Kdy na Gerlach bez vůdce?

Kdy na Gerlach bez vůdce?
Gerlachovský štít v mracích a před ním Kotlový štít.
Autor snímku Otakar Štáfl
SDÍLEJ:

Tatranský návštěvní řád

V různých diskuzích se stále objevují připomínky k návštěvnímu pořádku TANAPu a kritiky na přísnou ochranu přírody. I my si opět dovolíme vyjádřit se k této problematice. Rádi bychom při té příležitosti upozornili na několik nejčastějších omylů.

Národní park Tatry jsou již od roku 1949 národním parkem, vyhlášeným prioritně z důvodů ochrany významného přírodního bohatství. Tato ochrana samozřejmě znamená velmi přísná omezení, upravená slovenskými zákony (nejnověji zákon č. 543/2002 o ochrane prírody a krajiny). Pokud chce někdo v chráněné lokalitě vykonávat nějakou hospodářskou či rekreační činnost, musí pro ni být vytvořeny speciální podmínky.

Právě návštěvní řád je takový speciální předpis, který oproti přísnému zákonu povoluje i některé zakázané činnosti a definuje podmínky jejich vykonávání, aby zátěž přírody nepřekročila únosnou míru.

Zážitky z turistických chodníků

V moderní ochraně přírody už hraje velkou roli i návštěvnický zážitek, protože národní parky mají sloužit také k poznávání přírody. To však vyžaduje sladit potřeby návštěvníků s cíli ochrany. V případě turistiky (a především masové) to například znamená usměrnit pohyb návštěvníků po určených trasách na udržované cesty, mj. aby nedocházelo k erozi a z cest se postupem času nestávala koryta. ¨

Cesty v Tatrách (není jich málo, celkem 690 km turistických chodníků) udržují Štátne lesy TANAPu. Ač se to běžnému turistovi nezdá, tato údržba ročně stojí několik miliónů Sk! Na to, aby byly cesty v opravdu dobrém stavu (stružky, řetězy, značení), by to však mělo být ještě o dost víc. Není divu, že se Štátným lesom do zřizování dalších chodníků nijak nechce.

Co mají na práci?

Ti, kteří v praxi vykonávají ochranu přírody (strážci, tedy zaměstnanci Štátnej ochrany prírody), nejsou odpovědní za existenci cest, pouze schvalují nové záměry. Náplní jejich práce je pouze kontrola dodržování zákonů, podobně jako policie. Podmínky v návštěvním řádu si tedy sami nevymýšlejí, pouze se k návrhům vyjadřují ve smyslu ochrany přírody. Návrh připomínkuje také Horská služba (z hlediska bezpečnosti osob), obce (podnikatelské záměry, zájmy obyvatel) či vlastníci pozemků (vlastnická práva).

Přísnost nebo benevolence není tedy pouze záležitostí ochrany přírody, ale všech zúčastněných institucí. A zjednodušeně se dá říci, že množství povolených činností odpovídá také výši finančních nákladů a zájmů těchto institucí.

Kudy vede cesta legalizace

Například, aby se zlegalizovalo přespávání v kolibách v Západních Tatrách, musel by to někdo z místních nebo třeba turistická či horolezecká organizace především chtít realizovat. Není-li takový navrhovatel současně majitelem pozemku (většinou Mesto Vysoké Tatry či místní urbariát), musí k tomu majitel dát souhlas. Dále se takový subjekt musí zaručit, že místo bude spravovat a udržovat (odpadky, záchody…). Teprve poté by Štátna ochrana prírody mohla dát stanovisko, zda nedojde k poškození prostředí národního parku, případné kladné vyjádření by měly dát také Štátne lesy, které prakticky spravují území NP.

Lze uvést případ, kdy se to poměrně dobře povedlo, je jím chata pod Náružím pod Babkami.

Čistá teorie

Podobný průběh by mělo mít třeba zpřístupnění Gerlachovského štítu. K uvolnění zákazu vstupu by musel někdo trasu označit, zajistit a udržovat, aby vydržela nápor turistů. O to zatím nikdo nemá zájem.

Majitel pozemku (město Vysoké Tatry) se o tom nikdy nezmínil, Štátne lesy TANAPu se potýkají s nedostatkem financí na údržbu současných tras, nikdo jiný se do toho nehrne. Ochrana přírody nebo Horská záchranná služba se tak vlastně nemá k čemu vyjadřovat.

A turistické a horolezecké spolky? Ty přece mají pro své členy vyjednané plošné výjimky, obvykle kritizované jako „vstup na průkazku“…

Hledání kompromisů

Cesty tu však jsou. Ukázkou možného kompromisu je Naučná stezka Monkova dolina – Široké sedlo. Tuto kuriozitu zřídil a už deset let spravuje urbariát Ždiar, který také vybírá vstupné, z něhož financuje potřebnou údržbu. Je pravda, že existují značné výhrady ochrany přírody k některým úsekům chodníku, které jsou ve špatném stavu a ochranářským cílům příliš nesvědčí. Přesto má tato forma zpřístupnění podle nás šanci na uplatnění i jinde.

