Problémy národních parků Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí
Restaurace Sokolí hnízdo pod Pravčickou bránou.
Jana Bečková
SDÍLEJ:
Živá příroda, vzácná zvířata, pohádkové skály a nádherné kaňony. To a mnohem více v můžete spatřit a obdivovat v tuzemských národních parcích. Je však třeba tyto krajinové ráje opečovávat a respektovat flóru a faunu, která zde žije.
Někteří lidé totiž bývají neohleduplní a zapomínají, že jsou v parku pouze na návštěvě.
Krkonoše: Skialpinismus mimo značené cesty
Krkonošský národní park ročně navštíví něco mezi třemi až čtyřmi miliony lidí, kteří zde stráví 13 milionů dní. Tato čísla řadí Krkonoše k nejnavštěvovanějším parkům v Evropě.
Velká návštěvnost je jednou z věcí, která ochranu přírody komplikuje za všeho nejvíce. Lidi velmi často dělají to, že z nevědomosti vlezou úplně všude. Bohužel právě tam, kde nemají co dělat. Živá příroda nemá nikde místo, kde by měla klid. Dokáže si zvyknout na to, že lidi chodí po cestách, že po nich jezdí technika, protože to je pořád stejný typ rušení a na stejném místě. Nezvykne si ale, že občas někdo z cesty vyjede do volného terénu, a pokaždé to je jindy a jinam. Nemluvě o odpadcích, které lidé pohazují všude kolem.
Ačkoliv je Národní park Šumava největším českým národním parkem, nemá tak vysokou návštěvnost jako Krkonoše. Návštěvnost se koncentruje jen na pár velice známých a oblíbených míst. Proto zůstávají na Šumavě rozsáhlá území, kde mají zvířata klid a mohou se nerušeně vracet k původnímu způsobu bytí v české přírodě. Díky komplexní práci ochranářů se na Šumavu stěhují zpět některé druhy zvířat. Mezi nimi je například bobr evropský, který se na území Čech vrátil po více jak 250 letech.
Od roku 2017 se zde pohybuje stálá smečka vlků. Populace vlka na Šumavě aktuálně čítá 4 smečky, tedy přibližně 20 jedinců. Maximum, které je Šumava a přilehlý Bavorský les schopná pojmout, je asi 6 smeček. Při vyšším počtu by se už vlci začali přemisťovat jinam, neboť jejich teritoria by se překrývala.
Zatím náš nejmladší Národní park České Švýcarsko vznikl roku 2000 v Labských pískovcích. Hřensko, turistické centrum Českého Švýcarska, je unikátem. Městečko vtisknuté do soutěsky a skal působí pohádkově. A stejně tak působí na návštěvníky Pravčická brána, největší pískovcová brána v Evropě. První vyobrazení Pravčické brány pochází z 15. století, zmiňuje se o ní i autor pohádek Hans Christian Andersen. A v neposlední řadě se stala světově známá ve filmové fantasy sérii Letopisy Narnie.
V Českém Švýcarsku a zejména pak v Saském Švýcarsku za německými hranicemi najdeme desítky tisíc horolezeckých výstupů ve všech obtížnostních úrovních, což dělá jednu z největších lezeckých oblastí na světě.
Pravidelně v celé oblasti hnízdí minimálně tři páry čápa černého a od poloviny devadesátých let opět úspěšně hnízdí sokol stěhovavý. Skalnatá krajina je také domovem původních divokých populací poštolky obecné a rorýse obecného. "Během lezení je třeba brát ohled na hnízdící ohrožené druhy, jelikož na území Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce bylo prokázáno hnízdění více než 130 druhů ptáků," říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen Hanibal.
Náš nejmenší Národní park Podyjí se rozkládá okolo meandrující řeky Dyje a jeho hlavní dominantou je nádherný skalnatý kaňon, kterým řeka protéká. Na západní straně hraničí park s Vranovskou přehradou a hlavním turistickým lákadlem je nad řekou se tyčící zámek. Celá oblast je skvěle přístupná a protkaná širokou škálou infrastruktury. Tu navíc doplňuje i infrastruktura spojená s vinařstvím, které je v lokalitě výrazně přítomné a láká další návštěvníky.
Uživatelé kol i elektrokol mají v oblasti národního parku k dispozici značené cyklostezky v celkové délce skoro 100 km. Stezky jsou vybrány tak, aby návštěvníky vedly pěknými a zajímavými místy, a zároveň aby neohrožovali pěší turisty ani místní faunu a flóru. Bohužel se v parku často porušují i jednoduchá pravidla.
S celou řadou změn, ale stále s nejvyššími ambicemi vstupuje do nové cyklistické sezony tým Elkov Kasper. Nejlepší český tým posledních let, který zásluhou Tomáše Přidala vloni po roční pauze znovu ovládl
Mezinárodní cyklistická unie a mediální společnost Warner Bros. Discovery oznámily ukončení dráhové soutěže UCI Track Champions League. Rok 2024 byl jejím posledním ročníkem, v roce 2026 na něj naváže nově koncipovaný UCI
Německé hlavní město se nejlépe poznává na kole. Je totiž dokonale placaté bez jediného kopce, díky tomu se snadno překonávají i delší vzdálenosti, a během dne v cyklistickém sedle tak stihnete vidět a navštívit
Dnes byla v rámci veletrhu For Bikes ustanovena národní pracovní skupina Cykloturistika v Česku. Jejím hlavním cílem je rozvinout cykloturistickou nabídku Česka tak, aby se zařadilo mezi nejvýznamnější cyklodestinace Evropy jako jsou Rakousko