Když se řekne říční plavba, většina turistů si vybaví města na Labi nebo Vltavu v Praze. Důvodem je, že splavnost Vltavy v oblasti Budějovicka téměř ustala se stavbou železnice do Prahy kolem roku 1870 a v roce 1949 byla definitivně přerušena stavbou Slapské přehrady.
DOKUMENT 1854: Plavba z Týna do Prahy
K její postupné obnově docházelo od roku 2011 otevřením první etapy z Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Od té doby roste zájem veřejnosti o plavbu i počet lodních linek. Na úseku mezi Českými Budějovicemi a vodním dílem Kořensko je v současnosti provozováno celkem 10 lodních linek, které přispívají k rozvoji turismu a zpestření nabídky na Stezce Vltavy.
ZLOČIN: Vltava pod Budějovicemi pohltila zkorumpovanou půlmiliardu
Největší oblibu mezi turisty mají lodní linky od Budějovic po proudu směrem na Týn nad Vltavou a dále Kořensko. Během této plavby je potřeba překonat rozdíl hladin na jezech pomocí plavebních komor, což je samo o sobě zážitkem. Častým cílem turistů jsou výlety na dvou největších lodích Vojtěch Lanna a Malše, které mají kapacitu přes 60 osob, případně na menší lodi Pálava, která vyráží z Týna nad Vltavou přes soutok Vltavy a Lužnice až k vodnímu dílu Kořensko.
VODÁCI: Zmizelá Vltava mezi Kořenskem a Podolskem
Lodní linky na takzvané horní vodě v centru Českých Budějovic se naopak těší velké oblibě u místních obyvatel. K tomuto faktu přispívá také to, že je na nich akceptován časový kupón MHD. Provozovatelé zde v roce 2020 zaznamenali dvojnásobný počet cestujících oproti předchozímu roku. "V minulém roce jsme svezli přes 4000 cestujících. Obrovský zájem o lodě je ze strany místních obyvatel, kteří tvoří 60 % z celkového počtu přepravených osob", říká provozovatel lodní dopravy Jiří Borovka.
ČTĚTE TAKÉ: Parníkem po Vltavě z Prahy na Slapy
Nejnovější linkou, která vznikla v tomto roce, je pravidelná plavba motorovým člunem na Ferratu Hluboká. Jejím cílem je nejdelší zajištěná lezecká cesta nad hladinou řeky v České republice. Motorový člun vyplouvá z Hluboké nad Vltavou v červenci a v srpnu od čtvrtka do neděle dvakrát denně. Lezci za zpáteční jízdu zaplatí 100 korun za osobu a rezervovat je možné také speciální lezecký sedák, případně domluvit instruktora. "Ferratová linka zároveň funguje jako propagace služeb na Stezce Vltavy a ferraty samotné. Lidé si mohou za dostupnou cenu vyzkoušet, co plavba obnáší a příště si třeba půjčit člun sami," vysvětluje ředitel destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský.
INFO: Stezka Vltavy