Alternativní možností je zavedení celoplošného malého vstupného do parku, jako je tomu v Polsku, a následný tlak veřejnosti na Štátne lesy TANAPu, aby za vybrané peníze na zpřístupněn i dalších míst, kde tomu nebudou bránit vážné ochranářské překážky.

V případě Gerlachu tomu tak není, takže možnost do budoucna tu je, jen zatím nikdo takovou úpravu nenavrhl realizovat. Kritika však přesto směřuje na ochranáře, případně na vůdce, že si z vodění turistů udělali živnost.

Naše postoje

Chceme-li tedy něco v TANAPu měnit a ovlivňovat, musíme změnit hlavně svůj postoj. Nikdo nestojí o přidrzlé kritizování a český turista s pověstí hazardéra a porušovatele zákazů jen těžce hledá dialog. Je na místě spíše podat pomocnou ruku a snažit se něco změnit. Lépe to asi půjde prostřednictvím organizací typu Českého horolezeckého svazu nebo Klubu českých turistů, které mají přímé vazby na Slovensko a jsou tam brány vážně. Jedinec asi opravdu nemá šanci.

Cesta ke spolupráci a vzájemnému pochopení vede cestou úcty k přírodě a lidem, kteří v dané krajině žijí. Jen tak se můžeme stát dobrými horaly.

Článek byl psán pro Tatry.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

gerlach

Na Gerlach bola zelená značka.Problémy s H.vodcami boli už v 80tych rokoch!Slovensko je v tomto nenormálna krajina, pretože na každú najvyššiu horu ktoréhokoľvek štátu je povolené chodiť, vyliezť.Kto na to má a vie, tak prečo nemôže?! Apropo. Keby bol Gerlach vyznačkovaný najľahšími trasami Velická a Batizovská proba, bolo by oveľa menej záchranných akcií a blúdení turistov,horolezcov...

  • Autor Samo
  • Datum a čas 5.4.2019 15:43
Reaguj
gerlach
akočo ja viem tak v minulosti bola značena turisticka trasa na gerlach, teraz ten vystup komplikuju horsky vodcovia, lebo je to "ich kopec" na ktorom zarabaju, škoda reči, stale maju argumenty len vo svoj prospech - no je to ich ubohi zakomplexovany problem, ja som na Gerlachu každy rok leto-zima a kto na to ma prečo nie. Nie som za nejake vystupy za každu cenu, ale kto ma nejake skusenosti aj ked to je induvidualne, da sa. Ja Gerlach hodnotim za dobreho počasia ako klidek, pohoda a tabaček... ahojte
  • Autor vlado
  • Datum a čas 17.3.2006 10:29
Reaguj
Kto moze
http://tatry.cz/servis/aktualne/gerlach.php
  • Autor Inštruktor
  • Datum a čas 19.10.2005 10:39
Reaguj
Re: Omyl
Ale jdi, ty rozumabrado. KČT vyznačil už před II. světovou válkou normální zelenou značku na vrchol... Můj táta po ní někdy koncem šedesátých let klidně šel a to nikdy nebyl žádný horolezec ani pořádný turista.
  • Autor Jkaý omyl?
  • Datum a čas 8.7.2005 09:09
Reaguj
Omyl
Kamosko, asi Ta sklamem, ale na Gerlach typicky turisticky chodnik (ako ich pozname dnes) nikdy neviedol. Samozrejme, boli casy, ked bol vstup do Tatier vseobecne "volny", ale to si sa potom narodil do zleho storocia... :-)A znacky sice na Gerlach vedu aj teraz, ale nie turisticke. Tieto sa priebezne podla potreby opravuju.A s novymi - turistickymi - sa nepocita. Koniec koncov, bolo to vysvetlene v clanku, a myslim, ze dost dobre...
  • Autor Yanui
  • Datum a čas 2.7.2004 19:58
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

ROZHOVOR Lezení je často vnímáno především jako letní aktivita. Ale co když se teplota sníží a hory se třeba i pokryjí sněhem a ledem? Lezení se i v zimě stává vzrušujícím a náročným sportem, který... celý článek

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

TEST Columbia Arctic Crest Sherpa Hooded

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala významným faktorem v oblasti zábavy, a to zejména díky svému potenciálu pro personalizaci zážitků. Ať už se jedná o streamingové platformy, video hry nebo online sázení,
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 19.-21.11. 21.11.
Laviny v Česku - křest knihy Vrchlabí, Krtek Skialpinistická expedice 21.11. 18:00
CIBTM - veletrh Barcelona 19.-21.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Irák a Írán - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Jindra a Daniel Dubských 21.11. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.

Diskuse

nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 4 příspěvky
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 4 příspěvky
plechovka pohoda Huze, 20.11.2024 16:28, 4 příspěvky
Ta informace o zedníkovi ... Kuba Turek, 19.11.2024 13:14, 8 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Andy, 19.11.2024 12:55, 8 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Michael Beranek, 19.11.2024 9:10, 8 příspěvků
nasrat@hovno.ch Lukas B., 19.11.2024 9:07, 4 příspěvky
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 18.11.2024 18:45, 8 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Michael Beranek, 18.11.2024 12:45, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53
Bike sraz na Vysočině 2025 Horydoly , 29.10.2024 22:57
sezona výlovů Horydoly , 26.10.2024 23:13