Malá Studniční jáma
Patří k méně aktivním lavinovým svahům. Lavinové nebezpečí vzniká při intenzivním sněžení, kdy se v odtrhové zóně zaplní skalnaté zářezy a po zarovnaném terénu pak sjíždějí menší laviny. Sníh se ukládá v horní části v odtrhové zóně bez větších převějí. Většina spadlých lavin jsou laviny do 100 m délky, které se zastavily v horní části svahu – nad terénním zlomem. Při velkém množství sněhu se uvolňuje svah v celé šíři až 250 m, vzniklá lavina sjíždí velkou rychlostí přes výše zmíněný práh, přeskočí ho v délce asi 150 m, dopadá na mladý smrkový porost a sjíždí až k řečišti Úpy nebo vyjede i do protisvahu na turistickou cestu.
(Zdroj: Lavinový katastr Krkonoš)
Tři skialpinisté ve věku kolem třiceti let strhli lavinu v Malé Studniční jámě, která ústí do Obřího dolu. Jeden se stačil schovat za skálu a dva lavina zavalila. První zasypaný byl ve sněhu jen částečně a sám se vyhrabal. Druhého označila lyžařská hůlka, která vyčnívala na povrch.
Pokus o záchranu nevyšel
Nezraněný muž duchapřítomně zavolal Horskou službu a vyhrabal zasypaného. Ihned poté začal muže oživovat, ale bohužel bezvýsledně. Od něho resuscitaci převzali lékař a záchranář, které na místo dopravil vrtulník. I přes veškerou snahu nakonec mohl doktor už jenom konstatovat smrt osmadvacetiletého muže. Skialpinistu zabila již lavina během svého pádu a zkázu dokonalo udušení.
Částečně zasypaný lyžař byl odvezen do nemocnice z poraněným kolenem.
Nenápadný zabiják
V Krkonoších je vyhlášený 3. stupeň lavinového nebezpečí. Malá Studniční jáma je považovaná skialpinisty za jeden z nejzrádnějších terénů pro lyžování v Krkonoších. V zimě tudy padají prachové a deskové laviny (což nyl i dnešní případ) a na jaře zde projíždějí základové laviny z mokrého sněhu.
Jejich frekvence ovšem není příliš častá a sníh se sbírá nahoře v nenápadných skalnatých žlabech aniž by ho signalizovala mohutná převěj. Laviny zde padají bez varování.
Malá Studniční jáma začíná nahoře pod jihovýchodním okrajem plochého vrcholu Studniční hory. Po pravé straně (ve směru pádu laviny) je mohutná ale ne tak nebezpečná Velká Studniční jáma, a po levé straně skalnatý Čertův hřebínek, který odděluje údolí Obřího dolu od jeho závěrečného impozantního kotle zvaného Úpská jáma mezi Studniční horou a Sněžkou.
Obě Studniční jámy se dole na úrovni lesa spojují a laviny mezi stromy někdy projedou až na turistrickou cestu mezi Boudu pod Sněžkou a bývalými doly v úbočí Sněžky.
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Černá vdova 2015 na Horydoly
První utopený vodák zahynul na Ohři (Ohře)
Polský horolezec se zabil na Slavkovském štítu (Krkonoše)
Černá vdova 2014
Černá vdova 2013
Černá vdova 2012
Černá vdova 2011
Černá vdova 2010
Černá vdova 2009
Černá vdova 2008
Černá vdova 2007