XVIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm
Mezinárodní festival outdoorových filmů 2020.
Outdoorfilms
SDÍLEJ:
Začátek Mezinárodního festivalu outdoorových filmů se pomalu blíží, v současné době je v plných přípravách, i když bojuje s organizačními i finančními záležitostmi v rámci různých omezení v důsledku koronaviru. Ačkoli byla řada jiných festivalů zrušena či přesunuta na jiný termín, věříme, že 18. MFOF tuto situaci ustojí a bude!
Návštěvníci festivalu se opravdu mají na co těšit. MFOF zahajuje 9. října na tradičním místě, tedy v Domě kultury města Ostravy.
Ani v letošním roce nebyla nouze o přihlášené filmy; z celkových 1365 přihlášených bylo odbornou porotou vybráno 68 filmů soutěžních.
Protože letos došlo k propojení festivalu MFOF s festivalem Tourfilm, který pořádá vládní agentura Czech Tourism, mohou se diváci těšit i na 8 vítězných snímků tohoto nejstaršího mezinárodního filmového festivalu s cestovatelskou tematikou na světě. Koná se od roku 1967.
Jedná se většinou o krátké filmy nebo propagační spoty měst a regionů. Výjimkou jsou filmy s delší stopáží - Překvapivé stavby, Krásné živé památky nebo sedmdesátiminutový dokument Záhada lokálek.
Velká nabídka horolezeckých filmů
Jako každoročně festival nabídne velké množství úžasných outdoorových filmů z řady exotických míst světa.
V letošním roce bude velmi obtížné vybrat tři nejlepší filmy v kategorii Horský a horolezecký film. Jeden film je lepší, napínavější a barvitější než druhý… A téměř všechny pochází od českých a slovenských tvůrců! Do soutěže byly zařazeny například snímky EVEREST Pavola Barabáše, BOYS 1970 a NAKED MOUNTAIN Tomáše Galáska, BALKÁNEM NAHORU A DOLŮ Petra Horkého, UFO LIFE Jana Šimánka, K2 VLASTNÍ CESTOU Jany Počtové, TATRY NEJSOU MÁLO Markéty Hanákové a mnoho dalších. Příznivci horolezeckých filmů, máte se na co těšit!
Na své si ale samozřejmě přijdou i příznivci vodních sportovních filmů, expedičních snímků nebo tradičních cestopisů. Na mezinárodní expedici na divokou řeku se dostanete s německým filmem The legend of Muksu, mezi highlinery na Sardinii ve filmu Connecting Islands nebo mezi odvážné mountbikery do Kanady díky českému filmu Kripl trip. Nabídneme i snímky s přesahem do jiných filmových žánrů.
MFOF pokračuje, i přes organizační potíže spojené s koronavirem, v tradici jednoho z největších soutěžních putovních outdoorových filmových festivalů na světě. Většinu snímků mohou diváci v České eepublice, na Slovensku a také v Polsku vidět pouze na tomto festivalu! V roce 2020 navštíví festival 40 promítacích míst.
Mezinárodní festival outdoorových filmů 2020
Termín: 9. října - 5. prosince Počet festivalových měst a míst: 40 míst Státy, kde se promítá: Česko, Slovensko, Posko Počet přihlášených filmů: 1365 Počet soutěžních filmů: 68 + 8 vítězných filmů festivalu Tourfilm Počet přihlášených zemí: 93 ze čtyř kontinentů světa, do soutěže zařazeny filmy z 23 zemí
Soutěžní kategorie: A. dobrodružný a extrémní sportovní film B. horolezecký a horský film C. dobrodružný vodní sportovní film D. cestopisný film N. nesoutěžní film Slavnostní zahájení: 9. 10. 2020 Dům kultury města Ostravy Slavnostní zakončení festivalu: 5. 12. 2020 kino, Městská knihovna, Mariánské nám.
Festivalová porota António Pedro Nobre (Portugalsko): předseda poroty, cestovatel, spisovatel, dokumentarista a režisér. Martin Novosad: dramaturg v České televizi Ostrava. Emanuele Ruggiero (Itálie): režisér a kameraman. Pavel Anděl: dramaturg, producent a moderátor. Ludvík Klega: režisér, producent a majitel firmy Studio ForTel.
Čestný host festivalu LADISLAV MÍKA Železný muž Jizerské 50 (stál už na startu 1. ročníku v r. 1968). Účastník všech Světových pohárů dálkových běhů Worldloppet v Evropě. Vodák a vysokohorský turista. Účastník extrémních závodů - Nonstop 24 hodin na Vysočině (běžky, 235 km), Nonstop sjezd Lužnice (135 km).
Hlavní host festivalu KLÁRA KOLOUCHOVÁ První Češka, která zdolala tři nejvyšší hory planety – Mt. Everest (2007), dále 2 osmitisícovky v jednom roce! Kanchenjungu (2019) a nejobtížnější a nejnebezpečnější horu světa – K2 (2019). Jana Počtová o ní natočila dokumentární film K2 vlastní cestou. Další Klářiny vrcholy – Aconcagua (2005), Cho Oyu (2006), McKinley (2013), Elbrus (2013).
RIVER GUIDE Řeka Doubrava, které místní lidé neřeknou jinak než Doubravka, pramení u Radostína ve Žďárských vrších v nadmořské výšce 626 metrů. Po 90 kilometrech se vlévá do Labe u Kolína ve výšce 198... celý článek
RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Německé hlavní město se nejlépe poznává na kole. Je totiž dokonale placaté bez jediného kopce, díky tomu se snadno překonávají i delší vzdálenosti, a během dne v cyklistickém sedle tak stihnete vidět a navštívit
Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro