ČERNÁ VDOVA Tři vodácké děti přišly o matku, když celá rodina splouvala divokou řeku Belá pod Vysokými Tatrami. Po převrhnutí do ledové vody otec zachránil tříletého Ondreje. Sedmiletá Lucia plavala půl kilometru, než ho vytáhl náhodný turista na břeh. Osmiletou Júlii odnesl proud dalších dvě ste metrů až k Liptovskému Hrádku, kde ji našli u břehu další lidé. Matku našli hasiči po několika hodinách hledání zaklíněnou ve větvích pod hladinou.
Řeka Belá má vodáckou obtížnost WW 2-3. Alpský charakter se širokým štěrkovým dnem podtrhuje rychlý proud ledové vody z tajícího sněhu ve Vysokých Tatrách. Tok charakterizuje množství ostrovů, ramen a kamenitých pláží v meandrech, často také padlé stromy do koryta.
Celkově jde o nepřehlednou a místa záludnou řeku, kde je potřeba využít všechny vodácké znalosti a při tom plout velmi opatrně.
To se stalo osudné rodině z Bratislavy, která splouvala Belou z Pribyliny. Na raftu Gumotex Ontario pádlovali otec s matkou (oba bez plovacích vest) a v nafukovací lodi seděly tři děti Júlie (8 let), Lucia (7 let) a Ondrej (3 roky). Na vodočtu v Podbanském byla výška hladiny 83 cm a korytem protékalo 12 m3/s. To znamená, že Belá měla dobrý stav vody pro relativně bezpečné splutí.
Na řece bylo v sobotu 21. dubna pouze jedno místo, které bylo nutné přenášet. V přehledné zatáčce ležel přes celý rok padlý kmen. Každá posádka, která Belou v ten víkend splouvala, musela zastavit u břehu, vystoupit a loď přetáhnout po štěrkové pláži anebo aspoň přes kmen. To také udělala nešťastná rodina.
Horská řeka trestá nemilosrdně každou chybu
Jenže v další zatáčce hned za dálničním mostem u Dovalova číhalo smrtelné nebezpečí! Strom spadl asi do poloviny koryta, dal se tedy dobře objet zprava vnitřním obloukem pravotočivé zatáčky, ale tento manévr vyžadoval pozornost, sílu a dobré ovládání lodi. Něco z toho bratislavské rodině chybělo.
Lze se jenom dohadovat, zda byla posádka dost pozorná, když rodiče dohlíželi na děti, či zda měli dva dospělí lidé sílu odpádlovat mohutný raft z nebezpečného proudu, případně zda si vůbec uvědomili hrozící nebezpečí.
Každopádně raft najel na padlý strom, obrátil ho a celá rodina vypadla z lodě. Otec Marek (36 let) a děti se zachránili, ale matku Lenku (37 let) nebylo možné dlouho najít. Nakonec hasiči během podrobné prohlídky břehů a koryta objevili po proudu těsně pod hladinou další strom, z jehož větví byla nakonec utonulá vyplavena.
VIDEO Podívejte se na osudnou zatáčku, jak ji projíždí jiný raft:
Tragické vybavení a nesmyslná strategie plavby
Ještě k vybavení: Mohutný raft řízený jen dvěma osobami je vhodný možná na rybník, ale ne na divokou vodu, kde je nutné neustále manévrovat. Všichni měli na sobě jen bundy a krátké kalhoty. Děti měly navíc navlečené plovací vesty a nasazené cyklistické helmy. To jim zřejmě zachránilo život. Nebyly ovšem daleko od nevratného podchlazení v ledové vodě, neboť nebyly oblečené do vodáckých neoprenů či suchých obleků. Zvláště sedmiletá Lucie už plavala se strženou přilbou v podchlazeném stavu a měla štěstí, že ji zahlédl náhodný turista, který šel se svým dítětem na procházku kolem řeky, a skočil pro ni do vody.
Je diskutabilní, zda by nebohé matce zachránila plovací vesta, vodácká přilba a neoprenový oblek život, protože není jasné, zda se utopila natlačená proudem vody do větví, nebo jinak, ale jistě by měla větší šanci. Toto vybavení nejen pomůže plavat, ale také chrání před nárazy a udržuje tělo v teple.
Neodpustitelná je špatně zvolená strategie. Vždy by se měly na řeku vydávat aspoň dvě lodě společně, aby si mohly jejich posádky v případně problémů pomoci. Čím je řeka těžší, tím je toto pravidlo závažnější. V případě plavby s dětmi se doporučují nejméně tři lodě - jedna průzkumná vepředu, druhá s dětmi a třetí, která případně pomáhá v krizových situacích.
Je to smutný příběh.... na Belé je problém chytit i sám sebe (vyzkoušeno na vlastní kůži v létě po deštích). Kolem řeky je často prales a doběhnout loď po břehu jde docela špatně. Tak představa chytání dětí je dost děsivá a náhodný kolemjdoucí se dá považovat za štěstí v neštěstí.
ČERNÁ VDOVA Aňa na kole zemřela, protože ji srazil náklaďák, jehož řidič nedával pozor. Tragická havárie se udála 22. října dopoledne na komplikované křižovatce Eden u Slavie v Praze.... celý článek