Nepromokavost a prodyšnost
Dva výrazy, které si tak trochu odporují, přesto je to to nejdůležitější, co by oděv měl umět. Materiálů, které zaručují propustnost vodních par a zároveň jsou voděodolné, dnes výrobci používají několik. V souvislosti s tím se jistě setkáte s výrazy, jako je membrána a zátěr. Kvalitní membrána (např. Climatic, Sympatex nebo Gore-tex) zaručuje prodyšnost a prostupnost vodních par a zároveň je větruvzdorná a vodonepropustná. Zátěr zajišťuje prodyšnost a vodoodpudivost. Membrána je samostatná vrstva v materiálu, kdežto zátěr vzniká nastříkáním nějaké hmoty na původní materiál.
Tepelná izolace
Nejen povrch oděvů je důležitý. Dobré oblečení nám musí také zaručit optimální tepelnou pohodu. Nebojte se tedy značkových mikrovláken Thermolite, Duratherm, Thinsulate nebo Micro-tec. Některé ze jmenovaných se také používají jako izolační vrstva do spacích pytlů, které jsou určené i do extrémních podmínek, a tak Vám skutečně zajistí očekávaný komfort.
Před nákupem si musíme ujasnit několik skutečností:
1. Kolik peněz jsme ochotni vůbec utratit. Obchody nabízí široké spektrum zimního sportovního oblečení od nejrůznějších výrobců, od značkových až po "no name". Chceme-li do zimního oblečení opravdu investovat, měli bychom nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde nám bude odborně vyškolený personál nápomocný při rozhodování a ne pouze jako asistence při placení.
2. Měli bychom vědět, pro jakou činnost si oblečení vybíráme, zda-li pro rekreaci a běžné nošení, nebo aktivní sport. Některé firmy mají širokou nabídku a ne vždy je jednoduché se v ní orientovat. Řady oblečení pro pohyb na sněhu se obvykle požívají názvy jako Ski, Snowboard nebo třeba Professional. Bundy z kolekcí Streetwear, jak již název sám napovídá, bývají vhodné pro běžné městské nošení nebo si je také můžete vzít na večerní návštěvu horské restaurace po perném dni na sjezdovce.
3. Pouhý první pohled nestačí. Co nám sdělují všechny ty visačky a štítky, kterými je oděv opatřen? Nezbývá nám, než je všechny prozkoumat. Kvalitní oblečení musí splňovat především požadavky na nepromokaviost, prodyšnost a tepelnou izolaci.
4. Detaily – kapsy a kapsičky. Ač se to nezdá, ale ty nejvíce oceníme, až když stojíme na sjezdovce. Pokud máte problém, kam s mobilním telefonem nebo permanentkou, zaměřte se při výběru vhodné bundy také na množství a velikost kapes. Někteří výrobci pamatují na skalní vyznavače hudby a nabízí jim kapsy s průchodem na sluchátka. Záleží i na velikosti vnější kapes, kam se lehce vejdou lyžařské brýle. Nepodceňujte ani zipy, všímejte si jak jsou vyvedeny taháčky zipů, které by se měly dobře ovládat i v rukavicích. Špičkové zipy nesou značku YKK.
5. Velikost a barva. To už je ta příjemnější část nakupování. Velikost vybírejte podle toho, kolik vrstev spodního prádla a triček nosíte. Barevná kombinace je na vás. V letošní zimní sezóně frčí všechny odstíny šedivé, přírodní béžová, tmavě modrá a oranžová i jejich odvážnější kombinace. Tradičně si své místo zachovává červená. Totálně "out" je fialová ve všech odstínech.