Významný a doma i ve světě uznávaný kartograf Aleš Hašek se narodil 26. května 1931 a po ukončení Zeměměřické fakulty ČVUT v Praze roku 1954 prošel bohatou praxí na různých kartografických postech.
Byl u toho, když se psala poválečná historie české kartografie. Věnoval se výzkumu, pracoval se státní správě a téměř dvě desítky let řídil redakci kartografického vydavatelství.
Stal se například jedním z tvůrců souboru základních map středních měřítek tehdejší ČSSR, který se rodil v časové tísni po obsazení Československa armádami Varšavské smlouvy. Tehdy bylo rozhodnuto, že civilní kartografové nemohou využívat pro své mapy jako podkladu vojenských topografickým map, a proto v krátké době bylo nutno vymyslet, ověřit a uvést v život nové státní mapové dílo. Aleš Hašek byl tím kartografem, který navrhl klad listů, spolupracoval na metodice, technologii od redakčních prácí až po polygrafickou výrobu.
Od roku 1976 do roku 1992 byl hlavním redaktorem Kartografie Praha, n. p., později GKP Praha, kde pod jeho vedením byla vydána řada nových kartografických děl a edic, jež sklízela ocenění doma i v zahraničí a byla žádaným exportním artiklem.
"Dlouhá léta byl Aleš Hašek předsedou odborné skupiny pro kartografii tehdejší celostátní vědecké společnosti, byl organizátorem nebo garantem mnoha odborných akcí, spoluzakladatelem tradice celostátních kartografických konferencí a současně i přednášel na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Jeho zásluhou o československé kartografii věděl celý svět. Byl jeden z prvních, jehož Kartografická společnost ČR jmenovala čestným členem," připomenul zásluhy kartografa Haška a svého spolužáka a kolegu současný předseda Kartografické společnosti ČR Miroslav Mikšovský.
Kartograf Hašek svým podpisem imprimoval tedy odsouhlasil k tisku tisíce mapových listů, map i atlasů a to v době, kdy vydávat mapy pro veřejnost nebylo z pohledu tehdejšího utajování vůbec snadné. I v této době vznikly na tehdejší dobu velmi podrobné automapy a z nich nakonec i republikový Autoatlas v měřítku 1:200 000. Do třiceti titulů dorostla doma i ve světě obdivovaná edice Poznáváme svět. Vydával se v mnoha jazykových verzích českými redaktory sestavený Kapesní atlas světa.
"Úmrtím Aleše Haška odešel kus historie české kartografie," řekl bývalý dlouholetý prezident mezinárodní kartografické federace ICA a současný pedagog Masarykovy univerzity Milan Konečný.
INFO: Kartografická společnost