Ikonická elektrická kytara z výstavy Historie beatu na Přeloučsku.
Vladimír Sabo
SDÍLEJ:
Polovina 60. let byla v Československu charakteristická mohutným nástupem beatové hudby, která silně zasáhla mládež nejen ve velkých městech, ale i na venkově. Vznikala spousta nových skupin. Beat a rock se nevyhnul ani Přelouči.
Autoři výstavy budou i nadále pokračovat v dokumentaci beatové hudby do současnosti, a proto uvítají jakékoliv nové či doplňující informace, vzpomínky a dobové dokumenty na e-mail muzeum@kicmp.cz.
V Přelouči se od února do května koná výstava o dějinách beatové a rockové hudby na Přeloučsku.
Zájem o nedávnou minulost
Zdejší historie beatové a rockové hudby sahá až do roku 1964. Je to již více než padesát let a toto zajímavé téma nebylo zatím nikdy zpracováno. Byla by škoda, kdyby informace zapadly, a průkopníci zdejšího beatu mají už svůj věk. Proto se místní historik Matěj Pešta začal zabývat tímto tématem a s výraznou pomocí pamětníka a sběratele Jaroslava Foršta se mu podařilo zachytit řadu poznatků od přímých účastníků a získat i různé zajímavé dokumenty.
Již v roce 2018 se konaly dvě úspěšné přednášky o regionální beatové scéně, které se setkaly s nečekaně velkým zájmem veřejnosti a přispěly k myšlence výstavy.
Dvě desítky kapel
K vidění je řada fotografií a dokumentů z 60. až 80. let minulého století, návštěvník se seznámí se všemi kapelami, které na Přeloučsku v daném období vznikly a působily. Podařilo se zdokumentovat činnost více jak dvaceti hudebních těles.
Od prvních big beatových pokusů a první regionálně úspěšné kapely The Beatboys (1966-1968), přes následné a v první fázi velmi zajímavé The New Generation, kteří možná jako první mimo Prahu a Ostravu vyrukovali již na konci 60. let s dechovou sekcí.
Výstava zmiňuje další více či méně zajímavé kapely 70. a 80. let, dost prostoru je věnováno místním ohlasům 1. vlny českého undergroundu. Počátkem 80. let rozvířil stojaté vody zdejší scény mladičký Šok, který osobitě kombinoval prvky punku a nové vlny, aby jej poté, s nástupem heavy metalu, vystřídal ve své době celorepublikově známý Polymetal, kapela která v pozměněné sestavě působí dodnes.
Jistý prostor je věnován i prvnímu festivalu Rock 85, který měl za cíl prezentovat celou šíři rockové hudby. Vedle místních kapel zde vystoupil také Babalet, v čele s charismatickým Alešem Drvotou, a Krásné nové stroje.
Kromě toho jsou vystavené zajímavé dobové artefakty - radiopřijímač Filharmonie (užívaly jej kapely v 60. letech jako zesilovač), legendární magnetofon Sonet Duo (vyráběný v Tesle Přelouč v letech 1963-1965), dobový mikrofon Neumann, elektrické kytary místních hudebníků ze 60. let, torzo basového komba NH Bandu ze 70. let, jeansová vesta zpěváka Polymetalu, noty, texty a další unikátní předměty. Všechny vystavené artefakty mají přímý vztah k hudebnímu dění v Přelouči a okolí.
Kulturní a informační centrum Přelouče
Výstavu připravili pro Kulturní a informační centrum města Přelouče Matěj Pešta a Jaroslav Foršt. Koná se ve výstavním sále na Masarykově náměstí 26. Výstavní sál se nachází v prvním patře a není bezbariérový.
Vstup na výstavu je zdarma.
Výstava je otevřena od 2. února do 25. května. V neděli a státní svátek je zavřeno.
Pondělí, středa 8-17 h Úterý 8-16 h Čtvrtek, pátek 8-15 h Sobota 8:30-11 h
Po předchozí domluvě lze výstavu navštívit i mimo uvedenou dobu.
N slavnostním zahájení se sešlo hodně lidí, byli tam pamětníci a muzikanti ze 60. let i jejich mladí následovníci. Několik věci, které ještě našli pamětníci, nainstalovali organizátoři rovnou na místě. Vedle vlastní výstavy se ve vedlejších prostorách promítaly dobové fotografie.
Vánoční svátky jsou příležitostí k odpočinku u oblíbených filmů a pohádek. Letošní televizní program nabídne pestrou paletu filmových žánrů, od dobrodružných filmů po klasické pohádky, zasazené do filmových kulis středních Čech. Připravte se... celý článek
KNIHY POD STROMEČEK Život ve fiktivní rumunské vesnici Petra zapadlé někde pod horami připomíná Márquezových Sto roků samoty a zároveň Bulgakovova Mistra a Markétku. Tuculescu navíc přimíchává surovou erotiku.
Most u Remagenu / The Bridge at Remagen patří mezi klasiku filmů z bojů 2. světové války. Ačkoliv děj se odehrává na německém Rýnu, filmaři ho natočili v Davli na Vltavě.