Pět prstů na Ručičkách
Doporučené vybavení
Na popsaný okruh se hodí bruslařské běžky, ačkoliv se prvních pár kilometrů zapotíte prudkým stoupáním na Ručičky.
Náročnost
Rekreační běžkaři by měli plánovat túru na celé dopoledne. Trasa je pravidleně upravovaná a dobře značená.
Trasa
První třetina vede stále do kopce. Poté se již většinou klesá. Jedno prudké stoupání čeká nad Studenovem. Celková délka je 15 kilometrů.
Přinášíme tip na běžkařský okruh z Harrachova přes Ručičky na Dvoračky a Čertovu horu nazpět do tohoto zimního střediska.
Projeli jsme ho včera, a proto si můžete přečíst čerstvé dojmy.
V údolí je led
Začínáme na harrachovském Rýžovišti. Z autobusového nádraží nás sem doveze skibus.
Nejprve jdeme s běžkami na ramenou po čerstvě protažené a posypané silnici mírně do kopce. Teprve až za posledním domkem nazouváme běžky.
Na turistickém rozcestníku zjišťujeme, že na Ručičky to máme tři kilometry. Hned ze začátku je cesta zledovatělá. Na tvrdém sněholedu se špatně bruslí, a tak stoupáme potupným stromečkem.
Konečně na Ručičkách
Výjimkou je Štěpán, který jako jediný z naší skupiny namazal stoupací vosk na klasiku. Rychle mizí v dáli a uvidíme ho až na Ručičkách.
Postupně přibývá sněhu na úkor ledu a už se dá chvílemi bruslit. Po půlhodinovém stoupání dorazíme na první rozcestí. Směrem doleva odbočuje trasa na Voseckou boudu.
Zbývá jen kilometr na Ručičky. Stoupání polevuje a my konečně bruslíme. Ocitáme se na rozcestí s dřevěnou sochou Krakonoše a pěti cestami jako pěti prsty. Proto se se to tu jmenuje Ručičky.
Jenom kolu nebo sodu...
Dlouze traverzujeme úbočí Plechu a posléze Lysé hory. Mírné stoupání kříží lanovku, vleky a sjezdovky a vleky. Cesta je projetá pouze od běžkařů, rolba tudy dnes neprojela.
Docházíme na Dvoračky. Zjišťujeme, že tu stojí nová chata. Nebyli jsme tu dobré čtyři roky.
Chceme si dát něco k pití. Jdeme do staré chaty. Je to ovšem restaurace jen pro hotelové hosty. Vejdeme tedy do nové chaty. Číšník je nepříjemný. Hned bychom odešli, kdybychom neměli takovou žízeň. Dáme si coca-colu. Kofola není. Čistá voda jakbysmet. Sodovka je ze patnáct korun pekelně drahá.
Vzhůru dolů na Studenov
Po občerstvení stoupáme znovu na běžky. Sjíždíme zpátky na Ručičky, míjíme odbočku zpět do Harrachova a pokračujeme na Studenov. Cesta je široká, mírně se vlní, projela ji rolba a skvěle se po ní bruslí.
Těsně za Studenovem nás čeká poslední strmý výšvih. Hážu lyže na ramena, protože pěší turista je ve velkém stoupání rychlejší než smekající lyžař. Po dvou stech metrech se kopec narovná a začínáme zase bruslit.
Příjemnou houpavou magistrálou projíždíme lesním závětřím okolo Janovy skály a po chvíli dorážíme na modrou sjezdovku z Čertovy hory. Tento úsek cesty jsme doslova prolétli, protože stopa pro klasiku i dálnice na bruslení byly excelentní.
Po zadku jedeme domů
Uvažujeme o dvou možnostech zakončení túry. Buď vyjdeme tři sta metrů do kopce a necháme se svézt do Harrachova lanovkou, nebo sjedeme po modré sjezdovce.
Jsme přeci chlapi! Pojedeme po sjezdovce. Naši profesorku, která nás vede a jediná zastupuje nežné pohlaví, nevyjímaje!
V poledne je sjezdovka místy vydřená. Každý padá aspoň jednou. Já zastupuju průměr a padám jen sedmkrát. Nejtvrdší borci sednou na zadek, lyže namíří před sebe a kloužou tímto bizarním způsobem do údolí. Sjezdovka končí na Ryžovišti, kde jsme ráno začali.
Zobrazit místo Krkonoše - běžky na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Kalendář Ski Classics 2025
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025
Může se hodit
Nejčtenější články
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky
Slovensko AKTUÁLNĚ 2025
Jasná: Majstrovstvá sveta nepočujúcich v alpskom lyžovaní
Nendaz Backcountry Invitational: a symphony of powder and spectacular tricks from the best athletes on the freeride and freestyle scene
12 tipů na skialpové sjezdy u Popradského plesa
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Reisen - veletrh | Německo, Hamburg | 6.-9.2. Turismus a karavaning | 6.2. | |
Balttour - veletrh | Lotyšsko, Riga | 7.-9.2. | 7.2. | |
Transjurassienne - běžky | Francie, Morez | 50 km klasicky | 8.2. | |
Batmassan - veletrh | Švédsko, Göteborg | 1.-9.2. Lodě | 9.2. | |
Jizerská 50 - běžky | Bedřichov | 50 km klasicky | 9.2. | |
BIT - veletrh | Itálie, Miláno | 9.-11.2. Cestovní ruch | 9.2. | |
Historické lyžování | Janské Lázně | 31.1.-9.2. | 9.2. | |
AIME - veletrh | Austrálie, Melbourne | 10.-12.2. | 10.2. | |
Gatineau - běžky | Kanada, Quebec | 14.-16.2. | 14.2. | |
Cestobraní - festival | Uherské Hradiště, Hvězda | 15.2. |
Diskuse
Equals Money Business | ShannonRex, 5.2.2025 12:23, 121 příspěvků |
In Panama, Rubio Says Chi... | EugeneKah, 5.2.2025 11:19, 13 příspěvků |
Программы и игры для Андр... | Seamniguinuetep, 5.2.2025 9:56, 1 příspěvek |
zelené řasy? | Honza, 5.2.2025 8:29, 5 příspěvků |
Seattle Limo | RobertUncog, 5.2.2025 5:25, 121 příspěvků |
zelené řasy? | Lukas B., 3.2.2025 12:14, 5 příspěvků |
zelené řasy? | PK, 1.2.2025 22:34, 5 příspěvků |
INU | Honza, 1.2.2025 13:21, 1 příspěvek |
zelené řasy? | Honza, 1.2.2025 13:18, 5 příspěvků |
INU | Honza, 1.2.2025 13:13, 1 příspěvek |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Regionální muzeum Mělník | Horydoly Open, 5.2.2025 2:48 |
Filmové výlety do přírody | Horydoly , 31.1.2025 9:33 |
Lysá hora 24 hodin | Horydoly , 23.1.2025 2:24 |
Závod rohaček – Memoriál ... | Horydoly , 21.1.2025 2:46 |
DECOLED | Horydoly , 9.1.2025 21:34 |
Češi začínají v lednu hub... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:53 |
termíny testovaček lyží B... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:50 |
Troja Florbal Cup | Horydoly , 8.1.2025 19:25 |