Verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Knihu koupíte v knihkupectví Kosmas nebo u nakladatele.
KNIHY POD STROMEČEK Obsáhlá příručka je vytištěná na 222 stranách běžného knižního formátu. Značnou část zabírají instruktážní fotografie.
Předesíláme, že jde o základní učebnici, která zhruba popisuje všechny důležité znalosti, které skialpinisté a skituristé potřebují. Nejlépe se kvůli hodí poučeným lyžařům, kteří již vědí, o co jde, ale potřebují si své poznatky dát do souvislostí a zafixovat si je v hlavě.
Úplný nováček tolik rychle podaných informací nezvládne dostat do mozku, neboť nebude mnohdy vědět, o co se přesně jedná. Pokročilý skialpinista se zase bude zabývat detaily, které najde ve specializovaných příručkách.
Nejobtížnější horolezecká disciplina
Vždyť skialpinismus je nejsložitější a komplexní horolezecká disciplina! Je potřeba umět lézt po skalách i v ledu, chodit ve sněhu, lyžovat v jakýchkoliv podmínkách, zvládat první pomoc i záchranu v mnoha krizových situacích, dokonale se orientovat v terénu, vyhnout se lavinám i ledovcovým trhlinám, umět bivakovat, zvládnout techniku, oblečení, jídlo a pití... Teprve potom skialpinisté mohou užívat zajímavý pohyb v divoké přírodě na krásných túrách.
Horolezecký instruktor Stanislav Melek už není nejmladší. To se promítá do jeho učebnice Skialpinismus. Zvláště na fotografiích je vidět vybavení a techniky, které jsou už pár let zastaralé. Ne že by na nich bylo něco úplně špatně, ale například traverzová vázání už dosluhují, těžké boty jsou na ústupu, lyžuje se na širších lyžích a bundy jsou vypasovanější.
Také s některými body jistě může mladá generace skialpinistů polemizovat. Například obecně zda je bezpečnější nosit těžší vybavení a být připravený na všechno, nebo minimalizovat výbavu, být rychlejší a tím zkrátit pobyt v nebezpečném terénu. Nebo u jednotlivostí, zda je vhodné nosit cepín zastrčený pohotovostním tatranským způsobem za krkem pod batohem. Zda je výhodnější delší a těžší cepín, nebo kratší a lehčí. Zda je správný spíše širší sjezdový postoj, nebo raději úzká stopa s nohama u sebe. Zda jsou k něčemu dobré pojistné řemínky nebo zda je úplně zavrhnout.
Z toho vyplývá, že kniha Skialpinismus je příručkou především pro klasické skialpinisty, kteří jsou spíše horolezci, než freerideři na jedné straně nebo vyznavači fitness skialpu na druhé straně. Jde jim o zážitek v krásné a trochu nebezpečné přírodě vysokých hor. Nezávodí, nepředvádějí se, nemusí dokonale sjezdovat a často se ocitají v situacích, kdy nezáleží ani tak na lyžování, ale je důležité se správně rozhodnout, jak přežít.
K tomu učebnice slouží výborně. Vyzdvihujeme jednoduchý čitelný jazyk autora i překladatele Ivana Uhrina. Kvalitní redakční práci s grafickými prvky. A především instruktážní fotografie s popisky, které ilustrují, co píše autor v textu, a pomáhají k pochopení. To není v případě úplně obvyklé, ačkoliv je to první požadavek, který na výuku klademe.
A ještě něco je na fotografiích milého. Jsou uvedena místa, ve kterých se vyfotografovaní lyžaři pohybují. Navíc se jedná o všeobecně známé lokace především ve Vysokých Tatrách.
Stanislav Melek
Stanislav Melek (*1948) je propagátorem skialpinismu na Slovensku. Organizoval již roku 1977 první závody ve skialpinismu na Slovensku a pokračoval v tom v různých slovenských pohořích další dvě desítky let. Zúčastnil se horolezeckých a skialpinistických expedic na Kavkaz, Pamir, Ťan-Šan a do Nepálu. Je instruktorem horolezectví a skialpinismu SHS James.
Brno, JOTA 2019. Brožované. Orientační cena 300 - 360 Kč.
Knihy pod stromeček
Stanislav Melek: Skialpinismus
Anton Marec: Po stopách tatranských názvov
Petr Jan Juračka: Ze života fotografa
Ondřej a Matěj Turkovi: Tak tomu bylo