Polák se zřítil z Kežmarského štítu

Polák se zřítil z Kežmarského štítu
Vysoké Tatry. Kežmarský štít a Vidlový hřeben.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Polský vysokohorský turista zakopl mačkou o sníh a zřítil se 150 metrů do hlubiny. Smrtelná tragédie se stala na Normální cestě na Kežmarský štít. 

Dva Poláci sestupovali z Kežmarského štítu po Normální cestě (obtížnost 1 UIAA). 35letý muž zakopl a spadl 150 metrů. Vážně si poranil hlavu a po převozu do nemocnice zemřel. Stalo se to v sobotu 10. března.

Když záchranáři ve vrtulníku dorazili k nešťastníkovi, jeho partner ho už resuscitoval. Okamžitě ho vzali na palubu helikoptéry, kde resuscitace pokračovala, ale život se zachránit nepodařilo. 

"Počasí se zlepšilo, co umožnilo nasazení vrtulníku, který pomocí navijáku dostal zraněného Poláka z terénu," informovala Horská záchranná služba. Lékařka pokračovala v resuscitaci i v průběhu letu do popradské nemocnice a boj o život polského turisty pokračoval i ve zdravotnickém zařízení. Bohužel se turistu už nezdařilo oživit.

Horydoly.czDRAMA S DOBRÝM KONCEM: Birkenmajer na Kežmarák

Normální cesta na Kežmarský štít

Kežmarský štít pravděpodobně poprvé zdolali lovci kamzíků. Nejstarší zmínka pochází od Davida Frölicha z Kežmarku, který ve své knize Medulla geographie practice z roku 1639 napsal, že v roce 1615 vystoupil na vrchol jako student se dvěma společníky a vůdcem. Poprvé v zimě vystoupili Normální cestou na Kežmarský štít Günter Dyhrenfurth a Alfred Martin 8. března 1906.

Na Kežmarský štít nevede turistická značka. Normální cesta je však v létě většinou vyšlapaná a dobře vidět. V zimě je to daleko složitější. Jde se od Skalnatého plesa směrem pod jižní stěnu Kežmarského štítu, poté doprava obrovskou roklí na Huncovské sedlo a dále po jihovýchodním úbočí mírně vpravo od hřebene a nakonec po balvanitém hřebeni na Kežmarskou priehybu a na vrchol (2558 m n.m.)

Obtížnost: 1 UIAA
Čas výstupu: 3:00-3:30 hod

Doporučené vybavení

V zimě: Turistický cepín, mačky, helma, pohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, návleky na boty, funkční prádlo, ponožky, rukavice, čepice, batoh 40 l, lékárnička, bivakovací pytel, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, horké pití v termosce, jídlo na den, fotoaparát nebo kamera, lavinové vybavení (vyhledávač, sonda, lopata), tmavé brýle, opalovací krém.

Pozor! Cesta je pro turisty zakázaná Návštěvním řádem TANAP. Mohou na ní pouze registrovaní skialpinisté a horolezci, členové na příklad Českého horolezeckého svazu, Rakouského alpského spolku, Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Horydoly.cz Černá vdova 2018

Paraglider Lednik zabil sebe a pasažérku na tandemu (Keňa) 
Lezkyně se zabila na umělé stěně K2
(Bratislava) 
Lavina zabíjela ve Velké Studené dolině
 (Vysoké Tatry)
Polský skialpinista zahynul pod lavinou v Roháčích (Západné Tatry) 
Slovenský lyžiar skolaboval v Jasnej
 (Nízke Tatry)  
Českého lyžaře zabila lavina v Ischglu
 (Silvretta)

2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 
2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lyžař Klouček se zabil na Medvědíně

Lyžař Klouček se zabil na Medvědíně

ČERNÁ VDOVA Lyžař na Medvědíně narazil do pevné překážky na červené sjezdovce v horní části tratě. Bývalý hokejista Petr Klouček (45 let) byl na místě mrtvý.... celý článek

Auto smetlo cyklistu ze silnice u České Třebové

Řidič zabil cyklistu mezi Slavkovem a Bučovicemi

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Skialpinista odtrhl lavinu z Pusté lávky a zahynul v laviništi

Skialpinista odtrhl lavinu z Pusté lávky a zahynul v laviništi

ČERNÁ VDOVA 60letý slovenský skialpinista Milan Styk přišel o život v lavině z Pusté lávky ve Vysokých Tatrách. Tragédie se stala 4. března.
Auto smetlo cyklistu ze silnice u České Třebové

Auto smetlo cyklistu ze silnice u České Třebové

ČERNÁ VDOVA 70letého cyklistu smetl řidič osobního auta na odbočce k rybníku Hvězda u Opatova. Na místě byl mrtvý.
Řidič zabil cyklistu mezi Slavkovem a Bučovicemi

Řidič zabil cyklistu mezi Slavkovem a Bučovicemi

ČERNÁ VDOVA 14letý chlapec na kole byl sražen řidičem osobního auta na křižovatce u Hodějic na silnici ze Slavkova u Brna do Bučovic.
53letý český lyžař se zabil ve Štýrsku

53letý český lyžař se zabil ve Štýrsku

ČERNÁ VDOVA Ve štýrském skiareálu Galsterberg v Rakousku se zabil 53letý český lyžař. Vyjel z upravené sjezdovky číslo 3 do volného terénu a krátce na to narazil do sněhové muldy.
Lyžař Klouček se zabil na Medvědíně

Lyžař Klouček se zabil na Medvědíně

ČERNÁ VDOVA Lyžař na Medvědíně narazil do pevné překážky na červené sjezdovce v horní části tratě. Bývalý hokejista Petr Klouček (45 let) byl na místě mrtvý.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Camp - veletrh Norsko, Lillestrøm 4.-6.4. 4.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 6.-8.4. 6.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 10.-13.4. 10.4.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 12.-13.4. 12.4.
Velikonoce Česko 21.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.
Slavnosti svobody Plzeň 2.-6.5. 2.5.

Diskuse

Двери в коттедж. Купить в... DveriCrago, 2.4.2025 7:41, 9 příspěvků
Зарубежные сериалы беспла... ScottKasia, 2.4.2025 5:56, 9 příspěvků
Chip this for all to see Jamespauff, 2.4.2025 5:52, 1 příspěvek
Check this visible Jamespauff, 2.4.2025 4:29, 1 příspěvek
Check this out Jamespauff, 2.4.2025 4:24, 1 příspěvek
Online Schools in Georgia Online_jmMa, 2.4.2025 3:37, 1 příspěvek
Kraken: Полная конфиденци... AnthonyNed, 2.4.2025 3:07, 13 příspěvků
JH vodák Marek, 1.4.2025 21:57, 1 příspěvek
Proč 2 h do Špindlu, když... Skiák, 28.3.2025 13:31, 1 příspěvek
Podivný úvod . . . . Honza, 28.3.2025 10:36, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13
Největší běžecká výstava ... Horydoly , 16.3.2025 20:23
Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43
EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38