Olympijská vítězka, mistryně světa a prezidentka Organizačního výboru Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 Kateřina Neumannová radí před Jizerskou padesátkou.
Myslete na celé tělo
Ten, kdo chce Jizerskou 50, nebo kterýkoli jiný závod odjet s dobrým pocitem (i když se na závodě nakonec stejně potrápí každý), tak by určitě neměl začínat s tréninkem někdy v září.
To už je tak trošku pět minut po dvanácté. Myslím si, že lidé, kteří chtějí ujet Jizerskou 50 slušně, řekněme někde ve střední výkonnostní kategorii, musí sportovat celoročně.
Včera bylo pozdě
Když budeme hovořit jen o lyžařském tréninku, tak tím bych já osobně začala nejpozději okolo června. Hlavní část přípravy by se měla odehrávat venku, v terénu. Základem je kolo a běhání, pro ty zapálenější určitě ještě kolečkové lyže nebo in-line brusle, to vše doplněné o nějaké posilování.

Myslím si, že více než 50 % tréninku by měla být příprava v běhu, případně cyklistická průprava. Samozřejmě vše podle fyzické kondice, schopností a zdraví. Ten, kdo má bolavá kolena bude asi víc jezdit na kole, jinak ale běhání je pro lyžaře tréninkový prostředek číslo 1. Tak to u lyžování bohužel je.
Není potřeba přehánět to s rychlostí, obzvláště na počátku se jedná především o vytrvalostní běh.
Vytrvalostní běh a kolo
Jizerská 50 je o vytrvalosti, jen na startu a v cíli se závodníci dostávají do vysokých tepových frekvencí. Proto není potřeba přehánět to se silovou přípravou, ale naopak je třeba se zaměřit na vytrvalost.
Na kole tedy doporučuji ujet denně přibližně 2 hodiny stálým tempem (určitě je dobrý zvlněný terén, ne jen rovinky), v případě běhu si uběhnout tak jednu hodinu denně. Čas od času neuškodí proložit vytrvalostní trénink nějakým sprintem, tedy vyměnit vytrvalost za výkonnost.
V červnu a o prázdninách je to ale opravdu především o tom naběhat a ujet kilometry menší intenzitou. Směrem k blížící se zimě lze už na základě najetých kilometrů prokládat tradiční tréninky kratšími celky, ale o větší intenzitě.
Pro rekreační lyžaře ale určitě není nutné, aby si dělali měřené tréninky a zkoušeli ze sebe vytáhnout extrémní výsledky.
Posilovna jenom jako doplněk
Jak běh, tak cyklistika jsou jistou formou přirozeného posilování. Já osobně nejsem žádný velký přítel strojů a fitcenter, na druhou stranu když někdy nepřeje počasí tréninku venku, tak lze občas proložit venkovní aerobní trénink čistě posilováním. Rozhodně si ale nemyslím, že by posilovna měla být tím stěžejním při přípravě na Jizerskou 50.