Koncertu Feuer&Eis chyběl žár

Koncertu Feuer&Eis chyběl žár
Grossglockner. Stüdlgrat, Grosse Platte je zajištěná stabilním lanem.
Autor snímku Robert Kessl
SDÍLEJ:

Dlouho předem ohlašovaná show Feuer&Eis, která má být oslavou nejvyššího rakouského štítu Grossglockner a obce Kals pod ním, zklamala. Pražskému provedení koncertu kalské dechovky spojeného s mluveným slovem a filmovou projekcí chyběl žár.

Show Feuer&Eis v pražském Kongresovém centru otevřela Smíchovský festival alpinismu. Po ní následuje víkend plný přenášek, diashow a besed s jediným tématem - hory, horolezectví a alpinismus.

Hudební kousky vyššího populáru, klasické hudby i moderní pop music zněly sice dobře, ale proč jsme je měli poslouchat na žesťové nástroje lidových muzikantů, když znějí lépe v originální smyčcové orchestraci v případě starších děl, nebo v rockovém obsazení s elektrickými kytarami?

Žádnou novou hodnotu Kalští do muziky nevnesli. Mohli jsme sice obdivovat, že amatéři hráli technicky zručně, ale to bylo tak všechno. Emoce nás míjely dalekým obloukem a jestli na jevišti nějaké vznikly, do hlediště nedoputovaly.

Spojovací slovo mezi jednotlivými skladbami bylo standardní, nevzrušivé, ale aspoň informativní. To však platí jen pro německy hovořícího moderátora. Tlumočnice jeho slova nedokázala přeložit do češtiny.

Opakovala se tristní situce z loňského roku, kdy tlumočnice na Smíchovském festivalu alpinismu neznala základní horské a horolezecké termíny. I tentokrát byla zasvěcenějším divákům pro smích, když nedokázala z němčiny do češtiny přeložit takové základní pojmy, jako hřeben, rokle či horolezecký výstup.

Trapná chvilka nastala, když si moderátor pohrál s anglickým slovíčkem climbing a jeho vtipu rozuměl téměř celý sál až na tlumočnici.

Vzhledem k prezentaci koncertu Feuer&Eis jako výjimečné multimediální show jsme očekávali zajímavé obrazové doplnění hudby a možná i souznění filmu, fotografií a muziky. Bohužel k tomu až na pár okamžiků nedošlo.

Filmy byly tak špatné (nemyslíme tím technickou kvalitu), že kdyby si producent postahoval pár záběrů z YouTube, byli by na tom diváci lépe. Většina fotografií také nebyla nic moc. Pár pěkných záběrů Grossglockneru od jihu, které se občas podaří nafotit i turistům, když přicházejí pod horu, situaci nezachránilo. Zvláště když se několikrát během večera opakovaly.

Do očí nás doslova praštilo několik fotografií, které nás bez varování přenesly na daleký Ortler a místo Stüdlovy se objevila Payerova chata. Možná se ledová severní stěna Ortleru podobá Pallaviciniho rokli na Grossglockneru, ale vůči divákům to nebylo fér.

Viděli jsme pár záběrů z výměny a opravy vrcholového kříže na Grossglockneru jako z televizních zpráv, nic neříkající část dokumentu o Johannu Stüdlovi, který byl jasnou úlitbou jeho tvůrci a zároveň řediteli Smíchovského festivalu Ladislavu Jiráskovi, několikrát se opakovaly přelety nad Glocknerem, zhlédli jsme amatérský filmík z horolezeckého výstupu Stüdlgratem, další nezajímavé video z těžkého lezení v Lienzských Dolomitech, nastříhaný pád několika menších lavin, které vypadaly na plátně jako velké, a další podobné videa.

Emotivní a zajímavý byl teprve úplný konec show. Nejprve se objevil snad první profesionálně udělaný film, který sledoval let orla skalního, symbolu Vysokých Taur. Bohužel tlumočnice ho tvrdošíjně nazývala kamenným orlem.

Filmař dosáhl na několikaminutové ploše silného zážitku a pocitu volnosti i síly, jak se na pána vzduchu sluší a patří. Živá hudba ho v tom podpořila.

Poslední hudební kousek uvedl dirigent Trachtenmusikkapelle Kals am Grossglockner Martin Gratz osobně s tím, že pro obyvatele Kalsu je důležité vědět, odkud pocházejí a jaké tradice s sebou nesou.

Měl pravdu. Najednou muzikanti ožili. Nechali za zády velké umění a začali hrát tak, jak jim "zobák narostl." Zahráli neoficiální tyrolskou hymnu. Pěkně v rytmu dechovky.

Ačkoliv má dechovka v českých zemích pel něčeho hudebně i textově podřadného, Rakušané to vidí jinak. Celý sál Kongresového centra, který byl z větší části obsazen německy mluvícími diváky, si s chutí zazpíval o Johannovi z Tyrol.

To byl vrchol večera Feuer&Eis. Znovu se ukázalo, že v jednoduchosti je síla.

Sešteno a podtrženo: show Oheň a led byla po většinu času nuda, zlepšilo se to až ke konci večera. Filmy nebyly nic moc, fotografie jakbysmet. Všechno zdržovaly nekonečné zdravice a děkovačky všem možným lidem od starosty a primátora, přes předsedu Českého horolezeckého svazu až po hosty ze Slovinska či Nepálu.

Název představení odpovídal jen z části. Oheň jsme neviděli v pravém ani přeneseném smyslu, žár z jeviště do hlediště nesálal. Ledu bylo dost. Na fotkách, ve filmech a nakonec i v předvedených hudebních výkonech.

Horydoly.cz Grossglockner na HORYDOLY

Vzhůru na Velkého Zvoníka!

Stará Kalská cesta na Grossglockner

Pallavicini patří do horolezecké maturity

Stüdlgrat jako po ostří nože

V létě po sněhu na Stüdlgrat

Glockner a Marmolada v jednom tahu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Hochtirol Tour - nejlepší skialp na východě

Grossglockner na kole

V sedle na Grossglockner

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Překlady
Byl jsem na několika přednáškách na Smíchově a musím říct, že překlad je opravdu hrozný - německy neumím, ale kdosi tam prohlásil, že překlad z němčiny byl horší než z angličtiny a ten byl vcelku šílený. Už nikdy nepujdu na Smíchově dobrovolně na přednášku v němčině, protože nevěřím, že by ti přednášející byli tak špatní, to jen překladatelka z toho udělá něco naprosto nezáživného.Třeba Don Bowie nechával pauzy pro překlad snad po každé větě, navíc mluví perfektně srozumitelně (byl jsem loni na jiné jeho přednášce v anglicky mluvící zemi a neměl jsme nejmenší problém s porozuměním tam, natož pak tady, kde díky přestávkám mluvil jk pro malé děti. Vždy jsem si zkusil v hlavě přeložit a zformulovat co řekl a celkem vždy něco podobného jako překladatelka, ale navíc bych nezoslil místopisné názvy v Pákistánu (Uli Biaho = "vulbaho", Trango tower = "trendotaur", via Abruzzi route = "vijabruciho cesta").Prostě mám pocit, že při jazykové vzdělanosti navstevniku by udělali lépe kdyby dané přednášky označili v programu jako cizojazyčné a řekli přednášejícím ať se snaží mluvit pomaleji a srozumitelneji).
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 22.11.2010 14:33
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Turistpropag: 10. ročník mohl být poslední

Turistpropag: 10. ročník mohl být poslední

Soutěžní přehlídka propagačních materiálů cestovního ruchu Turistpropag vstoupila do desátého ročníku. Nejvíce cen v různých kategoriích posbíraly Jeseníky. "Končím s pořadatelstvím, je to stále těžší," říká organizátor Pavel Hlaváč. "Zde někdo koupí... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2025

Láká vás Stezka Českem? Tohle budete potřebovat!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Bobří hráze v Padrti uprostřed Brd

Bobří hráze v Padrti uprostřed Brd

Jak dvě bobří rodiny ušetřily eráru milion eur? Bobři přišli z Berounky proti proudu Klabavy až skoro k pramenům pod nejvyššími vrcholy Brd. Postavili několik hrází u Dolejšího Padrťského rybníku a za 5 let zatopili
Zkoumání bohatství kultur: Spojení přes hranice

Zkoumání bohatství kultur: Spojení přes hranice

Kulturní rozmanitost je jednou z nejvíce fascinujících a obohacujících vlastností lidstva. Každá společnost, etnická skupina a geografický region s sebou přináší jedinečné bohatství tradic, zvyků, jazyků a uměleckých projevů, které přispívají ke kráse a složitosti světa,
Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

Automatizace v moderním obchodě může pokrývat široké spektrum procesů, které nejen že zvyšují efektivitu, ale také snižují provozní náklady. Kde začít, aby vám automatizace přinesla co nejrychleji výsledky?
Cykloturistiku chce rozhýbat národní pracovní skupina

Cykloturistiku chce rozhýbat národní pracovní skupina

Dnes byla v rámci veletrhu For Bikes ustanovena národní pracovní skupina Cykloturistika v Česku. Jejím hlavním cílem je rozvinout cykloturistickou nabídku Česka tak, aby se zařadilo mezi nejvýznamnější cyklodestinace Evropy jako jsou Rakousko
Necky, fůra, froté... wtf co to je?

Necky, fůra, froté... wtf co to je?

GLOSA Pracuji nově u prvňáků. Slabikáře mají sice barvičky, nový design, interaktivní napojení na digitální tabule, ale převlečení kabátu obsah netvoří.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 10.-13.4. 10.4.
Čištění Ohře Ohře 11.-13.4. 11.4.
Chřibská 50 - cyklomaraton Kroměříž, Výstaviště Horská kola 12.4.
Prvý parný deň Bratislava, Železničné múzeum 12.4.
Dampftoktreffen Německo, Dresden, Verkehrsmuseum 12.-13.4. Parní lokomotivy 12.4.
Sázava - odemykání Týnec 12.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 12.4.
Rumchalpa - otužilecké plavání Nová Paka 12.4.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 12.-13.4. 12.4.
Singl Maraton Malá Skála Vodácké závody 12.4.

Diskuse

kraken даркнет AlonzoAcurn, 12.4.2025 15:13, 7 příspěvků
kraken tor AlonzoSaurl, 12.4.2025 14:37, 7 příspěvků
kra31 cc Franklam, 12.4.2025 13:18, 7 příspěvků
Дженерики купить, 12.4.2025 13:15, 124 příspěvků
кракен даркнет Octaviobot, 12.4.2025 12:24, 7 příspěvků
kraken зеркало Frankbus, 12.4.2025 12:19, 7 příspěvků
Gichardpow FobertProft, 12.4.2025 11:50, 124 příspěvků
kra30 cc Jeffreygom, 12.4.2025 11:36, 7 příspěvků
кракен онион VirgilDarne, 12.4.2025 11:36, 7 příspěvků
Chip this visible Jamespauff, 12.4.2025 10:18, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33
Prahou proběhne 16 tisíc ... Horydoly , 4.4.2025 19:01
Veletrhy Ostrava Horydoly Open, 3.4.2025 21:36
Křivoklátské lesy Horydoly , 2.4.2025 13:29
Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13