V pátek 27. října začal ČEZ ve spolupráci s ekology plnit svůj závazek vysadit jeden strom za každého zákazníka odebírajícího Zelenou energii vyráběnou z obnovitelných zdrojů.
Sazeničky a rýč do ruky
"Začali jsme se sazeničkami jedlí, následovat budou buky a duby," vysvětluje postup prací při založení Lesa Zelené energie Jan Korytář. "Rádi bychom do lesa vysadili i pár třešní ptáčnic, jejichž dřevo je velmi kvalitní."
Les Zelené energie je důkladně oplocený, aby si na mladých stromcích nepochutnávala nenechavá zvěř. Příprava zabrala zhruba půlrok, ve kterém dobrovolníci a zaměstnanci Společnosti přátel přírody stavěli oplocení a mýtili zarostlou plochu budoucího pestrého lesa.
Při založení Lesa Zelené energie šly oficiality stranou. Lidé z vedení ČEZ přelezli po žebříku plot, chopili se rýčů a kopali dvacet centimetrů hluboké jamky umístěné ani ne metr od sebe. Čím blíže od sebe se totiž sazeničky vysází, tím lépe pro rostoucí les.
"Vedle systémových opatření na podporu životního prostředí podporuje ČEZ i konkrétní jednotlivé akce, a tahle je, myslím, velmi užitečná," komentoval založení nového lesa s rýčem v ruce David Ejem.
Smíšené lesy jsou přirozené
Les Zelené energie stojí na pozemku, který před časem zakoupila Společnost přátel přírody. Smíšený les respektuje přírodní zákonitosti a je podle odborníků na životní prostředí lepší alternativou, než pouze smrkové porosty.
Lépe regeneruje a mnohem více odolává škůdcům a povětrnostním kalamitám. "Monokulturní porosty se na území Česka začaly sázet až v osmnáctém století za Marie Terezie, do té doby byly všechny lesy přirozeně smíšené," dodává k tomu Jan Korytář.
"Kdyby na vršcích Jizerských a Krušných hor byly smíšené lesy místo smrkových, ničivá kalamita v osmdesátých letech by měla mnohem menší následky."
Více přírody do lesa
Společnost přátel přírody se snaží měnit dřevinnou skladbu lesů, aby odpovídaly přirozenému stavu. Tím umožňuje, aby se do konkrétního lesa mohla vrátit rozmanitější příroda, tedy více zvířecích i rostlinných druhů.
Doposud největším projektem této dobrovolné organizace byla přeměna sedmi hektarů čtyřicetileté smrkové monokultury na Ještědském hřebenu, kde postupně vzniká smíšený les.
Celkově Společnost přátel přírody obhospodařuje již 27 hektarů lesů a poskytuje poradenství mnoha majitelům lesů, které zajímá alternativní lesní hospodaření. První stromky tedy rostou a vždy na podzim a na jaře budou přibývat další.
Další péči o Les Zelené energie budou obstarávat také lidé ze Společnosti přátel přírody. "V prvních letech je nejdůležitější pravidelně kontrolovat oplocenku, aby stromky nesežrala zvěř. Jinak les poroste sám bez náročnějších zásahů. První prořez přijde asi po pěti letech," uzavírá Jan Korytář. "Věříme, že díky zákazníkům Zelené energie budou přibývat další stromy - každý si může ten svůj přijet vysadit."