Dva Poláci sestupovali z Kežmarského štítu po Normální cestě (obtížnost 1 UIAA). 35letý muž zakopl a spadl 150 metrů. Vážně si poranil hlavu a po převozu do nemocnice zemřel. Stalo se to v sobotu 10. března.
Když záchranáři ve vrtulníku dorazili k nešťastníkovi, jeho partner ho už resuscitoval. Okamžitě ho vzali na palubu helikoptéry, kde resuscitace pokračovala, ale život se zachránit nepodařilo.
"Počasí se zlepšilo, co umožnilo nasazení vrtulníku, který pomocí navijáku dostal zraněného Poláka z terénu," informovala Horská záchranná služba. Lékařka pokračovala v resuscitaci i v průběhu letu do popradské nemocnice a boj o život polského turisty pokračoval i ve zdravotnickém zařízení. Bohužel se turistu už nezdařilo oživit.
DRAMA S DOBRÝM KONCEM: Birkenmajer na Kežmarák
Normální cesta na Kežmarský štít
Kežmarský štít pravděpodobně poprvé zdolali lovci kamzíků. Nejstarší zmínka pochází od Davida Frölicha z Kežmarku, který ve své knize Medulla geographie practice z roku 1639 napsal, že v roce 1615 vystoupil na vrchol jako student se dvěma společníky a vůdcem. Poprvé v zimě vystoupili Normální cestou na Kežmarský štít Günter Dyhrenfurth a Alfred Martin 8. března 1906.
Na Kežmarský štít nevede turistická značka. Normální cesta je však v létě většinou vyšlapaná a dobře vidět. V zimě je to daleko složitější. Jde se od Skalnatého plesa směrem pod jižní stěnu Kežmarského štítu, poté doprava obrovskou roklí na Huncovské sedlo a dále po jihovýchodním úbočí mírně vpravo od hřebene a nakonec po balvanitém hřebeni na Kežmarskou priehybu a na vrchol (2558 m n.m.)
Obtížnost: 1 UIAA
Čas výstupu: 3:00-3:30 hod
Doporučené vybavení
V zimě: Turistický cepín, mačky, helma, pohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, návleky na boty, funkční prádlo, ponožky, rukavice, čepice, batoh 40 l, lékárnička, bivakovací pytel, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, horké pití v termosce, jídlo na den, fotoaparát nebo kamera, lavinové vybavení (vyhledávač, sonda, lopata), tmavé brýle, opalovací krém.
Pozor! Cesta je pro turisty zakázaná Návštěvním řádem TANAP. Mohou na ní pouze registrovaní skialpinisté a horolezci, členové na příklad Českého horolezeckého svazu, Rakouského alpského spolku, Slovenského horolezeckého spolku JAMES.
Černá vdova 2018
Paraglider Lednik zabil sebe a pasažérku na tandemu (Keňa)
Lezkyně se zabila na umělé stěně K2 (Bratislava)
Lavina zabíjela ve Velké Studené dolině (Vysoké Tatry)
Polský skialpinista zahynul pod lavinou v Roháčích (Západné Tatry)
Slovenský lyžiar skolaboval v Jasnej (Nízke Tatry)
Českého lyžaře zabila lavina v Ischglu (Silvretta)
2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012
- 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007