Axel Naglich a Peter Ressmann odpočívají během sjezdu z Mount St. Elias.
Günther Güberl/Red Bull Photofiles
SDÍLEJ:
AKTUALIZACE Nejdůležitější výbavou do zasněžených hor je Svatá trojice, která může zachránit lyžaře, snowboardistu i vyznavače sněžnic, když už na něj spadne lavina. Masy sněhu totiž v terénu zabíjejí desítky lyžařů ročně. Proto všichni skialpinisté nosí tyto tři pomůcky s sebou v batohu. Lavinový vyhledávač je jednoduchý vysílač a přijímač v podobě krabičky na mezinárodní frekvenci 457 kHz.
Lavinovému vyhledávači se říká pípák nebo pieps. Všichni členové družstva ho mají zapnutý na vysílání a v případě zásahu laviny si nepostihnutí členové přepnou na příjem a podle síly signálu, která se zobrazuje zvukově, světelně či digitálně, hledají zasypané.
Práci s tímto přístrojem je nutné si předem dobře procvičit! Dá se to i bez sněhu.
Lavinová sonda je lehká skládací tyčka, která se nosí v batohu či je připevněna na něm. Používá se při dohledávání zasypaného tak zvaným sondování, neboli propícháváním sněhu v místě, které ukáže pípák.
Skládací sněhová lopata je vyrobená z lehkého kovu, nebo z pevného plastu. Při zásahu lavinou a napíchnutí zasypaného pomocí sondy, je nezbytné rychle odházet až několik metrů sněhu. Holýma rukama z upěchované bílé hmoty nikomu nepomůžeme.
Výstroj a výzbroj na lyžování obsahuje pochopitelně lyže s vázáním, které sice připomíná sjezdové modely, ale lze u něho vypnout patu a přepnout ho tak na chůzi jako běžky.
Na stoupání slouží tak zvané tulení pásy, což jsou chlupaté pruhy, které se samolepícím způsobem nalepí na skluznici a místo běžkařských vosků dovolují jít i do velmi strmých svahů. Nahoře je lyžař strhne, uloží do batohu k dalšímu použití a frčí dolů.
Vhodné jsou třídílné teleskopické hůlky, které lze podle potřeby zkrátit či prodloužit. Do prudkého kopce jsou potřeba kratší, po rovině co nejdelší a v dlouhém traverzu se vyplatí horní krátká a dolní dlouhá.
Ve skalnatém terénu je potřeba horolezecká přilba, do rychlých sjezdů se hodí lyžařský model.
Na ledovci jsou nutné záchranné pomůcky jako ledovcové šrouby, lana, šňůry, karabiny a kladky. Do skal se mohou hodit skoby, vklíněnce a smyčky. Běžné je použití lana ke spouštění přes strmé úseky a stoupacích želez (maček) a cepínů na prudké výstupy do sedel či na vrcholy.
Nikdy nezapomeňte lékárničku, mobil, náhradní oblečení, čelovku, bivakovací pytel a navigační pomůcky (průvodce, mapu, GPS nebo busolu)
TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek
TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte