Skiboarding
Skiboarding se jezdí na malých lyžích (skiboardech) bez hůlek a není potřeb ani bezpečnostní vázání. Díky svému tvaru a menší kontaktní ploše se skiboardy velmi dobře ovládají, a proto i méně zkušení lyžaři či úplní začátečníci získávají příjemný pocit z jízdy mnohem dříve než na jiném náčiní. Na skiboardech lze prakticky cokoli. Od ostrého carvingu, přímého sjezdu, přes fakie (jízdu pozpátku) až po jízdu plnou triků, a to buď na sjezdovce nebo v parku na skočkách, railech a bednách.
Tradiční skiboardy jsou dlouhé okolo jednoho metru, dostatečně široké, s dřevěným jádrem a mají zvednuté oba konce, jsou tedy symetrické. Kvalitnější modely bývají opatřeny kovovým demontovatelným vázáním. Tato variabilita jízdy společně s velikostí skiboardů dělá ze skiboardingu zajímavou variantu pro aktivní pobyt na horách - skiboardy totiž můžete připnout k batohu nebo hodit do kufru auta a hurá na svah.
Skiboarding vystrkuje růžky už i v Česku. Důkazem jsou slušné výkony i výsledky českých reprezentantů na světovém poháru, ale také to, že mladé skiboardery potkáváme ve stále hojnějším počtu i na našich kopcích.
Skiboard World Cup 2007
Letos se na svazích kopce Clabucet v rumunském horském středisku Predeal uskutečnil první Skiboard World Cup. Poprvé evropský kontinent dorazili nejlepší jezdci z Japonska, USA a Kanady, kteří předvedli, jak se jezdí za oceánem, kde má tato disciplína daleko větší tradici a jezdeckou základnu než v tradičně konzervativní Evropě.
Zejména v Japonsku se totiž jedná o velmi populární sport a nejlepší závodníci jsou skutečnými profesionály a hvězdami.
Poprvé se mezinárodní skiboardové akce zúčastnili také borci z Evropy, překvapivě většinou východní, a to včetně týmu Skiboards.cz reprezentujícího Českou republiku.
Češky jsou lepší než Češi
Soutěže byly rozděleny na trikové a sjezdové disciplíny. Z trikových to byly Big Air, Rail a Slopestyle a ze sjezdových SkiboardCross, Fakie Downhill a Chinese Downhill. Nejlepšího umístění našich barev dosáhla v ženské kategorii Helena Račková, která senzačně zvítězila v crossu, následována dvěma závodnicemi z Lotyšska.
Je však nutné objektivně přiznat, že v ženské kategorii se sešla o poznání slabší konkurence než v kategorii mužů.
Mezi muži byla největším úspěchem semifinálová účast Jiřího Špeldy také v crossu. Ve většině soutěží jasně dominovali Japonci, kteří byli na mistrovství zastoupeni dvěma profesionálními týmy.
Nadvláda Japonců
Nejúspěšnějším závodníkem byl Shniji Osada, který kromě crossu ovládl i Big Air a Rail Jam. Ve volné disciplíně Slope Style dominoval Simon Fujita, Fakie vyhrál Ichihashi Shuichi a v Chinese Downhill byl první Masashi Kuroda.
Japoncům dokázali konkurovat pouze závodníci z USA a Kanady - Ethan Mitchell získal stříbro za Rail Jam, Adam Lynam skončil třetí ve Slope Style a Kanaďan Ben Wannamaker si doskočil pro bronz v Big Air.