Nejednu mikinu má v šatníku každý muž, a pokud by mohl, v chladnějším počasí by nejspíš nenosil nic jiného. Přestože dnešní společenské konvence nám stále v určitých situacích diktují formální oblečení, mikina je dle průzkumu tím úplně nejvíce nošeným kusem pánského oblečení vůbec.
Ale není mikina, jako mikina.
Obecně můžeme ale mikiny rozdělit na základní tři druhy: na zip s kapucí, bez kapuce a přes hlavu. Na https://www.bolf.cz/cze_m_Panska-moda_Panske-mikiny-811.html najdete široký výběr všech těchto typů a navíc různých střihů, barev i materiálů.
Mikina bez kapuce
Mikiny bez kapuce, v angličtině sweathirts, jak již jejich cizojazyčný název napovídá, původně nosili atleti, jejichž cílem bylo se při tréninku pořádně zapotit. Mladý fotbalista Benjamin Russell se v roce 1926 rozhodl „kousavou“ vlnu tohoto atletického kousku oblečení nahradit pohodlnější bavlnou. A tak vznikla prvotní podoba mikiny bez kapuce, kterou známe dnes.
Na https://www.bolf.cz/cze_m_Panska-moda_Panske-mikiny-811.html najdete jak mikiny bez kapuce podobající se původnímu konceptu od Russel Athletics, tedy s původními atletickými nápisy, tak méně nápadné jednobarevné mikiny bez potisku, které budou vypadat dobře při každé méně formální příležitosti. Tenší, jednobarevnou mikinu tmavší barvy v chladnějším období skvěle zkombinujete s volným tričkem, džínami a téměř jakoukoliv parkou, kabátem či zimní bundou.
Mikina s kapucí
Při pátrání po historickém původu mikin s kapucí se od atletů posuneme trochu jinam. Jejich návrháři se nechali inspirovat zvyky klášterních mnichů, kteří ke svým dlouhým tunikám měli připevněnou tzv. kutnu, neboli mnišskou kápi. Původně byly mikiny s kapucí vyráběny z vlny, ale i zde výrobci přešli na pohodlnější alternativu ve formě bavlny nebo polyesteru.
Dnes běžně v obchodech koupíte mikiny s kapucí na zip nebo bez zipu, která se obléká přes hlavu. Druhou variantu proslavil v 80. letech také Sylvester Stallone v roli amatérského filmového boxera jménem Rocky Balboa. Ten běžně trénoval v klasické šedé mikině přes hlavu bez zipu tak, jako to dodnes dělají tisíce sportovců. Pokud jste tedy spíše sportovní typ, tento kousek by ve vašem šatníku určitě neměl chybět.
Na takové mikině téměř vždy najdete klasické stahovací šňůrky kapuce a kapsu tzv. klokanku. Skvěle padne s bílým tričkem jak do města k riflím, tak doma k jakýmkoliv teplákům. Výhodou i nevýhodou je většinou tlustší vrstva materiálu, která může pod některými bundami působit nepohodlně, ale naopak jako poslední vrstva zaručí maximální komfort. A pro ještě větší míru pohodlí nezapomeňte zvolit mikinu o číslo větší. Budete se cítit tak pohodlně, že už ji z vás nikdo nedostane!
Mikina se zipem
O něco méně ležérně budete působit ve stejné mikině, tentokrát v propínací variantě se zipem. Navíc vám poskytne větší míru tepelného pohodlí, jelikož ji hned nebudete muset svlékat, ale bude stačit ji rozepnout. Mikiny se zipem seženete i v dlouhém střihu, často ve předu nebo vzadu tvarovanou do špičky a navíc se zipem na straně mikiny, namísto v jejím středu.
Tento typ mikiny je vhodný spíše do města než do fitka či domů na gauč, a lépe v ní budete vypadat, jste-li spíše štíhlejší postavy. Její nevýhodou je, že při vrstvení oblečení jste omezeni na dlouhou svrchní vrstvu, tedy kabát nebo parku.
Už jste si vybrali své oblíbené kousky do fitka, do práce a na rande či večeři s přáteli? Ke každé příležitosti se totiž hodí něco jiného a mikin není nikdy dost!
Outdoorové vybavení 2019
Pracovní oděvy Tomis
Podzimní a jarní bundy Kilpi, Regatta a Dare2B
Nafukovací kajak Gumotex Rush
Obojky pro psy Dogmount
Nafukovací čluny Gumotex
Silniční kola Argon
Dřevěná kola Samorost
Dětská cyklosedačka Feva Seat Star
Fotopast KeepGuard KG860N
Fotopast ScoutGuard
Kolimátory Holosun
Skialpinistické vázání ATK Bindings
2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008