivé lyže s nevšední značkou a puncem výjimečnosti. Jestli jste milionáři a připadáte si ve frontě na lanovku stejní jako plebs, který si vydělává v potu tváře na chléb vezdejší, přesedlejte z atomiků a headů na Core. "Proč to bohatým nedopřát," říkala na letošní Snowmánii dovozkyně těchto lyží do Česka.
Line
Tohle jsou lyže pro pořádné chlapy do pořádného prašanu! Nejširší lyže, které lze v Česku koupit, se jmenují Line Prophet 130, pod botou mají šířku 13 centimetrů a ve špičce dosahují úctyhodných patnácti a půl centimetrů. Na tyhle lyže si určitě nenamontujete skialpinistické vázání, protože by váš krok musel být široký jako na sněžnicích. Ani na sjezdovkách se na nich nesvezete. Ale jestli někde v Evropě napadne během noci dva metry jemného prašanu, musíte tam za svítání být a nasednout na první lanovku - jinak si prophety neužijete. Nejširší modely od Line stojí patnáct tisíc korun, ceny nižších modelů klesají až k osmi tisícům korun.
Movement
Freeride a freestyle je doménou této značky. Skoky, lety a akrobacie jsou jejím posláním v terénu i ve snowparku.
Ninthward
Mohutné prašanovky pro freeride i kratší twintipy se vyrábějí pod neobvyklým názvem a s divokým designem.
RTC
Funcarving je mrtev. Extrémní náklony přešly mezi běžné lyžařské dovednosti a samotná hra na hranici gravitačního zákona je pro většinu lyžařů passé. To si však nemyslí hrstka statečných v čele se značkou RTC, kteří se nemohou této zábavy nabažit. Jejich jediným cílem je dobře říznutý oblouk.
Stöckli
Kultovní značka stojí na rozmezí garážovek vyrábějících stovky párů ročně a velké produkce celosvětových koncernů. Lyže vyrábí už sedmdesát let a tvrdošíjně drží kvalitu i cenu.
Zag
Široké lyže se staly standardem pro všechny, kteří sjíždějí neupravené svahy. Jedou stejně dobře v hebkém prašanu jako na rozryté sjezdovce či v nepříjemné krustě. Kloužou rovnou dolů bez ohledu na kvalitu sněhu. Dodejme, že tato západoevropská značka lyží se vyrábí ve Sportenu v Novém Městě na Moravě. Test loňského modelu si přečtěte zde: Zagy jedou jako tank.
Zai
Lyže za sto tisíc korun? Máte je mít! Jako si koupíte nesmyslně drahý Rolls-Royce, tak si můžete pořídit i model Spada od Zai. Za tuhle nehoráznou cenu dostanete sjezdovky s granitovým jádrem zabaleným do kevlaru. Firma vám jako pozornost dodá ještě hůlky a transportní obal.
Snowmania 2007 na Horydoly
Amatérské kamerky na hlavu
Běžkařský časopis se chystá na stánky
Instruktorů je málo
Stovka helem na ukázku
Pieps pro každý freeride
Free a cool v Sazka aréně