Od začátku srpna jsou konečně jasná místa, kde bivakkempy fungují. Strávit tu turisté mohou jen jednu noc.
7. srpna
Jenom na noc
Síť nouzových nocovišť je vybudována podél tak zvané páteřní, červeně značené turistické trasy napříč Šumavou. Délka této trasy mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou je 103 kilometrů. Nocovišť je celkem šest: Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný a Nové Údolí.
Nouzová nocoviště nabízejí pomoc pěším turistům s batohy, kteří procházejí napříč Šumavou po páteřní trase, vedené v blízkosti státní hranice. Vymezený ohraničený prostor je určen pro přespání na území národního parku.
Místa k přespání je možno využít vždy jen pro jednu noc, kapacita nocoviště je omezena, nesmí se rozdělávat oheň, odpadky si turista musí odnést s sebou a je třeba dodržovat klid. Provoz nouzových nocovišť je celoroční od 18 hodin večer do 9 hodin ráno.
14. dubna
Oprášený nápad
O bivakovacích kempech pro turisty už snili ochranáři na začátku devadesátých let. Nový ředitel národního parku František Krejčí nyní tuto myšlenku oprášil a chce, aby už od května začaly bivakkempy fungovat.
Budou se nacházet na celé trase napříč Šumavou od Železné Rudy až po Novou Pec a Přední Zvonkovou. "Jedná se o plochy pro 10 až 15 lidí o velikosti patnáct krát patnáct metrů. Lidé zde budou moci jednu noc přespat, ale ne setrvávat několik dní," řekl mluvčí správy parku Radovan Holub.
V bivak kempech nebude vodovod ani elektřina, jen jedna až dvě přenosné toalety. Lidem, kteří sem dorazí s batohy a krosnami, bude k dispozici i jeden dřevěný stůl s dvěma lavicemi.
"Turisté zde nebudou moci rozdělávat oheň a veškeré odpadky si budou muset odnášet s sebou. Provoz kempů bude od 18 hodin do 9 hodin," dodal Holub.
Vzdálenosti na den cesty
První bivak kemp vyroste na Staré Hůrce u Prášil, druhý u Poledníku, třetí na Modravě, čtvrtý na Bučině, pátý u Strážného na Prachaticku, šestý u Stožce či Nového Údolí a poslední dva na Jelení a u Huťského dvora u Přední Zvonkové.
Vzdálenosti mezi nimi jsou spočítány tak, aby lidé zvládli za den dojít z jednoho bivakkempu do druhého. Leží vždy nedaleko vesnic a umístěné jsou tak, aby k nim mohla přijet sanita či přistát poblíž vrtulník.
Poučili se v okolních zemích
Podle milovníků dlouhých výletů jsou bivakkempy ideálním řešením pro nenáročné turisty s vlastním spacákem či stanem. Podobné bivakovací kempy nebo boudy jsou ve světě zcela běžné, například v Alpách.
"Není to špatná věc, ale jde o to, aby to turisti nezneužívali a nezůstával tam po nich binec, jako prázdné plastové lahve a podobně. Lidé, kteří jedou na Šumavu kvůli přírodě, to určitě uvítají, protože sehnat tam dnes lacinější ubytování není snadné," uzavřel předseda jihočeského Klubu českých turistů Jiří Hlaváč.