Jdeme po modré turistické značce k Lochovickému zámku a pak až do Hořovic po zelené značce.
V Lochovicích si zvenku prohlédneme nepřístupný zámeček a naproti kostel svatého Ondřeje. Pak již mírně stoupáme do Netolic směrem k Hořovicím. Dojdeme po silnici k dřívějším Lochovickým lázním, kde dnes sídlí Ústav pro postižené občany.
Pak už cesta vede lesem a po polích přes vesnice Netolice a Tihava. V tomto zimním čase je problém nalézt značky na zasněžených stromech a pak správnou cestu po loukách v hlubokém sněhu.
Po té se dostaneme se na okraj Hořovic poblíž nemocnice. Okolo nemocnice dojdeme k dolní bráně Hořovického Nového zámku.
Ano! Hořovice mají dva zámky kousek od sebe. Starý zámek stojí tři sta metrů od Nového u Červeného potoka. Starý zámek je nepřístupný a plní hospodářskou funkci. Nový zámek je v létě přístupný (letos začne návštěvnická sezona 30. března) a zámeckou zahradu můžeme navštívit volně po celý rok.
Hořovický nový zámek i zahrady jsou nádherně upravené. Mimo jiné nás zaujala hlavní Sluneční brán, umělá jeskyně Grota a také cesta k reprezentativnímu vstupu do zámku.
Před hořovickým zámkem je umístěná zajímavá kašna, která stála původně na pražském Koňském trhu nyní Václavském náměstí. Byla tam postavena roku 1848 jako jedna ze tří kašen na náměstí. Ještě týž rok u ní začaly Svatodušní bouře. Jenže už roku 1879 ztratila opodstatěnění po výstavbě veřejného vodovodu. Proto ji koupil Hořovičtí a postavili ji na své náměstí. Tam vydržela století. Nakonec po dlouhé a důkladné rekonstrukci skončila roku 1986 jako vzácná památka před hořovickým zámkem.
Pražskou ulicí jdeme na Palackého námětí s kostelem a radnicí. Občerstvujeme se v hotelu Zelený strom. Od hotelu do kopce se dostáváme k poslední zajímavosti sloupu Odsouzenců. Na tomto místě se naposledy mohli odsouzení k trestu smrti před cestou na Šibeniční vrch. Sloup stojí u autobusového nádraží na Náměstí Boženy Němcové. Šibečniční kopec (466 m) je dodnes bez lesa a najdete ho na jižním okraji Hořovic v místech, kde po Valdecké ulici vyjedete serpentinami z města.
Po modré značce z Palackého náměstí přes Červený potok dojdeme na vlakové nádraží a opustíme Hořovice rychlíkem do Prahy.
Trasa: 8 km, cca 3 hodiny chůze.
Obtížnost: Nenáročný výlet po polních a lesních cestách. Za mokra se zde tvoří hluboké kaluže a bahno.
Pešky, na kole, na lyžích: Pěšky se dá kdykoliv. Při dostatku seněhu se dá jet na běžkách po cestě, nebo ještě lépe po zasněžených pláních. Na kole je vhodný horský nebo krosový model.
Doporučené vybavení: Teplé a nepromokavé oblečení i obuv, rukavice, čepice, mapa, peníze na vlak, svačina a teplé pití v termosce.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Zima 2012/2013: aktuální reporty na HORYDOLY
BĚŽKY Nádherné běžkování u Souše (Jizerské hory) 27. ledna
TURISTIKA Hřebeny lákají běžkaře i turisty (Brdy) 19. ledna
BĚŽKY Skvělé prašanové běžkování na Javorovém (Beskydy) 18. ledna
SJEZDOVKY Retková lyžuje v Herlíkovicích (Krkonoše) 11. ledna
SKIALPINISMUS Z Taschachhaus vysoho do hor (Ötztalské Alpy) 9. ledna
BĚŽKY Běžky mezi Černou a Liščí horou (Krkonoše) 9. ledna
FREERIDING Laviny v Chamonix na Vánoce (Mont Blanc) 23. prosince
SJEZDOVKY Annaberg pod Jeseníky lyžuje (Jeseníky) 20. prosince
Reportáže 2011/2012