Teplice jsou nejstarším lázeňským městem v Čechách. První zmínky o léčebných pramenech jsou z 8. století, ale archeologické nálezy přinesly důkazy, že už na přelomu letopočtu tady fungovaly lázně. Lázeňství dalo městu celou řadu dalších NEJ ‒ v 19. století to bylo nejluxusnější město v severních Čechách, které navštěvovali hosté jako Beethoven, Goethe, Wagner, Chopin nebo Liszt. V době napoleonských válek to bylo nejdiplomatičtější město v regionu ‒ v roce 1813 se tady potkali císař František, pruský král Bedřich Vilém III. a ruský car Alexandr a o dvaadvacet let později město hostilo pruského krále, císaře Ferdinanda a cara Mikuláše.
Nejstarší místo v lázních Pravřídlo znali už Keltové a Římané. Nyní ukrývá zřídelní šachtu nejstaršího pramene budova Městských lázní z roku 1836.
Nejnavštěvovanější památkou s expozicí je věž kostela svatého Jana Křtitele na Zámeckém náměstí. Kromě výhledu na celé město nabízí výstavu papírových modelů věží a majáků a k vidění je tu i spící hlídač, kvůli kterému Teplice v roce 1793 vyhořely.
Teplický zámek nabízí největší sbírku uměleckých předmětů z historie města. K vidění je i expozice věnovaná pravěku severozápadních Čech, vývoji keramické výroby na Teplicku, historickým hodinám, pochopitelně lázeňství. Součástí je prohlídka vnitřního nádvoří s románskou expozicí s ostatky královny Judity a pozůstatky románské baziliky s dochovanou kryptou.
"Vyhlídkovou věž i zámecké muzeum mohou lidé navštívit výhodněji s naší TepliceCARD," připomíná Pavla Lehnerová. Kromě vstupů do památek obsahuje turistická karta jízdu vláčkem Humboldt, vyjížďku kabriobusem na Doubravku a další městské atrakce.
Svoje NEJ má i jeden ze symbolů města, morový sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí. Je nejvyšším dílem sochaře Matyáše Brauna a je o to cennějším, že Teplice nemají příliš mnoho barokních památek. Braun, původem z tyrolského Innsbrucku, přitom patří mezi dvacítku nejlepších barokních sochařů světa.
Víte, že k Teplicím patří i jedna z nejslavnějších odrůd růží? V roce 1897 ji uvedl na trh Rudolf Geschwind. Vznikla křížením odrůd Bourbon, China a Tea a pojmenoval ji růže Grüss an Teplitz, tedy Pozdrav Teplicím, podle města, kde vyrůstal. Pronikavě vonící květina se jako jediná z těch, které vyšlechtil, zapsala v roce 2000 do světové síně slávy růží v kanadském Torontu. Nyní ji můžete obdivovat v rozáriu za divadlem i na dalších místech v Teplicích.
INFO: Visit Teplice
Teplice na Horydoly
Teplice - město pro dámskou jízdu
Teplice se vracejí na turistickou mapu
6 tipů, kam v Teplicích na kávu
Krušné hory: lázně shora