Podívejte se na své fotografování kriticky. Nic si nenamlouvejte. Jen tak můžete časem fotografovat lépe.
Level 0: UŽIVATEL FOŤÁKU
Fotoaparát používá pouze jako dokumentační nástroj, bez ambicí vytvořit pěknou fotku.
Za výbornou fotku považuje: usmívající se dítě, pejska, kočičku, fotku stojící postavy před nějakou zajímavostí.
Level 1: ZAČÁTEČNÍK
Chce se naučit fotit! Ve svém okolí, zejména od rodiny a kolegů v práci, občas slýchává, že nafotil výborné fotky. Většinou si myslí, že dobré snímky vznikají cvaknutím hezkého místa či hezké osoby.
Za výbornou fotku považuje: západ slunce, fotky vlastního stínu, fotky s odrazem ve slunečních brýlích či zrcátku auta, fotografie modelky ve výskoku, kapku vody vyfocenou krátkým časem, fotky s dodanými výraznými efekty ve fotoeditorech a podobné.
Poznávací znamení: pídí se po foťáku, kterým by udělal hezčí fotky.
Level 2: FOTOGRAF
Má nastudované základy kompozice a ovládání fotoaparátu. Prostudoval alespoň deset knih o focení. Ví, co jsou kompoziční základy, co je zlatý řez, jak vytvořit hloubku prostoru v krajinářské fotce, jak nasvítit modelku v ateliéru, jak zaostřit mimo středový bod, jak pracovat s časem, ISO a clonou a jaký vliv mají tyto hodnoty na výsledek. Také ovláda základy úpravy fotek ve fotoeditorech. Minimálně chápe pojmy kontrast, saturace, doostření a RAW.
Level 2 (alternativní): FOTOGRAFIK
Nemá nastudováno o technice focení nic a veškerý svůj um soustřeďuje do zpracovávání fotek ve fotoeditorech. Je schopen vytvořit ze záběru, který by fotograf vyhodil do koše, výborný snímek. Že při tom smíchá tři různé fotky z různých míst a vymaže 80 % původního obsahu, ho netrápí.
Oba za za výbornou fotku považují: ostře vyfoceného ptáka na klacku ve zlatém řezu, sokola za letu, jelena v oboře, makro hmyz, krajinku dostatečně saturovanou s dodrženými kompozicními základy, nahatou modelku v ateliéru s umělým nasvícením podle příručky jak fotit akty, fotografii bezdomovce, kytičku s malou hloubkou ostrosti ve zlatém řezu.
Poznávací znamení: díky nastudovaným základům již nabyli dojmu, že se z nich stali Fotografové! Většinou se shlukují ve fotoklubech a na fotoserverech, kde si vzájemně chválí fotky, a tím se ještě více utvrzují, jak jsou skvělí fotografové. Bohužel 90 % z nich si s tím vystačí a jejich fotografický vývoj skončil.
Další poznávací znamení: pídí se po větším objektivu ke své zrcadlovce a snaží se zajistit prostory pro svou autorskou výstavu. Jde-li o fotografa - muže, po této výstavě začne lákat začínající modelky na focení bez ohledu na fakt, že dosud fotil jen krajinky nebo zvířátka.
Level 3: FOTOGRAF!
Uplatňuje tvůrčí přístup a vtiskává fotkám svou individualitu, nebo se o to alespoň snaží. Zejména pracuje se světlem! Zná všechny kompoziční základy, a proto je umí porušovat ku prospěchu fotky. Ví, že fotka má více úrovní vnímání, pracuje na harmonizaci nebo disharmonizaci hlavního objektu s okolím. Snaží se nalézat netypické úhly pohledu.
Za výbornou fotku považuje: jakýkoliv snímek, který nese rukopis autora a který zaujme svou jedinečností.
Level 4: TOP FOTOGRAF
Zvládl level 3. Podařilo se mu párkrát vytvořit výjimečnou fotku! Tím přinesl světu něco, co po něm zůstane!
Potrefená husa se vždycky ozve. Pokud vás zajímají reakce amatérských fotografů na toto dělení, přečtěte si je v dalším textu Otázky a odpovědi.