Každý z nás se někdy dostal do situace, která mu způsobila krátkodobou psychickou nepohodu. Většina zdravých lidí ale dokáže tuto nepřízeň přečkat bez toho, aniž by měla negativní dopad na jejich sebevědomí, sebehodnocení a kvalitu života.
Lidé, kteří trpí úzkostí, mohou oproti tomu zažívat silné obavy z něčeho, co se jim zrovna neděje. Také ale mohou mít strach z vykonávání běžných denních rozhodnutí, protože mají pocit, že když se rozhodnou špatně, výrazně negativně to ovlivní jejich budoucí život. Asi nemusíme říkat, že tento strach vede ke společenské izolaci a (často) ke vzniku vážných životních problémů.
Co s tím? Na to se podíváme níže.
Nejčastější příčiny úzkostí
Odborníci si nejsou jistí tím, proč k úzkostem dochází. Domnívají se však, že to souvisí se souhrou některých specifických faktorů. Kromě fungování mozku na to může mít vliv i genetika a vaše okolní prostředí. Také může jít o aktivnější centrum mozku, které je zodpovědné za strach.
Když se však podíváme na situace, ve kterých můžete cítit úzkost, může jít například o:
- Nejistotu ze správnosti podaného výkonu (například ve škole a v práci)
- Strach z opuštění
- Strach z odsouzení ostatními lidmi
- Obavy z budoucnosti
- Vytváření si tragických scénářů ve chvíli, kdy vše není zalité sluncem
- Strach při čekání na výsledek důležitého vyšetření
A podobně.
V drtivé většině případů jde o nějakou reakci psychiky na nějakou nepředvídatelnou situaci. Lidé ale mohou mít i větší strach z hodnocení ostatních, jejich (ne)přijetí a podobně.
3 tipy, jak na úzkost
Bylinky na úzkost
Jelikož úzkost v mnoha lidech vzbuzuje nespavost, může jít o začarovaný kruh únavy, stresu, frustrace a dalších negativních emocí a jevů, které dále negativně ovlivní sílu a četnost vašich úzkostí. Dříve než sáhnete po lécích na uklidnění a na spaní, vyzkoušejte bylinky, které vám dovedou při dlouhodobém užívání ulevit.
Mezi svaté grály v tomto ohledu patří bylinka ašvaganda, která je známá především kvůli tomu, že dokáže redukovat pocit stresu a pocit strachu. Také pomáhá regulovat procesy, které jsou zodpovědné za stresovou reakci. Ašvaganda dále podporuje normální usínání a spánek, což je ve vaší situaci jednoznačně vítané.
Pohyb
Dále byste si neměli odpírat pravidelný pohyb, který vám pomůže zvednout hladinu serotoninu. Pravidelné cvičení se navíc spojuje s výrazným zlepšením úzkostí a (nejen) psychického zdraví.
Když navíc vytrváte, můžete od cvičení očekávat i další benefity. Například se ukázalo, že lidem se díky pohybu zlepšila síla vůle, kterou potřebujete při řešení náročnějších životních situací a úkolů. Nemusí jít přitom o nic vysilujícího. Začít můžete třeba s plaváním, jógou nebo Pilates.
Pozor na závislosti
Řada lidí má nezdravé únikové mechanismy, takže v kritické situaci sáhnou po cigaretě, nebo po skleničce s alkoholem. Pokud se ale rozhodnete vplout do světa neřestí, počítejte s tím, že se vaše pocity úzkosti postupem času spíše zhorší. Z toho důvodu se snažte nutkání zapálit si, nebo se něčeho napít, v kritické chvíli potlačit. Místo toho se můžete podívat třeba na film, pustit si relaxační hudbu, nebo namalovat obraz.
Co z toho plyne? Že dobrým řešením je dlouhodobé užívání doplňků stravy s ašvagandou. Když je podpoříte i dalšími tipy z tohoto seznamu, věříme, že se brzy zase postavíte na nohy.
Zdroje informací: