Co přináší spaní na stromech
- nespíte na studené zemi
- nepotřebujete stan a někdy ani karimatku
- nepotřebujete suché ani rovné místo na přenocování
- hamaku zavěsíte všude, i v prudkém kopci ve spádnici i kolmo na ni
- menší kondenzace par než ve stanu
- více svobody, méně kil v batohu
Z Velké Británie k nám dorazila ve zdejších luzích a hájích zatím nevídaná novinka pro všechny visaté spáče – současné i budoucí – modulární závěsný bivakovací systém. Model hamaky se sice nazývá Jungle, ale džungle nebude zdaleka jediným prostředím, ve kterém se s ní budete cítit dobře.
Hlavně modulárně!
Modulární systém poskytuje více svobody. Nejen svobody pohybu v různých krajinách, ale také svobodu volby. Kompletní bivakovací balík, tak jak jej dostanete do ruky, ukrývá bohatou výbavu:
- kompresní obal
- hamaku
- závěsný kapsář
- moskytiéru
- krycí plachtu proti dešti
- 2 tree huggers
- 2 whoopie slings
- 2 karabiny od DMM
- 2 skládací tyčky
- 2 elastická lanka
- 3 pevné šňůry
Kdybychom se pohybovali na úrovni počítačového hardwaru, asi bychom řekli, že systém odpovídá zařazení „plug and play“. Prostě připojíte (tedy v našem případě spíše napnete) a hra může začít! Všechno, co potřebujete, máte od výrobce v jednom balíku. Všechno, co tam nenajdete, nepotřebujete.
Hamaka
Základem systému je hamaka. Klasický pruh látky sešitý na kocích do tunýlků, jimiž jsou provlečeny upevňovací šňůry. DD Hammock je oproti tomu trochu speciálnější. Je ušitá z ultralehké (včetně whoopie slings 510 g) syntetické rip-stopové tkaniny v délce 2,7 m. Na obou vnitřních koncích je vyzbrojena po obou stranách kapsami. Její podélné okraje jsou vyztuženy popruhem nosným pro zipy jednak suché, jednak klasické. Suché zipy drží krycí plachu, klasické zipy slouží k připojení moskytiéry. Navíc je hamaka opatřena úchytkami na obloukové skládací tyčky. Úchytky umožňují dva způsoby kotvení tyček podle toho, zda využíváte systém klasicky napnutý mezi dva stromy, nebo zda jej máte položený na zemi a používáte jej jako nouzový bivak.
Whoopie co?!
Celý systém drží napnutý mezi dvěma stromy další chytrá věc – kombinace whoopie slings s tree huggers. Tree huggers jsou doslova a do písmene objímači stromů. Jde o dva pevné široké dvoumetrové popruhy s konci přešitými do smyček. Obmotáte jimi strom, aniž by tím nějak utrpěla jeho kůra, a jedno z ok provlečete karabinou. V karabině je už navlečená whoopie sling sloužící hamace jako nosná šňůra. Whoopie sling je obrovská vychytávka. Na první pohled vypadá jako úplně obyčejná splétaná šňůra. Když se na ní zahledíte pozorně, zjistíte, že připomíná hada požírajícího a zároveň tak trochu i vylučujícího sama sebe. Její kouzlo spočívá ve využití velké třecí plochy. Po určitém nácviku se vám bude dařit rychle měnit délku tohoto skvělého zařízení a tím snadno a velice rychle vypínat hamaku.
Proti komárům i dešti
Moskytiéru můžete k hamace snadno připnout nebo od ní odepnout mohutnými a spolehlivými podélnými zipy. Konce moskytiéry jsou vybaveny stahovacími šňůrkami, takže je můžete zcela uzavřít či v případě potřeby jimi například protáhnout nějakou důležitou věc, již jste nechali v tom ošklivém světě plném bodavého hmyzu tam venku.
Třetí vrstvou systému je krycí plachta, nebo chcete-li malá celta. Pokud ji zrovna nepoužíváte, můžete ji mít zavěšenou pod hamakou. Pětice suchých zipů z každé strany ji udrží na určeném místě. Tak nebude překážet a navíc vám zvýší tepelný komfort a mezi vámi a zemí vytvoří izolační vrstvu nepohybujícího se vzduchu. V případě, že budete potřebovat ochranu proti dešti, uchytíte celtu čtyřmi očky za držáky tyček a jejich konce můžete variabilně buď za další dvě očka přichytit samostatně ke stromu, nebo v případě malého větru nechat volně splývat, nebo zcela pevně přichytit ke koncům hamaky koncovými šňůrkami probíhajícími tunýlky.
