Výročí oslavili členové Klubu českých turistů především pochody - jak se na turistický spolek sluší a patří. Vyústily do setkání s redaktory a dopisovateli časopisu Turista v chatě KČT v Prášilech. Vedoucí činitelé pak slavili o týden později v Praze tiskovou konferencí, kulturním programem a také představili nové projekty.
Zmenšená Eiffelovka v Praze
Ideu Klubu českých turistů upekli v roce 1888 vlastenci v pivovaru U Halánků, kde dnes sídlí Náprstkovo muzeum. Vojta Náprstek byl zvolen prvním předsedou, čímž nový klub získal zvuk. Prvním velkým činem bylo zorganizování výpravy na Světovou výstavu do Paříže 1889, které se zúčastnilo celkem 363 osob.
Klub českých turistů - prozíravě investované bohatství
Inspirováni Eifelovou věží v Paříži, přišli vedoucí představitelé Klubu českých tursitů s myšlenkou vystavět k Jubilejní výstavě v Praze v roce 1891 zmenšeninu pařížské rozhledny v měřítku 1:5 s tím, že bude stát na Petříně se snadným přístupem od Vltavy a povede k ní lanová dráha. Autorem návrhu byl architekt Vratislav Pasovský, od roku 1890 předseda KČT. Mimochodem, stavbu šedesátimetrové rozhledny, která stojí dodnes, zvládli stavbaři za necelé čtyři měsíce od zahájení prací.
BLAUER KAMMWEG: Nejdelší Sudetská hřebenovka
Nejlepší turistické značky
Hlavním směrem činnosti ovšem byla a je turistika. Rok po vzniku KČT se zrodila turistická značka. Původně byla větší než dnes a jen červená. Vyznačila nejprve pěší trasu podél Vltavy kolem Svatojánských proudů a poté stezku mezi Berounem a Karlštejnem. Jako třetí přišla na řadu Posázavská stezka. Všechny jsou dodnes velmi oblíbené.
Dnes vede přes naši zemi 44 tisíc kilometrů pěších značených tras, k tomu 40 tisíc kilometrů cyklotras, 556 km značených lyžařských tras, téměř 3000 km jezdeckých stezek a 149 km vozíčkářských tras. České značení je světovým unikátem. Ne, že by jinde neměli značené cesty. Ale zkuste po nich jít a neztratit se, resp. neztratit to značení! I proto české značení přebírají některé nové turistické organizace v zahraničí, jako např. v Banátu, Brazílii, Izraeli a nově se chce připojit Mongolsko. Na Slovensku je to vzhledem k letům společné minulosti samozřejmost. České značky převzali na některých místech v Rakousku.
KRKONOŠE: Němé Muttichovy značky
Moderní programy pro zdravý život
Udržování, resp. obnova značení vyžaduje zvláště po kůrovcovém kácení hodně úsilí. Finance zajistilo formou grantu Ministerstvo pro místní rozvoj. Jenže udržovat a opravovat je potřeba i samy stezky. Klub českých turistů na to rozjel dva projekty. Letos započatý projekt Stezky z lásky znamená obnovu poničených turistických tras pomocí brigádnických prací, tedy z lásky k turistice. Brigádníci pracují zdarma, hrazeno mají ubytování a stravování. Pro letošek bylo vybráno 10 stezek, ale další budou přibývat. KČT uvítá tipy turistů na místa k obnově prostřednictvím webu www.stezkyzlasky.cz
Dalším záslužným projektem je Pěšky pro zdraví s KČT. Cílem je zvýšit popularitu pěší chůze a zvýšit zdravotní efekt pěší turistiky. Zajistit volný vstup do přírody. Rozlišit stezky pro pěší, pro motorový provoz (včetně elektrokol) a značené cyklostezky. Vyhnout se trasám s tvrdým povrchem tak, aby umělý povrch tvořil méně než 30 % pěší trasy. A také udělat stezky atraktivní pro rodiny s dětmi s odpovídajícím vybavením pro odpočinek a občerstvení, a aby trasa vedla mimo ruch dopravy a průmyslu. Záměr míří dokonce i k tomu, aby na pěší turistiku mířily bonusy zdravotních pojišťoven obdobně jako na bazény a cvičení.