14. listopadu
Smědava
Silnice Souš - Smědava se uzavírá na celou zimu.
8. listopadu
Kdo mohl za pád lanovky na Ještědu?
Pád ještědské lanovky, při kterém v říjnu 2021 zemřel průvodčí v kabině, zavinily pověřené osoby, jež měly spravovat technický stav dráhy. Uvedl iDnes.cz to s odkazem na závěry vyšetřování drážní inspekce. Lana byla zrezivělá a na lanovce chyběla automatická brzda, což již tehdy nařizovaly evropské normy.
20. října
Mikrobus na zavolání se prodražil
Dopravní systém TvůjBus IDOL neboli přeprava osobní dodávkou na zavolání, je velmi drahý. Každé svezení jednoho cestujícího přijde Liberecký kraj na 388 korun. Kraj ho zavedl pro dopravu mezi Novým Městem pod Smrkem a Jindřichovicemi pod Smrkem jako doplněk k autobusům a vlakům. Celé září byl provoz zdarma podle plánu. V říjnu měli cestující již platit, ale stále jezdí zdarma kvůli problémům s nefunkční aplikací, kterou neschválil Google Play kvůli chybám v programování. Dopravní služba funguje pouze ve všední dny.
15. června
Na Ještěd jezdí autobusy
Pravidelná autobusová linka začala dnes jezdit na Ještěd. Vyráží z Hanychova od konečné tramvaje přes zastávky U Lanovky a Na Výpřeži na parkoviště Ještědka. Pěší turisté pak musejí dojít po prudké silnici ještě kilometr na vrchol. Bus nebere jízdní kola ani koloběžky, pouze dětské kočárky. Velmi se zahušťuje už tak silný provoz po úzké silničce. Na Ještědku i na samotný Ještěd jezdí mnoho osobních aut, zvláště v posledním úseku korzují davy pěších turistů, až do Liberce sjíždí mnoho cyklistů a koloběžkářů. Ti všichni se musejí na silničce porovnat a navzájem se nepozabíjet. Kola i koloběžky při tom běžně dosahují ve sjezdu rychlosti 60-80 km/h, o automobilech ani nemluvě. Nejrizikovější místo je z tohoto pohledu zatáčka u Vířících kamenů / Wirbelsteine / Wallisského hřebenu. Není do ní vidět a auta i autobusy zde najíždějí do protisměru.
6. května
Tramvaj Liberec - Jablonec
Po rekonstrukci se vrátila do provozu meziměstská tramvajová linka č.11 z Liberce do Jablonce nad Nisou. Nové koleje byly rozšířeny na standardní vlakový rozchod 1435 mm a oblouky byly přestavěny na vyšší rychlost. Trať měří 12 km. Spojuje konečné stanice Viadukt a Tyršovy sady.
21. dubna
Vrkoslavice
Malá a Velká věž ve Vrkoslavicích u Jablonce nad Nisou byly nově přejištěny, včetně slanění a vrcholové knihy.
19. dubna
Nádrž Perlík
Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionů korun dokončily Lesy České republiky u Nového Města pod Smrkem. Práce začaly v roce 2020. "Vytěžený kámen se pečlivě třídil, takže ho bylo možné znovu použít na opevnění hrází, koryta Ztraceného potoka a bezpečnostního přelivu. To stavbě výrazně prospělo a v krajině tak působí přirozeně," řekl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků Lesů ČR pro oblast povodí Labe. Nádrž o rozloze 4320 metrů čtverečních má hlavní a boční hráz dlouhou 164 metrů. Právě kvůli kamenitému a propustnému podloží těsní celou zátopu i s hrází bentonitové matrace a tato technologie odlišuje Perlík od jiných obdobných lesních nádrží. Perlík se nachází asi 300 metrů jihozápadně od Singltreku pod Smrkem. "Nádrž se stala hned po napuštění výletním cílem," dodal Zbyněk Morkus.
PANORAMA Nádrž Perlík Jizerské hory
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Lesy ČR
Jizerský guláš
2023 - 2022 - 2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015
- 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008