Jde o celtu přesně kryjící závěsný systém. Neposkytuje bohužel žádnou možnost dalšího zastřešení mimo rámec půdorysu hamaky. Jak ale říká prodejce DD Hammock pro Českou republiku Pavel Chamalidis: „Někdo může preferovat kombinaci hamaky s krycí plachtou, protože to poskytne i veliký chráněný prostor pro vaření, uložení věcí, převléknutí atd. Takto zaměřeným závěsným spáčům můžeme nabídnout několik dalších jednodušších modelů, které lze doplnit o velké plachty několika rozměrů i barev, rovněž z nabídky anglického výrobce DD Hammock.“
To, co dělá DD Jungle Hammock opravdu komfortní, je konstrukční řešení moskytiéry. Aby kolem vás síťka proti komárům nepovlávala jen tak, je vybavena – podobně jako to můžete vidět například u stanů tunelové konstrukce – dvěma tunýlky na skládací tyčky. Pětisegmentové tyče jsou z výroby naohýbané do půlkruhu. Provlékají a fixují se stejně jako u stanu. Jejich konce buď zanoříte do malých kapes (klasicky používaná hamaka), nebo je provlečete širokými dutými nýty (hamaka na zemi jako nouzový bivak). Tunýlky s tyčkami zafixujeme do vnějších stran pomocí gumolanek. Po vypnutí se hamaka zevnitř jeví jako mnohem větší než zvenčí. Poskytuje opravdu nadstandardní prostor – pro vás i pro vaše věci. Interiér kromě čtyř malých bočních kapes ještě doplňuje závěsná kapsa se třemi přihrádkami, z jedné strany síťovaná. Tyčky nejen že nad vámi drží klenbu moskytiéry, ale celkově rozšiřují lůžkovou část systému. Při spaní v něm budete mít možnost se libovolně přetáčet a vrtět. A to je u hamak skutečně věc nevídaná.
Svobody tolik, kolik uneseš
Když jsme zmínili svobodu, nebylo to jen plácání do větru. Jelikož je to systém modulární, můžete jej upravovat, přidávat a ubírat součásti podle toho, do jakých podmínek se zrovna chystáte. Vždycky je jen na vás, co si s sebou přesně vezmete. Pokud nečekáte útoky krvelačného hmyzu, necháte doma moskytiéru. Když jste si jistí, že nepřijde ani déšť, ani sníh, necháte doma celtu. A když zatoužíte po tom, aby váš systém byl úplně nejlehčí, můžete si vzít jen samotnou hamaku. Navíc dostatečný komfort zajistí použití už jen jedné tyčky, takže doma můžete v případě potřeby nechat tu druhou. S minimalistickou výbavou (kompresní obal, whoopie slings, tree huggers, karabiny, hamaka a jedna tyčka) se dostanete přesně na kilo. Samozřejmě lze na hmotnosti dále ušetřit a nebrat s sebou ani tyčku, ani kompresní obal.
V případě nouze lze systém použít i jako pozemní bivak. Nouzi budou v tomto případě představovat chybějící stromy. Hamaku rozprostřete na zem, provléknete tyčky a zakotvíte podobně jako tunelový stan. Přístup do bivaku je tak poněkud horší a vnitřní prostor oproti zavěšené hamace značně stísněný. Ale nouze se neptá, kdo je kdo, a do muže s koženou brašnou sype dvě dávky. Survival prostě není zadarmo.
Zpátky na stromy i v zimě!
V hamace se s úspěchem dá spát i v zimě. Člověk se na to musí jen o něco lépe připravit. Od slabé tkaniny samotného závěsného lůžka nelze očekávat přílišnou izolaci. Není to ostatně ani jejím účelem. Ale už samotný fakt, že nespíte na chladné zemi, ale vznášíte se kus nad ní, k tepelnému komfortu přispívá (pokud jsme schopni minimalizovat pohyb vzduchu mezi námi a zemí). Jakýkoli dobrý spacák v jakémkoli lůžku trpí určitým izolačním nedostatkem ze spodní strany. Spáč totiž mezi svým tělem a podložkou izolační náplň spacáku mačká, drtí a stlačuje, takže loft neloft – jen samotný spacák v tuhých zimách nepomůže. Platí to i v hamace, takže určitý druh izolační podložky můžeme pro extrémnější teploty pod nulou jen doporučit. Alumatky hodně kloužou a jsou nejenom zde v podstatě nepoužitelné. O něco lépe si vedou pěnové karimatky, které už nějaké to tření vykazují a lépe tedy drží pod spáčem i při větším převalování. Nejlépe se nám ale osvědčila karimatka samonafukovací s výraznější textilní texturou. Ta už seděla doslova jako přibitá. „Určitě je dobré dát si práci s řádným umístěním karimatky přesně pod sebe. Plocha hamaky je mnohem větší než karimatka, a tak čím lépe karimatku uplacírujete, tím lépe se vám bude v zimě v hamace spát.“ dodává Pavel Chamalidis. Sám má se závěsným přespáváním v zimě bohaté zkušenosti.
Neléčitelná závislost
DD Jungle Hammock jsme testovali několik měsíců na mnoha akcích – od těch úplně nenáročných přespání v lesíku za teplé noci až po alpské treky v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů. Všechno přestála bez újmy. Všude budila náležitou pozornost a obdiv. Vždycky se v ní krásně spalo. Za všechno snad mluví i fakt, že původně zapůjčenou sadu redakce později odkoupila.
INFO: Natura-nuova
Závěsné spaní na HORYDOLY
Noc po vzoru Spidermana
Po vzoru gibbonů
Noc ve visu